Günün Tarihi:22 Ocak 2021

Millet destanını kutluyor


15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerinin 4. günü programında STK’Lar birliktelik mesajı verdi, vatandaş vatan nöbetini sürdürdü.

 

Yoğun katılım

Demokrasi Meydanı’nda düzenlen programa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Vali İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Garnizon Komutanı Albay Emin Dursun, Belediye Başkanları, İl Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, AK Parti İl ve İlçe Teşkilatı mensupları, Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete, Büyükşehir Bürokratları ve binlerce vatandaş katıldı.

Başarı belgesi

Mehter takımı gösterisiyle başlayan program Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Umut Mürare, Cumhurbaşkanlığı İstanbul Özel Kalem Müdürü Mustafa Kamacı ve Mustafa Demirci şarkılarıyla Sakaryalıların nöbetine eşlik etti. 15 Temmuz gecesinde mesai mefhumu gözetmeksizin canla başla gazilerin yaralarını sarmak için çalışan doktorlara Vali Balkanlıoğlu, Başkan Toçoğlu, İl Başkanı Kılıç, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam ve İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü tarafından başarı belgesi takdim edildi.

Meydandayız

Gecenin açılış konuşmasını yapan Başkan Toçoğlu, “Türkiye’de böyle bir meydan yok. Tüm kanallar sırada sizlerle yayın yapmak istiyorlar. Bu kahramanlığınız, bu direnciniz, bu sahiplenmeniz önünde saygıyla eğiliyorum. Üzerinden bir yıl geçtikten sonra yine hain darbecilere karşı direnişi başlattığımız bu meydandayız. Bu hainlerden tek bir fert kalmayana kadar buralardayız” dedi.  

Hain doktor

Toçoğlu, “Biz Sayın Valimizle beraber gazileri ziyaret ediyoruz. Bugün Valiliğin önünde kurşunla yaralanmış ayağına kurşun giren bir kızımızla karşılaştık. Fakat kadere bakın yemin etmiş bir hain doktor kızın ayağına bakmamış. İnsanlar ise bu kadar iş var, devletimizin başına yük olmayalım diye beklemişler. 3 gün sonra ayak morarmaya başlamış. Sonra fark etmişler. Biraz daha geç kalsalar ayağını kaybedecekmiş. Dünyanın her yerinde savaşta olsa doktorların yeminleri geçerlidir. Bu acımasızlara, alçaklara Allah fırsat vermesin” diye konuştu.

Mezara girecektim

Sözlerine devam eden Başkan Toçoğlu, “Bunun için bizlerin de işlerimizi iyi yapmamız gerekiyor. Doğru işlerimizle birbirimize destek çıkacağız ve bu hainlere fırsat vermeyeceğiz. Bu meydan direnişin sembolü olmuş bir meydan. Türkiye’de de sembol oldu. Yarın akşam final var. Hepimiz yarın akşama hazırlanıyoruz. Bu meydanın hiçbir karesinde boşluk kalmamalı. Sizin için müthiş bir hazırlık yapıyoruz. Şehitlerimizi anacağız, gazilerimizi yâd edeceğiz. Onların sayesinde buradayız. Biliyorsunuz bir şehidimiz de Arifiye Hanlı’da oldu. Cenazesine gittim. Allah onu cennetinin en yüksek yerine koysun diye dua ettim. Çünkü biliyordum ki o şehit olmasaydı o mezara ben girecektim. O insanlar bizim için kanlarını akıttılar. Bize düşen onların kanlarını yerde bırakmamaktır.”

Ne zaman gelirseniz gelin

Aynı heyecanla binlerin meydanda olduğunu söyleyen AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, “Sınırda nöbet tutan asker hangi kutsallıkla nöbet tutuyorsa sizin ki de aynıdır. Öyle bir 15 Temmuz yaşadık ki bu aziz millet devletini, kendi kaderini, geleceğini korudu. 15 Temmuz’da bu büyük millet onlara gereken dersi verdi. Bu millet oldukça Türkiye Cumhuriyeti’nin sırtı yere gelmez. Bu coğrafyada yaşamak bedel ister sabır ister. Biz sabrediyoruz, biz güçlüyüz, güçlü bir liderimiz var. Ne zaman gelirseniz gelin, yazın gelin, kışın gelin, gece gelin, gündüz gelin ne zaman gelirseniz gelin bu asil millet burada. Bundan sonra bu ülkede darbenin ‘d’ si bile konuşulmayacak” ifadelerini kullandı.

Vatan aşkı

Vali Balkanlıoğlu, “Sakarya’daki destanı burada dinledim. Şehit yakınlarımızı ve gazilerimizi tek tek ziyaret ederek olayın görünmeyen kahramanlıklarına şahit oldum. Gazilerimiz göğüslerini tanka, topa siper ettiklerinde doktorlarımızın kendilerine yaptıkları fedakârlıkları anlatmış. Ayağı yaralanan bir kardeşimize doktorlarımızdan birisi kanını dindirmek için düşünmeden eşinin başörtüsünü çekip sarmış. Sabahlara kadar bu kardeşlerimiz kahramanca mücadele ettiler” dedi.  

Büyük mükafatlar

Balkanlıoğlu, “Bunu yaparken başarı belgesini düşünmediler. Allah rızası için, vatan aşkıyla yaptılar. Tıpkı hiçbir kazanç düşünmeden hayatını ortaya koyan şehitlerimiz ve gazilerimiz gibi. Sakaryalı kardeşlerimiz valiliğin işgale uğradığını duyduklarında büyük bir aşkla, şevkle valiliğe gitmişler. Akif’in dediği gibi başka hiçbir şeyimiz olmasa bile insanlarımız iman dolu göğüslerine güvenmişler. Biliyorlar ki şehitler için büyük mükâfatlar var. Şehitler mükâfatları görünce yarabbi bana tekrar can ver şehit olup olup tekrar huzuruna geleyim diyeceklermiş.”

Ümidi boşa çıkarmadınız

Sözlerine devam eden Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Bizler şehitlerimizin karşılaştıkları büyük mükâfatlardan habersiziz. Onlar belki de bizim aramızda ama biz göremiyoruz. Kalp gözü açık insanlar görebilir. Başımızda Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Allah ondan bin kere razı olsun. Kefenimi giyip yola öyle çıktım diyor. Kaçıp gidecek birisi değil. Milletimize güveniyor. Çok şükür sizler de onun ümidini asla boşa çıkarmadınız” dedi.

Hizmet edeceğim

Balkanlıoğlu, “Cumhurbaşkanımızın meydanlara davet ettiği televizyon programından önce Sakarya zaten çoktan meydanları doldurmuş. Bu sayede hepsi kuyruklarını kıstırıp gittiler. Bundan sonra kimse demokrasiyi silah zoruyla tehdit edemeyecek. Sakarya’ya geldiğim için, sizin gibi mübarek insanlarla karşılaştığım için, sizlere hizmet edeceğim için Allah’a hamd ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

STK’lar

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanları, Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete, Emekliler Derneği Sakarya Şube Başkanı Orhan Büyü, Memur-Sen Sakarya Şube Başkanı Ahmet Öksüzali, darbeye karşı mesajlar verdiler.

 

16 Temmuz 2017 , Pazar Bu haber toplam 868 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU