Fındıkta verim artıyor26 Temmuz 2017, Çarşamba

İhtiyaç

Türk fındığının en önemli kullanıcısı konumunda olan Ferrero firması tarafından ‘Değerli Tarım Uygulamaları’ kapsamında önemli yer verilen damla sulama sisteminin üreticilerin kullanması için yapılan çalışmaların tanıtımı sürüyor. Karasu’ya bağlı Yassıgeçit Mahallesi’nde Osman Dayan'a ait bahçeye kurulan damla sulama sisteminin, çevredeki üreticilere tanıtımı yapıldı. Tanıtım toplantısına katılan Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, fındık bahçelerinin bir kısmının yanından dereler aksa bile üreticinin fındığın suya ihtiyacı olabileceğini aklına getirmediğini belirtti.

‘Dere akar üretici bakar’

İspiroğlu, “Yıllardan beri bahçelerin yanından sular, dereler akıyor. Ama kimse bahçesini sulamıyor. Artık hem bu suları kullanacak, hem de bunu damla sulama yöntemi ile verim ve kaliteyi artıracak hale getireceğiz. Ferrero'nun uygulamaları ile üreticilerimiz sistemin fındıkta oluşturduğu verim ve kalitenin farkına vardılar. Artık bundan böyle 'dere akar üretici bakar' deyimi rafa kalkıyor. Bu sistemle hem randıman artacak, hem üretici kazanacak, hem de ülkemiz zenginleşecek” dedi.

Önemli proje

Fındıkta verim ve kaliteyi arttırma çalışmaları ile bilinen Giresun-Keşap Fındık Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin'de, üretici bilincinin gelişmesi ile fındıkta tüm kazanımların arttığını vurgulayarak, "Fındık ta bir bitkidir, ağaçtır. Her canlı gibi suya ihtiyacı vardır. Bunun bilinçli ve kontrollü bir şekilde verilmesi de en doğrusudur. Bu proje bunun için çok ama çok önemlidir" diye konuştu.

Uygulama

Ferrero Fındık Sakarya Bölge Sorumlusu Onur Engin'de, il genelinde 16 örnek bahçe uygulaması yaptıklarını belirterek, üreticilerin iyi tarım uygulamalarına olan ilgisinin her geçen gün arttığını, bunun da verim ve kalitenin yükselmesine büyük destek sağladığını söyledi. Tanıtım toplantısında katılan üreticilere başta damla sulama sistemi olmak üzere fındıkta verim ve kaliteyi arttıran konularda bilgiler verilip, uygulamalar gösterildi.

Kayıplar engelleniyor

Damla sulama sistemi özellikle fındığın olgunlaşma aşamasında suya ihtiyaç duyduğu yaz aylarında verim ve kalitenin artmasına büyük etki yapıyor. Sistemle su ile birlikte yapılan gübreleme de hem bitkinin beslenmesini sağlıyor, hem de erozyon ile oluşabilecek kayıplarında önünü geçiyor. 

Bu haber toplam 103304 defa okundu.