Günün Tarihi:17 Ocak 2021

‘Uzunçarşı örnek olacak’


Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Tarihi Uzunçarşı’da devam eden dönüşüm çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cazibe merkezi

Çarşının dağınık ve bakımsız haliyle tarihi kimliğinden uzaklaştığını ve görüntü olarakta şehir merkezine yakışmayan bir yapıda olduğunu hatırlatan Başkan Toçoğlu, yenileme çalışmalarının tamamlanmasının ardından şehrin güzel bir cazibe merkezine kavuşacağını söyledi.

 

Tarihi yapıyı

Sakarya merkezinin topografyası nedeniyle geçmişte sınırlı olarak yerleşim amaçlı kullanıldığını vurgulayan Başkan Toçoğlu, “Bu nedenle şehir merkezinde tarihi nitelikte yapı sayısı az. Büyükşehir Belediyesi olarak tarihimize sahip çıktığımızı dönüşüm projelerimizle gösteriyoruz. Uzunçarşı’da içerisinde çok sayıda tarihi yapıyı barındıran, şehrin en eski ticaret alanlarından birisi” dedi.  

 

Sıkıntı yaşatmamak

Başkan Toçoğlu, “Bu bölgedeki çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Bildiğiniz gibi dönüşümü etaplar halinde gerçekleştiriyoruz. Bu dönüşümü yaparken esnaflarımızı ve vatandaşlarımızı zor duruma sokmamak, sıkıntı yaşatmamak, işlerine engel olmamak hassas noktalarımız” diye konuştu.

 

6 tescilli binada

Başkan Toçoğlu, “1. etap çalışmalarımız kapsamında yer alan binaların çatılarını tamamladık. Doğramalar, kepenkler ve tenteler takılıyor. Altyapı çalışmalarının tamamlandığı noktalarda yer döşemesi devam ediyor. 6 tescilli tarihi binamızda restorasyon işlemleri tamamlandı. 1. etap çalışmalarımız devam ederken; projemizi hızlı bir şekilde sürdürmek ve noktalandırmak için 2. etap projemizi hazırlamış, ihaleye çıkmış ve kısa süre içerisinde çalışmalarımıza başlamıştık” dedi.

 

3.etap çalışmaları

Başkan Toçoğlu, “2. etapta yer alan binalarda kaçak kat yıkımları devam ediyor. Çatıda işlemler başladı. Pencere ve doğramalar takılıyor. İnşallah 3. etap için kısa süre içerisinde ihaleye çıkacağız. Projemiz tamamlandığında örnek bir dönüşüm projesi olarak sadece şehrimizde değil, ülkemizde de önemli bir yere sahip olacak” ifadelerini kullandı.

21 Temmuz 2017 , Cuma Bu haber toplam 831 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU