Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

‘Sakaryalı yeşil alanı hak ediyor’


Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Odaları adına bir açıklama yapan ve Atatürk stadı arazisinin yeşil alan kalması gerektiğini ifade eden İMO Başkanı Hüsnü Gürpınar, “ Eskişehir, Sivas, Bursa, Trabzon illerinde yapılan uygulamalar ilimizde de yapılmalı. V

Stat arazisi

Adapazarı Atatürk Stadı’nın TOKİ tarafından satışa çıkarılmasına tepkiler gün geçtikçe büyüyor. Dün İnşaat Mühendisleri Odası’nda bir basın açıklaması yapan Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri stat arazisinin Sakarya halkına bırakılmasını istediler. STK temsilcileri bugün siyasi partileri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nu ziyaret ederek destek isteyecek.

 

Destek verdiler 

İMO’da gerçekleştirilen basın açıklamasına Baro Başkanı Zafer Kazan, Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, Türk Metal Sendikası Başkanı Olcay Meriç, Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, Harb-İş Sendikası Başkanı Yaşar Yavuz, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Demir, Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Rahim Varol,  Mimarlar Odası Başkanı Sami Kafadar, Şeker –İş Sendikası Başkanı Oğuz Kalay, Kent Şurası Başkanı Erol Öztürk destek verdi.

 

Süreci anlattı

Toplantıda açıklamalarda bulunan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsanü Gürpınar,  “Kısaca süreci paylaşacağım.2013 yılında mevcut stadyum alanı yine imara açılmıştı ve biz o dönem idari mahkemeye taşıdık bu kararı. 2 yılsonunda yapılan imar planları mahkeme tarafından iptal edildi. Mevcut stat alanında TOKİ tarafından hazırlanan imar değişikliği ve 12 Aralık 2016 tarihinde meclis tarafından kabul edildi. Askı süresi içinde biz buna da itiraz ettik. Belediye bizim talebimizi 3 Nisan 2017 tarihinde reddetti. Bunun üzerine biz konuyu idare mahkemesine taşıdık. Ancak TOKİ bu alanı satışa çıkardı” dedi.

 

Satış yapılmasın

Gürpınar, “ Burada bulunan Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek Odaları olarak, ilimizde yaşayan her vatandaşımızın hakkının bulunduğu bir alanın kamusal alandan çıkarılarak İmara açılmamasını ve satışının yapılmamasını istiyoruz. Bu bölgenin plan değişikliği yapılmadan önceki imar planında belirtildiği ve tarif edildiği gibi, insanlarımızın günübirlik ihtiyaçlarına yönelik olarak, eğlence, dinlenme, ibadet ve piknik ihtiyaçlarının karşılanabileceği, çay bahçesi, büfe, otopark, tenis-mini golf gibi sportif faaliyetlerin, sergi salonu-müze, fuar alanı gibi kültürel faaliyetlerin yapılabileceği bütün insanlarımıza açık kamusal bir alan olarak kalmasını talep ediyoruz” dedi.

 

Olumsuz etkiler

 Gürpınar, “ Bunun örneklerinin Bursa-Eskişehir-Sivas ve Trabzon illeri eski stadyum alanlarında gerçekleştirildi.  Eskişehir stadı alanı, Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi olarak, Sivas stadyumu alanı Şehir Parkı olarak, Bursa stadı alanı kültürel faaliyet alanı, Trabzon Avni Aker Stadı alanı ise kent park ve kültür müzesi olarak kullanılıyor. İlimiz eski stadyum alanı konut ve ticaret alanı olarak imara açılır ise, bölgede ve bölge yakınlarında faaliyette bulunan ticari işletmelerimizi ve esnafımızı olumsuz yönde etkileyeceğini, bölgede altyapı ve trafik problemleri yaratacağını, bunların kaçınılmaz gerçekler olduğunu belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Mahkeme süreci

8 Haziran tarihinde stat arazisinin açık arttırma usulü ile satışa çıkacağını belirten Hüsnü Gürpınar, “Satışı yapılacak olan stadyum alanı ihalesine katılmayı düşünen isteklilere de, bahse konu alanda mahkeme sürecinin devam ettiğini, ileride mağdur olmamaları için mahkeme sonucunun beklenmesi gerektiğini, mahkeme sürecine müdahil olacağımızı, hatırlatıyoruz” dedi.

 

Halk oylaması yapılsın

Gürpınar, “ Eskişehir – Sivas – Bursa – Trabzon illerinde yapılan uygulamaların ilimizde de yapılabileceğini, ilimizin ve ilimizde yaşayan vatandaşlarımızın bunu hak ettiğini, bu konuda gerekirse halk oylamasına gidilmesini, halk oylaması sonucuna göre gerekli çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz. Konu ile ilgili duyarlılığımızı genel ve yerel yöneticilerimizin de dikkatine sunarak, Kamuoyu ile paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Katkısı sorgulanmalı

Sakarya Barosu olarak açıklamaların arkasında olduklarını ifade eden Baro Başkanı Zafer Kazan, “ Bir şey yapılırken her zaman şehre ve halka katkısı nedir sorgulanması gerekiyor. Milletvekilleri de bu konuşları dikkate almalıdırlar. Acaba Sakarya milletvekilleri bu işle ilgili şehrimizin ihtiyacının ne olduğunu tespit ettiler mi? Dün ve önceki gün başlayan bir imza kampanyası var ve her görüşten insanların kampanyaya destek olduğunu gördüm. Sakaryalılar gerçekten bu duruma tepkililer. İnsanlar merkezdeki beton bloğundan sıkılmış durumdalar. Milletvekillerimiz bu şehrin nabzını tutuyor mu?” diye sordu.

 

Ranta açılıyor

Kazan, “Şehrin geleceği ile ilgili kimse düşünmüyor mu? Hani şehir merkezden taşınıyordu? Hangi akıl bütün ticari merkezi şehrin merkezine doldurur da en değerli arazileri şehir merkezinde açar da sadece kamu kurumlarını şehir dışına taşıyarak gelişmesini bekleyebilir. Sürekli rant açıyoruz. Stat arazisi kamu malı neden Sakaryalılara değil de başkalarına açıyoruz burayı. Neden milletin elinden alıyoruz zengine veriyoruz? Neden halka rağmen bu yapılıyor” dedi.

 

Vekillerin utancı

Zafer Kazan, “ 7 milletvekili Sakaryalıların elinden alınan değer için hayır alamazsınız diyemiyorsa kusura bakmasınlar ama kendilerine söylenecek çok söz var. Bu ihtiyaçlar gözletilmeli ve Sakaryalıların elinden bu değerin alınmasına kimse sessiz kalmasın. Burası geri alınamıyorsa kimse kusura bakmasın ama bizim ve özellikle de iktidar milletvekillerinin utancıdır. Sakarya sevdalısı olup olmadıklarının resmi olacaktır” dedi.

 

Ziyaret edecekler

Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Erdem de belediye başkanlarının da taraf olarak kendilerine katılması gerektiğini ifade etti. Katılımcılar toplantının ardından yaptıkları değerlendirme sonrasında bugün siyasi partileri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nu ziyaret ederek destek isteme kararı aldılar.

7 Haziran 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 887 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU