Günün Tarihi:21 Ocak 2020

Kalaycılık Ömer ustayla yok oluyor


Dedesinde ve babasından kalma unutulmaya yüz tutmuş mesleği kalaycılığı elinde tutmak için yıllardır uğraştığını dile getiren Ömer usta, teknolojik gelişmeler çağın getirdiği yeniliklerle savaşamadığını dile getirdi.

Hatıralar

Adapazarı’nda eski Hendek Caddesi’nde küçük bir dükkânı bulunan Ömer Geremeoğlu, artık bu işi emanet edebileceği, devam ettirecek kimseyi bulamadığını söyledi. Dede mesleği olan kalaycılığı 13 yaşından beri yaptığını söyleyen Ömer usta, “Ama artık bakırı kimsenin kullanmadığını ve bu yüzdende sadece meraklılarının dededen atadan kalma hatıraların saklanması için gelip bakır malzemeleri kalaylıyorlar” dedi.  

Ufakta olsa bu işi yapıyorum

Kalaycı Ömer ustanın elinde son zamanlarını yaşayan kalaycılık artık Sakarya’da unutulan yaşamayan ölü bir meslek olarak kaldı. Ömer usta, “ Yaşım 71, babamın yanında başladım ben bu kalaycılık mesleğine zaten bizde kuşaktan kuşağa gelen bir meslek. Kalay, bakır önce kostikte yatırılır, ardından kumla yıkanıp kurutulur en sonda kalay eritilerek üzerine uygulanır. O yüzden uğraş gerektiren bir iştir” diye konuştu.

 Eskiler

Ömer usta, “Artık insanlar eskisi gibi bakır kaplar kullanmıyor porselenler plastik eşyalar çıktı onlara yöneldiler. Ama bakırı eski insanlar nadirde olsa kullanıyor hatıraları saklamak için bizlere ara ara getiriyorlar. O yüzden ufakta olsa arada kalay işi yapıyoruz. Kalaylanmış eşya 3 ila 6 ay sağlam durur tekrar kalay gerekir ama kullanıma da bağlıdır bu süre. Ne yazık ki artık bu kullanan olmayınca bu işi de yapan yok bende ek olarak çaydanlık parlatma ve mutfak eşyaları tamiri falan yapıyorum” ifadelerini kullandı. 

17 Haziran 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 1406 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU