Günün Tarihi:16 Haziran 2021

‘Söğütlü yıldız olacak’


Söğütlü Belediyesi'nin Kuruluşun 61. yılına girdini ifade eden Başkan Hüseyin Genç, yapılan projelerle birlikte ilçenin Sakarya’da parlayan yıldızı haline geleceğini ifade etti.

İmar çalışmaları

Başkan Genç Maksudiye Mahallesi’ndeki Kadınlar Lokalinde meclis üyeleriyle birlikte düzenlediği toplantısında bir yılı değerlendirdi.  Başkan Genç, “Göreve gelir gelmez imar çalışmalarına başladık ve imarı 3 kata çıkardık. Öncelikli olarak Akarca Mahallesi’nin imar planını gerçekleştirdik, daha sonra da Soğucak Mahallesi’ni tamamladık. 18 uygulaması konusunda da çalışmalarımız sürüyor. 6 bölgede bin 500 dönüm olacak. Birinci ve ikinci bölge tamamlandı ve yakın zamanda tapuları çıkacak. Bin arsa çıkacak çalışmalar sonrasında” dedi.

 

4 bin çalışan var

3 yıllık görev süresince 560 daire ruhsatı kestiklerini ifade eden Genç, “ Bununla beraber Soğucak’ta 500 dairelik bir proje devam ediyor. 18 uygulaması ile birlikte konutlaşma tüm hızı ile devam edecek. OSB’de 4 bine yakın çalışan var. Bunların bin tanesi sadece buralıdır. Dolayısı ile de konut ihtiyacı var. Hedefimiz 2019 yılına kadar bin konuttu. Böyle devam edersek çok üzerine çıkacağız” dedi.

 

Altyapı ve kale

Başkan Genç, “ Kanalizasyon çalışmalarımız devam ediyor, 40 kilometrelik içme suyu hattı da değişecek. Bu büyük bir proje SASKİ tarafından yapılacak. İlçemizin geçmişi ile alakalı da bir kitap hazırlığımız var. Bunun yanında ilçemizin tanıtımı için çalışmalarımız devam ediyor. Fotoğraf yarışmaları düzenliyoruz. Harmantepe Kalesi projemiz de şu anda bakanlıkta. 28 Ekim 2016 Tarihli 29871 Sayılı Resmi Gazetesi  ile Adapazarı ilçesine bağlı olan, Söğütlü halkının yıllarca özlemini duyduğu Tarihi Harmantepe Kalesi ve çevresindeki  116 bin 800,00 m2 lik alan Söğütlü ilçe sınırlarına dahil edildi” dedi.

 

İlçedeki konutlaşma

Genç, “ Değişen ve gelişen ilçemizin potansiyelini farkeden yatırımcılar ilçemize merkez mahalledeki konut sayımızın % 20 si oranında konut yapılmaktadır. İlçemizde, özel müteşebbis tarafından yapılan 500 konutun ilk etabın olan 120 adet daire, Ağustos ayında sahiplerine teslim edilecektir. İlçemizde yapılan bu konutların ilçemiz genelindeki konut ihtiyacını büyük oranda azaltacağını düşünülmektedir. İlçedeki, her yıl % 60 oranındaki konut artışı ilçenin gelişimine de katkı sağlamaktadır. 3 yıl içerisinde 560 daire ruhsatı, 90 tane ev ruhsatı kesilmiştir. 18. madde uygulamaları bittiğinde hali hazırda 300 adet daire ruhsatı kesilecektir” ifadelerini kullandı.

 

Organik tarım alanları

Başkan Genç,” Karadeniz Havzası İşbirliği Programı'na hazırlanan Organik Tarım Alanlarının Tespiti, Bilinçlendirme, Eğitim ve Uluslararası İşbirliği Platformunun Kurulumu Adlı Projeye Söğütlü Belediyesi ortak olmuştur. Projenin kabul edildiği takdirde Türkiye, Yunanistan, Gürcistan, Romanya ve Moldova ülkelerinden ortaklar ile ülkelerde bulunan organik tarım alanları tespiti, organik tarım hakkında bilinçlendirme ve üreticilere eğitim verilmesi gibi konularda hassasiyetin sağlanması planlanmaktadır” şeklinde konuştu.

 

Seyir terası projesi

Hüseyin Genç, “ Bu Proje kapsamında karşılıklı seyahatlerle tecrübe paylaşımları, Uluslar arası sempozyum düzenlenmesi ve ortak bir ağ oluşturup bu ağ üzerinden Uluslararası işbirliklerinin yapılması amaçlanmıştır. Proje Bütçesi 388 bin 112 euro'dur Proje geçtiği takdirde bu rakam hibe olarak alınacaktır” dedi. Seyir Terası hakkında da  konuşan Genç, “Çevre yolu üzerinde Şimşir Tepe olarak bilinen mevkii de yapılması planlanan seyir terası için proje hazırlanmış olup, kamu izinleri beklenmektedir. Projenin hayata geçmesi ile Söğütlü halkı ve ilçeye gelen misafirler için harika bir mesire alanı olacağı muhakkaktır” dedi.

 

Söğütlü Festivali

Söğütlü Festivalinin 33’üncüsünün düzenleneceğini de ifade eden Genç, “Festivalimiz için çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Misafirlerimizin farklı ve dikkat çekici etkinlikler ile sürprizler yapmayı düşünüyoruz. Bu yıl ki satışları arttırmak, tarımın çiftçinin yanında olmak desteklemek için  katılımcı firmalar  ile sıkı bir pazarlığa oturarak kampanya fiyatlarını daha a aşağı çekmek için uğraşacağız. Festivalimiz, 11-12-13-14 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Festivali, fuara çevirme arzusundayız. Konuyu bakanlığa ilettik ve dosyamız Başbakanlığına ulaştı. Şimdi ise onay bekliyoruz” dedi.

 

İlçede turizm

Genç, “2017 yılı ikinci yarısından sonra, özel müteşebbis tarafında başlanacak olan otel projesi sayesinde Söğütlü, misafirlerini rahatça ağırlayabilecek konuma gelecektir. Değişen ve gelişen Söğütlü, turist ve turizmin tanımı ile daha yeni yeni tanışmaya başlamıştır. Bu proje ile de turizmin en önemli ayaklarından olan konaklama ihtiyacı karşılanmış olacaktır” dedi.


Söğütlü MYO

Yüksekokul konusunda çalışmaların son aşamaya geldiğini de ifade eden Genç, “ Yüksekokul İnşaatı zemin etüd, zemin iyileştirme çalışmaları tamamlanmıştır. 3 katlı olacak yapı için 2.450 m2 lik alanı vardır. Bina projeleri çizilmiş olup, şartnamesi hazır olan Yüksekokul projesi ihale aşamasına gelmiştir. Yakın zamanda ihale edilecek olan proje hızla ilerlemesi için belediye olarak elimizden geleni yapmaktayız. İlçemiz ilimizin parlayan yıldızı olacak” dedi.

 

Borç 10 milyon

Büyükşehir Belediyesi’nin gelirlerinin eksilere düşmesi ilçe belediyeleri de etkilendiğini sözlerine ekleyen Başkan Genç, Söğütlü Belediyesinin 20–25 yıllık biriken SGK ve vergi borçları nedeniyle sıkıntılı günler yaşadıklarını söyleyerek, “Şuan belediyemizde 20–25 yıllık biriken SGK ve vergi borcu bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 10 milyon borcunu 144 ay’a yapılandırılarak ödenmeye çalışıyoruz. Geçen ay belediyemize il bank’tan tahakkuk edilen bir para daha elimize gelmeden yüzde 50’si kesildi. Dolayısıyla bizde biraz kaynak arayışı içersine gireceğiz. Alacaklarımızın tahsil noktasında özellikle emlakta disiplinli davranacağız. Ama inşallah 18 uygulamayı kavuşursak biz bunu aşacağımıza inanıyoruz” dedi. 

8 Temmuz 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 1331 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU