Günün Tarihi:28 Şubat 2021

Vahşet ırkçı söylemlerin sonucudur


Kaynarca’da, Suriyeli kadın ile çocuğunun öldürülmesinin ardından bazı sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri baba Halid Al Rahman'ı hastanede ziyaret etti.

Açıklama

Sakarya İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği, HAK-İŞ Konfederasyonu, Milli Eğitimciler Birliği Derneği (MEB-DER), Cihannüma, Erbakan Vakfı, Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen), Anadolu Gençlik Derneği, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) ve Politik Ekonomik Sosyal Araştırmalar Merkezi (PESA) temsilcileri, eşi ve çocuğunun cesetlerinin bulunmasının ardından Kaynarca Devlet Hastanesine kaldırılan Rahman'ı ziyaret ederek başsağlığı dileklerini iletti.

Üzüntü

STK'lar adına gazetecilere açıklama yapan Sakarya İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Sebahattin Aydın, bu menfur olaydan duydukları üzüntüyü dile getirdi. Olayın arka planına bakıldığında, sosyal medyada özellikle sanat ve siyaset camiasından bazı kişilerin halkı galeyana getirmek için ‘Suriyeliler gitsin’ kampanyası başlatma gayretlerinin etkili olduğunu öne süren Aydın, “Vefat edenler, bizim insani yardım çalışmaları kapsamında Sakarya'ya gelmelerinden itibaren yardım ettiğimiz kardeşlerimizden. Bugün 3 kişi vefat etti. Bir baba, 10 aylık bir bebeğini, henüz annesinin karnından bugün doğacak olan bebeğini ve hanımını kaybetti” dedi.

Lanetleme

Aydın, Suriyelileri ve diğer tüm mültecileri misafir olarak gördüklerini ifade etti. Türkiye'ye sığınan yabancılara herkesin sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Aydın, “Cenazeye Boşnak, Tatar, Türk, Kürt, Suriyelisi ile hep birlikte katılıp, bu zulmü terörü lanetleyip, birlikte yaşayabileceğimize vurgu yapmamız gerekiyor. Biz birlikte Türkiye'yiz, inşallah yaralarımızı saracağız. Sürecin sonuna kadar da takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı. Cihannüma Sakarya Temsilcisi Fatih Yardımcıoğlu da evlerinden, yurtlarından göç etmek zorunda bırakılan Suriyeli muhacirlere karşı bazı çevrelerin ırkçı söylemleriyle olumsuz algı oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.

‘Kardeşlerimiz’

Sakarya'daki olayın da bunun bir sonucu olduğu görüşünü savunan Yardımcıoğlu, “1900'lü yılların başında Balkanlar'dan göç eden Boşnak bir ailenin ferdiyim. Balkanlar'dan, Boşnaklar, Arnavutlar, Bulgarlar, Türkmenler, Kürtler, Çerkezler olarak mecburiyetler sonucunda bu topraklara gelmek zorunda kalan ve bu toprakların atalarıma, bizlere kapılarını açtığı gibi bizler de kapımızı Ortadoğu'dan göç etmek zorunda bırakılan, Suriyeli, Iraklı, Afgan kardeşlerimize açmak zorundayız. Türkiye'ye, özellikle de Sakarya geneline baktığımızda hepimizin muhacir olduğunu hatırlatmak isterim. Suriyeli, Iraklı ve Afgan muhacirler tıpkı Boşnak, Arnavut, Çerkez, Kürt, Tatar, Gürcü ve Türkmenler gibi bizim kardeşlerimizdir. Bu gerçeği hiçbir olay, hiçbir propaganda değiştiremez” dedi. 

8 Temmuz 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 690 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU