Günün Tarihi:22 Mayıs 2022

‘Olan vatandaşa oluyor’


Büyükşehir Belediye Meclisi’nde dere yatakları ile ilgili eleştiride bulunan MHP’li Meclis Üyesi, Hüdaverdi Bahadır, “Belediye, DSİ ve SASKİ çalışmalar yapıyor ancak su taşkınları ile alakalı bir arpa boyu yol alınamadı, olan vatandaşa oluyor” dedi.

Dere yatakları

Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısı dün meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında toplanan mecliste 53 madde karara bağlandı. Gündem dışı konuşmalardasöz alan MHP’li Meclis Üyesi Hüdaverdi Bahadır, “ Hendek Çamlıca bağlantı yolu ile alakalı öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanı ve Hendek Belediye Balşkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bir diğer konu ise dere yatakları ile alakalı. Su taşkın ları ile alakalı bir arpa boyu yol alınamadı. Bir takım çalışmalar oluyor, ancak olan vatandaşa oluyor. Evlerde ve ahırlarda büyük sıkıntılar yaşanıyor. Tekrar dere yataklarının bakımının yapılmaıs gerektiğini ifade ediyorum” dedi.  Başkan Toçoğlu konu ile alakalı gerekli çalışmaların yapılacağını ifade etti.

‘Ufak tefek işler’

Bahadır’ın ardından söz alan bir diğer MHP’li Meclis Üyesi İlhan Filiz ise, “ Ferizli ilçesi cumhuriyet caddesi üzerinde engelli merdiveni yapılmış, ancak trevatuarın üzerine yapıldığı için özellikle çocuk arabalı kadınlarımız sıkıntı yaşıyor. Bunu ilçe meclisine getirdik ancak Başkan Ahmet Soğuk ana yollar ile büyükşehirin ilgilendiğini belirterek buraya büyükşehire iletilmesi gerektiğini ifade etti. Biz de konuyu meclise taşıdık” dedi. Konu ile ilgili konuşan Zeki Toçoğlu, “ arkadaşlarımız konu ile ilgilenecek. Ancak bunlar ilçe belediyelerinin de halledebilecekleri ufak tefek işler. Ancak böyle olmuyor” dedi.

‘Çok üzgünüz’

Gündem dışı konuşmaların ardından söz alan ve Kaynarca ilçesinde yaşanan vahşet hakkında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Meclis olarak bu olayı lanetliyoruz. Can ve ırzlarını korumak için ülkemizin korumasına sığınan insanlara uygulanan bu vahşet için çok üzgünüz. Bu olayın şehrimizde olması çok daha yaralayıcı oldu. İnşallah bir daha böyle acı bir olay yaşanmaz. Kimse topraklarından keyfi olarak göç etmez. Bugüne kadar iyi bir ev sahipliği ve ensarlık yaptığımızı düşünüyorum. Münferitte olsa yaşanan bu durum bizi çok üzdü” ifadelerini kullandı.

MHP’de kınadı

Yaşanan vahşi olayın bütün Sakaryalıları çok üzdüğünü söyleyen MHP Grubu Sözcüsü Erkal Etçioğlu, “Bu mesele Suriyeliler ve Sakaryalılar arasında bir mesele değildir. Sapıklıktır, insanlık suçudur. Bunu lüzumundan başka yerlere çekmemek gerekir. Bu planlanmış bir cinayettir. Bizlerde MHP Grubu olarak bu vahşi olayı kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Köprü maddesi çekildi

Gündem dışı konuşmaların ve açıklamaların ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başladı. Gündemin birinci maddesinde yer alan Yeni Stadyum ile Pekşenler arasındaki 40 bin metrekelik imar yolundaki kavşak ve yol düzenlemelerine ilişkin imar planı değişikliği komisyona geri gönderildi. Pekşenler ile yeni stadyum arasında yapılacak olan köprü ile ilgili bu maddenin geri gönderilmesi üzerine açıklamalarda bulunan Zeki Toçoğlu, “15 Temmuz Caddesi’nden köprü ile Pekşenler’e gidiş yolu planladık. Bu güzergahtaki kamulaştırma çalışmalarımız bitti. Karayolları bölgede inşa edilen Yeni Stadyum’dan dolayı bize bir teklif getirdi. Stadyumun kuzeyinde yapılacak kavşak ile köprüyü bağlayalım dediler. Bu teklif bize cazip geldi. Pekşenlerde de kavşak yapılacak, Karayolları konu ile ilgili olarak çalışıyor. Eğer gecikirlerse kendi projemizi yapacağız.” şeklinde konuştu.

İnşaat malzemecileri

Gündemin ilk maddesinin komisyona geri gönderilmesinin ardından iki ile 19. Maddeler komisyonlardan geldiği şekilde kabul edildi. 20 ile 43. Maddeler ile imar ve bayındırlık komisyonuna havale edildi. Komisyona gönderilen maddeler arasındaki 20. Maddede inşaat malzemecileri satışı yapan işletmelerin mevcut durumlarının iyileştirilmesi ile çevre ve gürültü kirliliğine sebep olan durumların ortadan kaldırılması için hazırlanan imar planı tadilatı da bulunuyor.

Dikkatli olunmalı

Meclis Gündeminin 46. Maddesinde Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından meclis gündemine gönderilen madde de açıklama olmaması MHP’li Erkal Etçioğlu tarafından eleştirildi. Konu ile ilgili Daire Başkanından bilgi alan Zeki Toçoğlu, “ Şeffaf bir meclis toplantısı gerçekleştirmek istiyoruz siz maddenin altına açıklama koymuyorsunuz. Bundan sonra daha dikkatli olunmalı bu konularda” dedi.

10 milyon kredi

44 ve 45. maddeler oybirliği ile kabul edildi. Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın süreklilik ve devamlılık arz eden hizmetleri için gerekli işlerin ihale edilmesi hususunda Başkan Toçoğlu’na 46. madde kapsamında oybirliği ile yetki verildi. 47. Madde oybirliği ile kabul edildi.  Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü’nün şehrin çeşitli yerlerinde inşa edeceği yeni yağmursuyu hatları için İller Bankası’nda 10 milyon liralık kredi kullanımı için Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’na yetki verilmesini içeren 48. madde oybirliği ile kabul edildi.

Seçim yapıldı

49 ve 51 maddeler oybirliği ile kabul edilirken, 50. madde oybirliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. 52. madde oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Büyükşehir Belediyesi’nin de üyesi olduğu ‘Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği’ Genel Kurulu’nda görev yapmak üzere Ferda Özten ve Recep Boğaz’ın asil, Musa Birlik’in ise yedek üye olarak seçilmesini içeren 53. madde oybirliği ile kabul edildi.

İsimler yazılıyor

Bu maddede MHP’li Erkal Etçioğlu bir kişinin MHP gurubundan seçilmesi gerektiğini o kişinin de Ziraat Yüksek Mühendisi Hacı Rüstem Pirimoğlu olması gerektiğini ifade etti. Başkan Toçoğlu bu öneriyi bir sonraki dönemde uygulayabileceklerini ifade ederken Hacı Rüstem Pirimoğlu ise, “Ben Yüksek Ziraat Mühendisiyim ancak oraya alakası olmayan isimler yazılıyor. Ne şimdi, ne de sonra istemiyorum” şeklinde konuştu. 

11 Temmuz 2017 , Salı Bu haber toplam 869 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU