Günün Tarihi:25 Şubat 2020

GENÇ YATIRIMCILAR MELEKLERİNİ BEKLİYOR


Genç girişimcilerin desteklenmesi ve keşfedilmesi gerektiğine dikkat çeken Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren TOBB Sakarya Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi üyeleri, hayata geçirmek istedikleri Melek Yatırımcı Fonu’nu anlatt

SATSO Genç Girişimciler Kurulu ile ilgili bilgi verir misiniz?

Başkan Alican Sak; Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Genç Girişimciler Kurulu olarak Sakarya’daki girişimcilere destek olmak için çalışıyoruz. Aslında oldukça aktif bir komisyonuz. TOBB Genç Genç Girişimciler Yürütme Kurulu var burası ile de dönem dönem ilişkilerimiz, çalışmalarımız oldu. Protokol ziyaretlerimiz oluyor. Aynı zamanda Sakarya’daki diğer gençlik STK’ları ile de paydaş olarak çalışıyoruz. Sakarya’daki yabancı öğrencilerle görüştük. Sakarya’da onları girişime nasıl kazandırırız veya onların bizden beklentileri nelerdir? Bunları konuştuk. Okurken girişimci olmak adına bir panel düzenledik.

Basında da yer alan ‘Kitap ve Oyuncak Kumbarası’ projeniz var bundan bahseder misiniz?

Evet, sosyal sorumluluk anlamında kitap projesi hazırladık. ‘Kitap ve Oyuncak Kumbarası’ hazırlayarak Kent Meydanı’na yerleştirdik. Daha sonra içinden çıkan oyuncakları YÖÇEYDER’i ziyaret ederek hediye ettik. Kitapları ise, Hendek Nuriye İlkokuluna kitaplık yaparak hediye ettik. Bizim burada bulunma amacımız insanlara katkı sağlamak, birilerinin hayatına dokunmak. Teknokent ile bir projemiz oldu, iş fikirlerinde düşünce olarak bizde yer aldık. Ciddi iş fikirleri ortaya çıktı. Bu fikirleri hayata geçirmek kolay değil, belli bir finansman gerek.

Bu finans nasıl sağlanabilir peki?

Bununla ilgili hayata geçirmek istediğimiz çok güzel ve önemli bir proje var. Melek Yatırımcı Fonu, yani bu proje ile iş ve sermaye bir araya gelecek.

Biraz daha açar mısınız?

Birinin fikri var diğerinin parası, bu proje ile ortak iş yapacaklar. Daha açmak gerekirse, finansal gücü olan ama projesi olmayan kişilerle, projesi olan ama finansal kaynağı olmayan kişileri bir araya getirmek amacımız. Güzel fikirleri olan birçok genç var ama finans anlamında sıkıntıları olduğu için bu projeleri hayata geçiremiyorlar, hatta dile getiremiyorlar. Biz bu kişileri bir platformda buluşturmak istiyoruz.

Nasıl hayata geçirilecek bu proje?

Sakarya’daki kanaat önderlerinin bu işe önderlik etmesini istiyoruz. Fonun oluşturulması anlamında Valilikten, Büyükşehirden, SATSO’dan birer kişi olabilir, iş adamlarını tek çatı altında toplayarak ve bu fona kaynak aktarılır. Burada çok da bir yatırıma gerek yok. Amaç güven ortamı sağlamak ve insanları buluşturmak.  Böyle bir proje oluşturulursa, güzel gelişmeler yapılacağına inanıyoruz. Milli duruş sermayesi diyoruz, Türkiye’deki Melek Yatırımcı Fonlarına yatırım yapan şirketlere bakıyoruz çoğu Avrupa sermayeli şirketler. Biz milli sermayeli bir fonu oluşturalım, sonra oradaki girişimcilere destek olalım. Türkiye’nin adından söz ettiren bir markası yok, bunu oluşturmak için de birkaç dinamiği bir araya getirmek lazım. Bir tarafta maddi imkânların iyi olması lazım, diğer tarafta iş gücünün, diğer tarafta da AR-GE’nin ve projenin çok fazla olması lazım. Bunları bir araya getirmek için devlet şimdi varlık fonunu oluşturdu. Biz de, Sakarya’da bunu yapmak istiyoruz. Çok zor bir şey değil ve şehir için çok önemli bir proje. Bize bu hususla ilgili yol haritası, proje sorulursa biz yol haritamızı ortaya koyarız. 

Bu anlamda projeye her türlü katkıya hazırsınız yani.

Biz sanayi şehriyiz ve aynı zamanda çok hızlı gelişen bir şehiriz. Kesinlikle Melek Yatırımcı Fonu oluşturulmalı. Misyonumuz; Şehrimizin genç girişimcilerini bir platformda buluşturarak, katma değeri yüksek çalışmalar yapmak ve şehrimiz için faydalı olmak. Hedeflediğimiz konu Sakarya’daki Genç Girişimcileri sürdürülebilir ve ortak bir platformda toplamak. Çünkü fonlama sıkıntısından para bulamama sıkıntısından insanlar belki de ülkeye mal olacak projeleri yapamıyor. Bunları da minimize etmek lazım, bunu minimize etmek de Melek Yatırımcı Fonu’ndan geçiyor.

Başka ne gibi çalışmalarınız var?

Onun dışında Sakarya’da yeni iş kurmuş kişileri bir araya getirerek sorunlarını paylaşmak, Bürokrasi anlamında aşamadıkları konular varsa bunları da üst kurula taşımak ve çözmek istiyoruz. Genç Başarı Vakfı ile Sakarya’daki seçilmiş liselerde, lise öğrencilerine kendi fikirleri ile birer girişim oluşturmak. Mesela çocuklar bir prototip yapar, bunu reel süreçte nasıl ilerliyorsa, onu lisede yapması bekleniyor. Sakarya Genç Girişimciler monitörlüğünde bu çalışmayı yapıyoruz. Türkiye çapında dereceye girenlere ödüller verilecek ve Melek Yatırımcı Fonlarından destekler sağlanacak. Burada amaç çocukların erken yaşta girişimciliğe özendirilmesi. Türkiye genelinde gençlerin istihdam edilebilirlik becerilerinin okul çağında geliştirilmesi adına bir çalışma. Bu projelerimiz devam edecek.  Girişimcilerle ilgili önümüzdeki Eylül’de bir projeye başlayacağız. Bu büyük bir proje olacak, teknolojik girişimciler ve geleneksel girişimciler olarak iki gurup var. Programa dahil olacak yaklaşık 900 girişimcinin bu iki kitlenin birbirlerine yakınlaşması ve yenilikçi iş birliği kurulması bekleniyor. Program, Türkiye’de en fazla ilde gerçekleşecek tek merkezli en büyük girişimci etkinliği olacak. Program kapsamında ilk kez girişimciler kendi illerinde mentollerle çalışma ve prototip oluşturma fırsatı bulunacak. Türkiye’de finalistler tanıtılacak en son İstanbul’da finali yapılacak Melek Yatırımcılarla buluşturulacaklar.

Gözlemlediğiniz kadarı ile en çok hangi kesimde girişimciler var?

Lisedeki çocuklar nitelikli istihdama katkı sağlayacak konuda yetiştiriliyor. Daha çok üniversiteliler yatırıma teşvik ediliyor. Ama liselerde de girişimci gençler var. Girişimci kültürü oluşturulmalı. Yani buradaki projelerin amacı da bu girişimcilerle ilgili, Genç Başarı Vakfı ile amaç o lise çağındaki çocukların da, üniversite çağındaki çocukların da girişimci olabileceğini anlatmak. Lise öğrencileri bir buluş gerçekleştiriyorlar. Gerçekleştirdikleri buluş çok önemli ama ya yatırım bulamıyorlar ya da ellerinden alınıp başkası yapıyor. Kendini ifade edecek ortam bulamayanlar var. Biz de diyoruz ki; bu ortamı yaratalım. Buradaki iş insanlarını toplayalım, bu çocuklar ne anlatıyor, bir dinlesinler.

Bir kitap projeniz olduğundan bahsettiniz, bu konuyu da paylaşır mısınız?

Kitap projemiz var, Sakaryalı genç girişimcilerin başarıya giden yolda karşılaştıkları sıkıntıları, zorlukları kısacası olumlu ve olumsuz her konu bu kitapta yer alacak. Burada amacımız, bilirsiniz insanlar bir işe başlamadan önce daha düşünce aşamasındayken bile kendilerine bir rehber, bir ışık ararlar. Biz bu kitapta o ışık olmak istiyoruz. Bir şeyler yapmak isteyen ama ne yaşayacağı konusunda tereddüt eden gençlere başarısızlığın tadına varmadan başarıya ulaşılmayacağını anlatmak istiyoruz. Belki girişimcilerin ne gibi aşamalardan geçtiğini düşünüp öğrenmek istediğinizde o insanlara hemen ulaşamazsınız ama bu kitapla tüm merak ettiğiniz aşamalar elinizin altında olacak. Bu çalışmanın bir yanı da akademik bir tarafı da var, Genç Girişimciler Kurulu Üyesi ve aynı zamanda İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret Bölümü Arş. Gör. Halil Şimdi ile çalışılan bir çalışma. Kitap çıktığında girişimcilik derslerinde de okutulacak. Dediğimiz gibi amacımız girişimcilere örnek olmak ve onlara cesaret vermek. 

8 Haziran 2017 , Perşembe Bu haber toplam 1614 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU