Günün Tarihi:31 Mayıs 2020

Kamu’da zam imzaları atıldı


Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü imza törenine katılarak, kamu işçilerine verilecek zam oranını açıkladı.

Törene katılım

Yıldırım'ın katıldığı törenle yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşme imzalandı. Törende, Başbakan Yıldırım'ın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'yla Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay ve yönetim kuruluda yer aldı. Çankaya Köşkü'nde düzenlenen imza töreninde konuşan Başbakan Yıldırım, İşçilerin isteklerinin azami oranda karşılandığını dile getirdi.

İşte zam oranları

Yıldırım, işçilere yapılacak zam oranının 2017'de ilk 6 ayda yüzde 7.5, ikinci altı ayda yüzde 5 olacağını açıkladı.  Memur ve işçi taban ücretlerinin de eşitlendiğini açıklayan Yıldırım şunları söyledi: "Bu  toplu iş sözleşmesi 2017-2018 yıllarını kapsıyor. İki yıllık yapılıyor. İçinde  bulunduğumuz yıl için zam oranı ilk 6 ayda yüzde 7,5, ikinci altı ayda yüzde 5  şeklinde mutabakata varılmıştır. İkinci yıl için birinci yarıda yüzde 3,5, ikinci  yarıda yüzde 3,5 olmak üzere kararlaştırılmıştır. Gerek ilk yıl gerekse ikinci yılda gerçekleşen enflasyona göre ayarlama da  yapılacak.

Maaşlara 90 lira

Bununla beraber ek ödenek bir sefere mahsus olmak üzere 500 liradan  750 liraya yükseltilmiştir, yüzde 50 nispetinde bir artış gerçekleşmiştir. Ayrıca  brüt çıplak ücreti 3 bin liranın altında olan işçilerimize 90 lira ilave artış  sağlanmıştır.

Memur ve işçiler

Yapılan bu çerçeve anlaşmayla, en düşük kamu  işçisinin maaşı, en düşük memur maaşının altında olmayacak. Yani eksik varsa  tamamlanacak. Dolayısıyla memur-işçi arasındaki taban ücret böylece eşitlenmiş  olacak. Aradaki fark kaldırılmış oldu."

 

4 Temmuz 2017 , Salı Bu haber toplam 652 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU