Günün Tarihi:7 Mart 2021

‘Stat yeri konusunda geç kaldık’


SATSO Meclisi’nde stat arazisi konusunda bir çok farklı görüş belirtilirken Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Aygün Kahya, şehir olarak bu konuda geç kaldığımızı belirterek, “Biz bunu başsından kaçırdık çünkü yeni stat yapılırken burası TOKİ’ye devredildi. Konuş

Meclis toplandı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Akgün Altuğ başkanlığında gerçekleştirildi. Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından Nisan Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Nisan ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Melih Kaykayoğlu tarafından okunmasının ardından oylanarak, meclis tarafından tasdik edildi. Toplantı öncesi PTT’nin hizmetlerini yer aldığı mobil TIR’ın tanıtımı yapıldı.

 

100’üncü yaş sevinci

SATSO Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, “100’üncü yaşımıza girdiğimiz bugünkü toplantımızın başarılı çalışmalara vesile olmasını temenni ediyorum. Kuruluş yıllarımıza yönelik arzu ettiğim çalışmanın nihayet bulması sebebi ile Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odamızın 31 Mayıs 1917 yılında kurulduğu resmi belgeler ile kesinleşti.100. yaşına giren SATSO, inşallah ülkemizin 100’üncü yaşına en

çok katkı veren kurumlardan biri olacaktır” dedi.

 

Yerli oto hedefi

TOBB’un 73. Genel Kurul programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiklerini ifade eden Kösemusul, “ Cumhurbaşkanımızın ana gündemi yerli otomobildi. TOBB önderliğinde Türk iş dünyasının yerli oto konusunda aktif rol alması gerektiğini de kendileri ifade etti. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu da söz vererek bir çalışma başlattı ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile bir araya geldi. İnanıyorum ki yerli oto bu iş birliği ile hedeflenen zamanda yollarda olacaktır” şeklinde konuştu.

 

Üretim üssü Sakarya

Kösemusul, “ Yerli otoya Sakarya olarak ev sahipliği yapmak istediğimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza da ilettim. Bu konuda istekli ve gayretli olduğumuzu da söyledim kendisine. Milli tank, milli tren şehri, savunma sanayi üretiminde, otomotiv sektöründeki başarıları ile adından söz ettiren bir Sakarya olarak yerli oto üretimine ev sahibi olmaya hazırız” dedi.

 

BMC yatırımı

BMC yetkililerini ağırladıklarını ifade eden Kösemusul, “ Karasu ilçemizdeki yatırımları için çalışmaları sürüyor. Savunma sanayi ve ARGE kurmak ve 4 bin kişilik istihdam gibi hedefleri var. 2 yıl içinde sonuç alıp savunma alanında Türkiye’miz için adını duyuracak bir yatırıma Sakarya’mız ev sahibi olacak” şeklinde konuştu.

 

İftara davet

Hayat boyu öğrenme merkezi projesinin de sürdüğünü ifade eden Kösemusul, tüm SATSO üyelerini Cuma günü (yarın) gerçekleştirilecek olan iftar programına davet etti. Kösemusul’un konuşmasının ardından SATSO olarak üretilecek ilk yerli otoya talip olma kararı da alındı.

 

Uyarı cezası

Kösemusul’un konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. Ve Disiplin Kurulu tarafından oda üyesi olan bir kuruluşa ihaleyi kazanmasına rağmen hükümlülüklerini yerine getirmemesi sebebi ile uyarı cezası verilmesi oy birliğince kabul edildi.

 

Pide fiyatları

Bir diğer gündem maddesinde ise pide fiyatlarında düzenleme yapıldı. Konu ile ilgili söz alan Meclis üyesi Ergin Balcı, “ Odamıza gelen ve komitemize havale edilen talep doğrultusunda söz konusu dilekçelere istinaden yapılan araştırmalar sonrasında un, maya, tuz, akaryakıt gibi unsurlara gelen zamlar ile pide girdi maliyetlerindeki artış olduğu tespit edildi.  Buna göre 450 gram pide 3 lira, 600 gram pide 4 lira ve 750 gram pide 5 lira olarak fiyatlar belirlenmiştir. Çevre illerde de fiyatların bu seviyede olduğu tespit edilmiştir” dedi.

 

Sigorta sorunu

Ergin Balcı’nın ardından kürsüye çıkan Behlül Bayrak yerli telefon üretimi konusunda Sakarya’nın harekete geçmesini istediklerini ifade etti. Oktay Topçu ise sigorta acentelerinin poliçe kesme noktasında belirlenen fiyat tarifelerinde yaşadığı sorunları dile getirdi. Topçu bu sorunun en kısa sürede çözülmesini beklediklerini ifade etti.

 

Ticaret alanı

Dilek ve temenniler bölümünde tekrar söz alan Behlül Bayrak, “TOKİ Atatürk stadının bulunduğu alanı satışa çıkardı. Burasının yeşil alan ve park olması konusunda bazı teklifler var ancak be burasının içinde ticaret olan ve serdivan ile çark caddesini birleştirecek bir proje üretilmesi gerektiğini ifade etti. Bayrak AVM yapılmasın deniliyor ancak ticaret alanı olursa orası çark caddesi de hareketlenecektir. Dengeli bir şekilde AVM de yapılabilir” dedi.

 

Konsept alan olmalı

Bayrak’ın ardından konuşan Meclis Başkanı Akgün Altuğ, “Bursa’da eski stadyumun oldu alanı geçtiğimiz günlerde inceledim muazzam bir konsept uygulanmış. Bir amfi tiyatro alanı oluşturulmuş sadece tribünler yıkılarak. Şehir adeta orada toplanmış. Farklı görüşler olabilir ancak ben burasının AVM olarak değil böyle bir konsept uygulanmasını tercih ederim. Her yeri bina yapmak gelecek nesiller için sağlıklı olmaz” dedi.

 

Spor kompleksi

Burcu Başar Akgün ise, “Aynı zamanda İMO’da yönetim kurulu üyesiyim ve biz bu konu ile ilgili bir dava açtık. Yeniden yapılaşma olmasın diye. Yeşil alan olsun ancak kent park gibi değil bir kültür sarayının olmasıydı. Spor kompleksi de olabilirdi. AVM için uygun bir alan değil. Yeşil alan kesinlikle evet ama kent park değil. Kültür parkı da iyi bir seçenek. Bir buçuk yıl daha orada mahkeme olduğu için yapılaşma olamayacak” dedi. Yusuf Murat Emir de trafik yoğunluğu yaşanan şehrimizde yeni bir AVM’nin kent merkezine yük olacağını ifade etti.

 

TOKİ’nin malıdır

Fatma Aygün Kahya ise, “TOKİ ile alakalı stat arazisi ile ilgili herkes bir teklif sunuyor ancak biz bunu başsından kaçırdık Çünkü yeni stat yapılırken burası TOKİ’ye devredildi. Buranın imarı yeşil alan kalsın müracaatı oldu ancak bu da kaybedildi burası TOKİ’nin malıdır ve şehir olarak çok geç kaldık. Konuşmak çok yersiz. Sakaryalı olarak baştan düşünmeliydik şimdi ah vah yapmanın gereği yok” şeklinde konuştu. Mahmut Kösemusul ise ,“ Fatma hanım haklı burası imarlı ve devredilmiş bir alan. Bu değere karşı bir stat yapıldı. Burası TOKİ’nin malı ve tasarruf onundur” dedi. 

1 Haziran 2017 , Perşembe Bu haber toplam 1017 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU