Günün Tarihi:9 Mayıs 2021

‘Ballıkaya memba gibi su verecek’


Kocaeli'de Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla 41 milyon liralık 5 tesisin temel atma töreni düzenlendi. Törende konuşan Bakan Eroğlu, ilimizde yapılan Ballıkaya Barajını da dile getirdi.

Açılışa katılım

Kocaeli'nde bulunan bir kültür merkezinde gerçekleştirilen “Devlet Su İşleri Toplu Temel Atma Merasimi ve Sertifika Dağıtım” törenine Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Orman ve Su İşleri Bakan Veysel Eroğlu, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Devlet Su İşleri Müdürü Murat Acu, protokol ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Büyük soygun

41 milyon TL'lik 5 tesisin temel atma töreninde konuşma yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Özellikle geçmiş yönetimler burada çok büyük bir skandala büyük bir soyguna imza attılar. Bunu en iyi bilen kişi benim. Çünkü o zaman güya İstanbul'a 100 milyon metreküp su verilecekti diye böyle bir projeye imza attılar, bütün devlet kademelerini kandırmışlar ve 15 milyon dolara İstanbul İkitelli'de yaptığımız tesisin daha küçüğünü burada 149 milyon dolara yapıp bitirmişler. Daha sonrasında 400 milyon dolara bitecek bir tesisi 4 buçuk milyar dolar diye devletin sırtına yüklediler.

Ballıkaya barajı

Bakan Eroğlu, “Biz hem Kocaeli'nin istifade edeceği hem de Sapanca gölünü kurtaracak Sakarya'ya memba suyu gibi su verecek olan Ballıkaya Barajı bitmek üzere önümüzdeki yıl devralacağız. Böylece biz ilk defa Türkiye'de Düzce'den Bulgaristan hududuna kadar bir sıkıntı olursa bu sıkıntıyı giderecek su üretim sistemini uyguluyoruz. Ve önümüzdeki yılda bunlar hayata geçtiği zaman 2071 yılına kadar yani Malazgirt zaferinin birinci yılına kadar su sıkıntısı olmayacak inşallah” dedi.

Su ihtiyacı

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ise, AK Parti'nin iktidara gelmesiyle hayatın her alanında dönüşüme imza attığını söyleyerek, “Türkiye ekonomide, siyasette, politika gibi her alanda dönüşümü AK Parti iktidarı gerçekleştirdi. Yapılan bu dönüşümlerden en anlamlısı ise hiç kuşkusuz orman ve su alanında yapılan değişimlerdir. 4 milyar ağacı toprakla buluşturmak her babayiğidin harcı değildir. Kocaeli gri şehirden yeşil şehre doğru emin adımlarla gidiyor. Bugün Kocaeli Türkiye'nin en yeşil şehirlerinden bir tanesi. Artık Kocaeli ve Sakarya'da 2071 yılına kadar su ihtiyacını tamamen ortadan kaldıracak yeni bir projeyi de devreye alıyoruz. İşte bu vizyonsuzlukla vizyonun farkıdır” şeklinde konuştu. 

1 Ağustos 2017 , Salı Bu haber toplam 777 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU