Günün Tarihi:28 Eylül 2020

Çiftçilere 229 bin TL kredi


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ülke genelinde uyguladığı Orköy kredileri ile orman teşkilatının veren eli, gülen yüzü olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Sakarya’da toplam 229 bin 500 TL seracılık kredisi verildi.

Orköy

2015 ile 2016 yılları arasında Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde 3 köyde toplam 14 aileye Orköy destekleme faaliyetlerinden plastik örtülü seracılık projesi kapsamında krediler verildi. Kurulan seralarda yetiştirilen ürünler pazarlanmaya başlandı. 500 metrekarelik seralarda yetiştirilen çilek, domates, dereotu ve marul Eskişehir, Ankara ve İstanbul pazarına gönderiliyor.

Sezon uzuyor

Plastik örtülü seracılık projesi; orman köylülerinin ormancılık faaliyetleri dışında tarımsal faaliyetleri de yoğun bir şekilde sürdürmesine, yörenin coğrafi şartlarına bağlı olarak kısa olan tarım sezonunun uzatılarak ürün standart ve kalitesinin artmasına, nüfusu kırsal kesimlerde tutarak köyden kente göçün önemli ölçüde azalmasına fayda sağlıyor. Böylece hem orman köylüsü hem de ülke ekonomisi kazanıyor.

Rakamlar

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’nce; 2015 yılında Pamukova Kemaliye Mahallesi’nde 3 aileye 38 bin 400 TL kredi ve 9 bin 600 TL hibe, Erenler Küçükesence Mahallesi’nde 7 aileye 92 bin 400 TL kredi ve 23 bin 100 TL hibe olmak üzere toplam 163 bin 500 TL seracılık kredisi verilmiştir. 2016 yılında ise Pamukova Hüseyinli Mahallesi’nde 4 aileye 54 bin 120 TL kredi ve 11 bin 880 TL hibe olmak üzere toplam 66.000 TL seracılık kredisi verildi. İki yılda kullandırılan toplam 229 bin 500 TL seracılık kredisi ile 14 ailenin yüzü gülüyor.

Ekonomiye katkı

Vatandaşların verilen Orköy kredilerinden memnun kaldığına dikkat çeken Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bakanlık olarak orman köylülerimizin yanında oluyoruz. Sadece plastik sera uygulaması değil daha birçok alanda destekler veriyoruz. Bu destekler sayesinde hem orman köylüsüne hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz” dedi.

19 Temmuz 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 786 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU