Günün Tarihi:29 Kasım 2021

Ferrero fındık günleri


Doğu ve Batı Karadeniz bölgesine yayılan Ferrero Fındık, fındık kalitesini ve verimini arttırmak için fındık üreticileriyle ‘Değerli tarım uygulamaları’ kapsamında zirai ve sosyal uygulamalarla bahçe günleri yaparak bilgilendirmeye devam ediyor.

Değerli tarım

4 yıldan beri uygulanan ‘Değerli Tarım’ kapsamında oluşturulan 55 örnek bahçede üreticilere makineli tarım, hastalık ve zararlılarla mücadele tekniğine uygun budama ile damla sulama yöntemi uygulamalı olarak anlatılıyor. 55 ziraat mühendisi ve 20 sosyal çalışma uzmanı ile üreticilerle birebir temasla yapılan çalışmalarda örnek bahçelerde verim ve kalitenin arttığı gözlemlendi. Ferrero Fındık yetkilileri Sakarya’nın Hendek ilçesi Kurtköy’deki üretici ile bir araya gelerek bilgilendirmeye devam etti. Bilgilendirme sonrasında yetkililer ve üreticiler örnek bahçeyi gezdi.

Doğru zaman

Ferrero Fındık’ta Ziraat Mühendislerinden Süreyya Çağlar , “Ferrero değerli tarım uygulamaları kapsamında yürüttüğümüz bu projede, doğru şekilde gübrelemeye önem veriyoruz. Doğru miktarda, doğru zamanda gübrelemeye. Aynı zamanda doğru zamanda ilaçlama, ilaçlama zamanının çok doğru şekilde olması gerekiyor. Ve artı olarakta doğru şekilde budama. Zaten en önemli şeylerden biride doğru şekilde budama şekli. En önemli şey ayrıca, şuanda uygulama yaptığımız şeylerden ilave olarak ta damla sulama sistemini kullanıyoruz. Bu bahçemizde de aynı şekilde damla sulama sistemini kullandık. Damla sulama sadece sulama değil, ilaveten gübresi de veriliyor. Ve ilaveten de ilaçlaması da yapılıyor. Bu şekilde üreticilerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Yanlış bilinen doğruları insanlara göstermeye çalışıyoruz yaptığımız uygulamalarla” dedi.

Verim arttı

Bahçe sahibi Hasan Püsküllü, “Ben Ferrero ile tanışmadan önce orman gibiydi burası. Şimdi geldi Ferrero tanıtma amaçlı gösterdiler. Önceden beğenmiyorduk sonrasında neticeyi gördük. Şu anda çok iyi, dolgun, güçlü dallar oldu, verim arttı. Daha ne olsun, böyle çok güzel” şeklinde konuştu. Ferrero Sosyal Medya Uzmanı Gökhan Aksancar, “Ferrero’da sahada çocuk işçiliği, işçi hakları, işçi sözleşmesi ve katı atık yönetimi ile ilaç uygulaması yapılırken kullanılması gereken ekipmanlar hakkında çiftçilerimize bilgilendirme sağlıyoruz. Çocuk işçiliği konusunda yaptığımız bilgilendirme ise 15 yaşını tamamlamamış kişiler çocuk işçi olarak yazılıyor. Ve bu 15 yaşını tamamlamış ama 18 yaşını tamamlamamış genç işçi olarak alınır. Ve bu genç işçilerinde ağır işçilerde çalışmamak kaydı ile belirli koşullarda çalışma imkanı sağlanabilir”  şeklinde belirtti.

Yabancı işçi sorunu

Yabancı işçi konusunda sıkıntılar olduğunu beliten Aksancar, “ Suriye’den ve Gürcü işçilerin eğer Türkiye’de yaşadıklarına dair sigorta ya da resmi belge yoksa bunlar kaçak gözüküyor. Ve bunlar çiftçilere büyük sorumluluklar getiriyor, bunları tamamen çiftçilerimiz üstleniyor. O yüzden bu konularda çok hassas davranmamız gerektiğini çiftçileri bilgilendirme şeklinde yapıyoruz. Yine kararı çiftçilerimiz veriyor çünkü bir şeyler yaşanmadan önce önlem almak bizim için daha değerli. Yaşadıktan sonra önlem almak bizi ileriye götürmüyor. Bunun bilgilendirmesini yapıyor ve devam ediyoruz. Bir kişiyi değiştirirsek bizim için avantajdır. Çünkü biz yola ‘1’, ‘0’dan büyüktür diyerek yola çıktık. Elimizden geleni yapıyoruz bu konuda, inşallah başaracağız” dedi. 

22 Temmuz 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 1054 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU