Günün Tarihi:1 Mart 2021

Srebrenitsa’yı unutmayacağız


Srebrenitsa katliamının 22. Yıldönümü ile ilgili konuşan Saadet Partisi Sakarya Gençlik Kolları Başkanı Ali Ahmet Çelik, Avrupa’nın merkezi Srebrenitsa’da dünya tarihinin görmüş olduğu fakat tüm dünyanın görmezden geldiği, yüz binlerce kişinin acımasızca

Zulüm

Srebrenitsa katliamının Birleşmiş Milletlerin kontrolünde gerçekleştiğini Çelik, ayrıca Müslüman coğrafyasında yaşanan bu zulümlerin önüne geçmek için İslam Birliğinin kurulmasının da şart olduğunu söyledi. Çelik, “Bugünden 22 yıl önce, kendilerini medeniyetin beşiği ilan eden Avrupa’nın merkezi Srebrenitsa’da dünya tarihinin görmüş olduğu fakat tüm dünyanın görmezden geldiği, yüz binlerce kişinin acımasızca öldürüldüğü bir katliam gerçekleşti. Bu katliamı ümmetin derdiyle dertlenen bir topluluk olarak biz Milli Görüşçüler asla unutmayacağız ve unutturmayacağız” şeklinde konuştu.

Sistemli

Çelik, “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1948 yılında onayladığı, 1951 yılında yürürlüğe giren “Soykırımın Önlenmesine ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme”de soykırım “İnsanların dinî ve etnik farklılıklarından dolayı sistemli olarak yok edilmesi” olarak tanımlanmıştır. Srebrenitsa’da yapılan katliamı incelediğimizde yapılan bu insanlık dışı hareketin adeta bu kararı alan Birleşmiş Milletler gözetiminde sistemli olarak yapıldığını görmekteyiz” diye konuştu.

Vahşet

Bosna’da üç buçuk yıl devam eden savaşta 312.000 kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Çelik, “2 milyon kişi evini terk etmek zorunda kaldı. 27.734 kişi resmî kayıtlara kayıp olarak geçti. Toplu Mezarları Araştırma Enstitüsü’nün 18 yıldır sürdürdüğü çalışmalarda 20.000 kaybın cesedine ulaşıldı, bunlardan yaklaşık 18.000’inin kimliği belirlendi. Toplu mezarlarda bulunan cesetlerin çoğu parçalandığı ve yakıldığı için kimlik tespit çalışmaları zorlukla sürdürülüyor. Bosna-Hersek Kayıpları Arama Enstitüsü verilerine göre, 1995 yılından bu yana ülke genelinde 500’den fazla toplu, 5.000’in üzerinde müstakil mezar bulundu” ifadelerini kullandı.

Terör destekçileri

Çelik konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı; “Avrupa’nın tam ortasında yaşanan bu vahşet bu insanlar sırf Müslüman olduğu için yaşanmıştır. Tüm dünya üzerinde görüyoruz ki insanlar sırf Müslüman oldukları için dışlanıyor, gerici ve terörist ilan edilebiliyor. Ancak yapılan bu ve benzeri katliamların, en büyük terör olaylarının, zulümlerin, işkencelerin emperyalist batı tarafından yapılmaktadır. BM’nin almış olduğu kararlar sonucunda Avrupa’nın ortasında yapılan bu katliam, BM’de alınan Filistin topraklarının dünya toprakları olması kararından sonra İsrail’in işlediği savaş suçlarına sessiz kalınması BM’nin nasıl bir terör destekçisi olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu sebepten ötürü Elhamdülillah Müslümanım diyen herkes adil bir düzen ve yeni bir dünya kurma amelleriyle çalışmak zorundadır. Myanmar’da, Arakan’da ya da diğer Müslüman topraklarında yaşanan bu zulümleri önlemek için İslam Birliğini tesis etmek zorundayız.”

13 Temmuz 2017 , Perşembe Bu haber toplam 715 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU