Günün Tarihi:21 Ekim 2021

Karapürçek yolu başlıyor!


İl Koordinasyon Kurulu’nda Karapürçek yolunun ihalesinin tamamlandığını belirten Karayolları 1'nci Bölge Müdür Yardımcısı Okan Gerçek, “ Şantiye kurulumu başladı, bir ay içinde yol çalışmalarına başlayacağız” dedi.

Koordinasyon toplantısı

Sakarya Valiliği 2. Dönem Temmuz ayı il koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen ve Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yönettiği koordinasyon toplantısına Kaymakamlar, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri ve yetkililer katıldı.

Sektörlere göre

Toplantının açılış konuşmasını yapan İrfan Balkanlıoğlu, “ 2017 yılı yatırımlarımızın toplam proje tutarı 7 milyar 92 milyon lira olup, 2016 yılı yatırımlarının proje tutarı ile karşılaştırdığımızda yüzde 7’lik bir artış meydana gelmiştir. Toplam proje tutarını sektörlere göre incelediğinde; sırasıyla Ulaşımda 4 Milyar 156 milyon lira, Diğer Kamu hizmetleri 1 milyar 251 milyon lira ve Tarım sektörleri 653 milyon lira ile ilk üç sırayı paylaşmaktadır” dedi.

Projeler sürüyor

Balkanlıoğlu, “ 2017 yılı yatırımlarımızın toplam ödeneği 1 Milyar 145 milyon liradır. Toplam ödenek miktarını sektörlere göre incelediğinde, sırasıyla Diğer Kamu Hizmetleri 586 Milyon lira, eğitim de 168 milyon lira ve ulaştırma sektörleri 125 milyon lira ile ilk üç sırayı paylaşmaktadır. Toplantı dönemi itibari ile 437 projeden 67 tanesi tamamlanmış, 250 tanesi devam etmekte, 54’ü ihale aşamasında olup, 66 projeye ise hazırlık çalışmaları devam etmekte ” dedi.

İsrafı önleyelim

Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Devletin bütün kaynakları ile devlet adına yapılan yatırımların koordinasyonunu bu toplantı ile sağlıyoruz. Kamuda israfa ve gecikmelere önlem almalıyız. Bazen yerel baskılar ve siyasi irade sebebi ile gerek olmayan birçok kamu binası yapılıyor. Onlar bir gün bile kullanılmadan atıl vaziyette kalıyor. Çalıştığımız illerde bunun sayısı örneklerini gördük. Örneğin Çankırı’da her taraf okul binaları ile dolu neden çünkü bir zamanlar bakan Çankırılıydı. Bunlar fakir milletin cebinden çıkan paralar” dedi.

Potansiyeli yüksek

Yatırımların koordine edilmesinin son derece önemli olduğunu ifade eden İrfan Balkanlıoğlu, “ Sakarya potansiyeli büyük bir il. Memleketimiz bu iller sayesinde gelişecek. Potansiyeli olan illerin potansiyellerinin arttırılması gerekiyor, memleketimizin gelişmesi bu sayede olacaktır. Sanayi anlamında da atılımlar gerçekleştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Vebal ve sorumluluk

Balkanlıoğlu, “Hale süreçlerini iyi takip etmeliyiz. Parası verilmesine rağmen iş yürümüyor. Fiziki gerçekleşme ile nakdi gerçekleşme birbiri ile çelişiyor. Sürelerin uzamaması gerekiyor. Bu sebeple koordinasyon çok önemlidir. İsraf etmemeliyiz. Bu bizim vebalimiz ve sorumluluğumuzdur” şeklide konuştu.

Topça kavşağı

Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun açıklamalarının ardından kürsüye çıkarak kurumu adına devam eden projeler hakkında bilgi veren Karayolları 1'nci Bölge Müdür Yardımcısı Okan Gerçek, “Toplam 14 adet projemiz bulunuyor. Şu ana kadar 20 milyon 500 bin lira harcamamız oldu. Otoyol iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor. 75 kilometre yolun 40 kilometresi tamamlandı kalan kısmı da kısa süre içinde tamamlamaya çalışacağız. Kaynarca- Karasu yolunun da ihalesi tamamlandı ve şantiye kurulumu aşamasındayız. Topça kavşağı ile ilgili de ihale de 22 ağustos tarihinde gerçekleştirilecek” dedi.

Karapürçek yolu

Gerçek, “ Karapürçek yolu ile ilgili ihale de tamamlandı. Şantiye kurulum çalışmaları devam ediyor. Bu yol ile sözleşme aşamasına geldik, şantiyenin kurulması ile birlikte bir ay gibi bir süre içerisinde yol çalışmalarına başlayacağız. Kamulaştırmalar da bir yandan devam edecek” ifadelerini kullandı.

Dere ıslahı

Gerçek’in ardından DSİ 3. Bölge Müdürü Hayrettin Baysal kürsüye çıkarak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Baysal’a sunumunun ardından Sapanca Kaymakamı Ali Ada dere ıslahı konusunda yaşadıkları sorunları iletti. Baysal, derelerin bakanlık talimatı ile programa alındığını ifade etti.

Kaymakam sitem etti

SEDAŞ  Dağıtım Varlıkları Grup Müdürü Enver Aka’nın sunumunun ardından ise Taraklı Kaymakamı Cihat Koç, İçdereler Mahallesi ile ilgili sorunların dilekçe ile bildirilmesine rağmen geri dönüş olmadığını dile getirdi. Kaymakam Koç, ikinci bir dilekçe yollamalarına rağmen geri dönüş olmamasını eleştirirken Enver Aka konu ile ilgileneceğini ifade etti.

Okullar yetişecek

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre yürütülen 30 proje kapsamında 620 derslik yapımının planlandığını ifade ederek, “ 30 projenin 8 tanesi bitme aşamasına geldi. Geyve İmam Hatip Lisesi’ni teslim alacağız. Karasu Yalı İlkokulu ve Adapazarı Yenigün Ortaokulu yüzde 95, Serdivan Ortaokulu yüzde 40, Sapanca İmam Hatip Lisesi yüzde 49, Hendek Kız Meslek Lisesi yüzde 95, Mithatpaşa Şükrü Ayna Anadolu Lisesi yüzde 90 Pamukova Anadolu Lisesi ise yüzde 70 oranında tamamlandı. Eğitim ve öğretim yılına yetiştirilmesi için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Doktor istedi

İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü’nün sunumunun ardından ise, Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, göreve başladığı 7 aylık sürede 7 ilçe sağlık müdürü değiştiğini ifade ederek “83 bin nüfuslu ilçemize bir doktor istiyoruz” dedi.

Doktorlar ayrılıyor

Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü ise ilçeye doktor atamasının yapıldığını ve ilçe sağlık müdürlüğüne vekalet edeceğini, sık sık değişim olmasının ise doktorların TUS’u kazanarak ayrılmalarının sebep olduğunu belirtti. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Erdemir ise yaylalardaki kaçak yerleşimin engellenmesi gerektiğini ifade etti. 

27 Temmuz 2017 , Perşembe Bu haber toplam 1012 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU