Günün Tarihi:17 Nisan 2021

‘Barış coğrafyası Sakarya’


Sakarya Ağrılılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği iftar programında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, “ Sakarya’da Osmanlı coğrafyasının bir modelini görüyorum. Balkanlardan Kafkaslara, tüm Türkiye’den kardeşlerimizin huzur içinde yaşadığ

İftar programı

Sakarya Ağrılılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyeleri düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi. Erkan Sezgin Düğün Salonu’nda düzenlenen programa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Milletvekilleri Şaban Dişli ve Recep Uncuoğlu, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye Et Üreticileri Birliği Genel başkanı Bülent Tunç, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, dernek üyeleri ve davetliler katıldı.

‘Sakarya’yı seviyoruz’

Programda Kuran-ı Kerim tilaveti okunması ve oruçların açılmasının ardından Kürtçe ve Türkçe olarak dualar edildi. Okunan duanın ardından Sakarya Ağrılılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Berke bir konuşma gerçekleştirdi. Berke, “ Bizler Sakarya’da yaşayan Ağrılılar, Erzurumlular ve Diyarbakırlılar olarak kardeşlik coğrafyasının bir parçasıyız ve bundan çok memnunuz. Biz Sakarya’da ikinci kuşağız, çocuklarımız da inşallah burada yetişecekler. Sakarya’yı çok seviyoruz” dedi.

‘İslam medeniyeti’

Berke’nin ardından kürsüye çıkan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker de bir konuşma gerçekleştirdi Başka coğrafyalarda, kimsenin farklılığa tahammül etmediği ülkelerde, topraklarda kavgalar, çatışmalar yaşandığını ifade eden Eker, “ Bu topraklarda insanların etnik kimlik, inanç, din, görüşleri ne olursa olsun hepsinin bir arada barış içerisinde yaşıyor. Çoğulculuğun en muhteşem örneğini millet bu topraklarda İslam medeniyeti tasavvuruyla başarılı bir şekilde hayata geçirdi" dedi.

‘Refah ve zenginlik’

Sakarya'da bulunmaktan onur duyduğunu ifade eden Eker, “ Hep birlikte Türkiye'yi zenginleştirme, refahını artırma, çocuklar ve torunlar için daha güzel bir ülke haline getirmenin gayretindeyiz. Daha demokratik, müreffeh bir ülkede herkesin başı dik, alnı ak ve açık hangi mensubiyete, etnik kökene, kültüre ve inanca sahip ise bununla iftihar edebileceği, bu kimliğini onurla taşıyabileceği güçlü, demokratik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan hepimizin onur duyacağı bir sistemi inşa etmek arzusundayız. Bütün reformlarımızın gayesi budur” şeklinde konuştu.

‘Yangınlar çıkarıldı’

Eker,” Birlikte daha güçlüyüz. Çünkü etrafımızda yangınlar çıkarıldı. O yangınları biz çıkarmadık, Orta Doğu'nun haritaları değiştirilmeye çalışılıyor, gün geçmiyor ki Orta Doğu'nun bir köşesinde yeni bir fitnenin ateşi, fitili yakılmasın. Son 100 yılda iki tane dünya savaşı yaşandı. Birinci Dünya Savaşı'nın izleri ve çalkantıları hala devam ediyor çünkü o savaşta bizim de üzerinde yaşadığımız coğrafyaya ait plan ve hesaplar vardı. Bugün hala onun izleri yer yer görülüyor. Katar, Suriye, Irak'ta olup bitenler aslında onun işareti" dedi.

‘Barış kültürü’

Birlikte barış içerisinde yaşayabilecek bir kültüre sahip millet olduklarını dile getiren Eker, 600 seneden fazla bir süre Osmanlı İmparatorluğu, 300 yıl da Selçuklu Devleti içinde birlikte yaşandığını kaydetti. Mehdi Eker, başka coğrafyalarda kimsenin farklılığa tahammül etmediği ülkelerde, topraklarda kavgalar, çatışmalar yaşanırken bu topraklarda insanların etnik kimlik, inanç, din, görüşleri ne olursa olsun hepsinin bir arada barış içerisinde yaşadığını vurgulayarak, çoğulculuğun en muhteşem örneğini milletin bu topraklarda İslam medeniyeti tasavvuruyla başarılı bir şekilde hayata geçirdiğini anlattı.

‘Hak ve adalet’

Eker, “Bunu sadece kendimiz için değil bütün dünyanın diğer ülkelerine, İslamofobi düşüncelerinin, yabancı düşmanlığının, ırkçılığının geliştiği topraklara, ülkelere, kültürlere de bunu rahatlıkla örnek olarak gösterebiliriz. Bu imkan var, bu imkan ortak tasavvurumuzdur. Allah mazlumlara yardım etmeyi, sahip çıkmayı, hakkın ve adaletin yanında durmayı, durabilmeyi ve onun için mücadele edebilmeyi bize nasip etsin” dedi.

Şehit ailesine ziyaret

Mehdi Eker, daha sonra, Erzurum'un Şenkaya ilçesi kırsalında düzenlenen ve 3 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Yakup Yılmaz'ın Sakarya'nın Serdivan ilçesi Arabacıalanı Mahallesi'ndeki baba evine gelerek, aileye taziyelerini iletti.Bir süre burada şehit babası Aziz Yılmaz'la sohbet eden Eker, daha sonra şehirden ayrıldı.

24 Haziran 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 1249 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU