Günün Tarihi:18 Nisan 2021

Fındıkta verim artıyor


Ferrero firması Karasu’ya bağlı Yassıgeçit Mahallesi’nde Osman Dayan'a ait bahçeye kurulan damla sulama sisteminin tanıtımını yaptı. Programda konuşan İspiroğlu, “Dere akar, üretici bakar sözü rafa kalkıyor” dedi.

İhtiyaç

Türk fındığının en önemli kullanıcısı konumunda olan Ferrero firması tarafından ‘Değerli Tarım Uygulamaları’ kapsamında önemli yer verilen damla sulama sisteminin üreticilerin kullanması için yapılan çalışmaların tanıtımı sürüyor. Karasu’ya bağlı Yassıgeçit Mahallesi’nde Osman Dayan'a ait bahçeye kurulan damla sulama sisteminin, çevredeki üreticilere tanıtımı yapıldı. Tanıtım toplantısına katılan Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, fındık bahçelerinin bir kısmının yanından dereler aksa bile üreticinin fındığın suya ihtiyacı olabileceğini aklına getirmediğini belirtti.

‘Dere akar üretici bakar’

İspiroğlu, “Yıllardan beri bahçelerin yanından sular, dereler akıyor. Ama kimse bahçesini sulamıyor. Artık hem bu suları kullanacak, hem de bunu damla sulama yöntemi ile verim ve kaliteyi artıracak hale getireceğiz. Ferrero'nun uygulamaları ile üreticilerimiz sistemin fındıkta oluşturduğu verim ve kalitenin farkına vardılar. Artık bundan böyle 'dere akar üretici bakar' deyimi rafa kalkıyor. Bu sistemle hem randıman artacak, hem üretici kazanacak, hem de ülkemiz zenginleşecek” dedi.

Önemli proje

Fındıkta verim ve kaliteyi arttırma çalışmaları ile bilinen Giresun-Keşap Fındık Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin'de, üretici bilincinin gelişmesi ile fındıkta tüm kazanımların arttığını vurgulayarak, "Fındık ta bir bitkidir, ağaçtır. Her canlı gibi suya ihtiyacı vardır. Bunun bilinçli ve kontrollü bir şekilde verilmesi de en doğrusudur. Bu proje bunun için çok ama çok önemlidir" diye konuştu.

Uygulama

Ferrero Fındık Sakarya Bölge Sorumlusu Onur Engin'de, il genelinde 16 örnek bahçe uygulaması yaptıklarını belirterek, üreticilerin iyi tarım uygulamalarına olan ilgisinin her geçen gün arttığını, bunun da verim ve kalitenin yükselmesine büyük destek sağladığını söyledi. Tanıtım toplantısında katılan üreticilere başta damla sulama sistemi olmak üzere fındıkta verim ve kaliteyi arttıran konularda bilgiler verilip, uygulamalar gösterildi.

Kayıplar engelleniyor

Damla sulama sistemi özellikle fındığın olgunlaşma aşamasında suya ihtiyaç duyduğu yaz aylarında verim ve kalitenin artmasına büyük etki yapıyor. Sistemle su ile birlikte yapılan gübreleme de hem bitkinin beslenmesini sağlıyor, hem de erozyon ile oluşabilecek kayıplarında önünü geçiyor. 

26 Temmuz 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 113488 defa okundu.

Habere yazılan yorumlar

Tarih : 26 Temmuz 2017 , Çarşamba

arda

Degerli arkadaşlar yüksek verim ve kalite tabiki çok önemli .Ancak yaz kış soğuk sicak yağmur çamur demeden fındığın budamasını filiz almasını gübrelemesini ilaçlamasını altının otunu 3 defa biçen(maliyet 6 TL) değerli çiftçimizin eline ne geçecek.yoksa fiyat belirleme bu italyan firmasının insiyatifine mi terk edilecek.onlara göre maliyet 4,50TL asla doğru olmayandeğer.ilgililerin ilgisine ve bilgisine sunulur

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU