Günün Tarihi:18 Ekim 2021

TürkTraktör hızla büyüyor


TürkTraktör'ün bu yılın ilk yarısındaki cirosu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artışla 2 milyar 52 milyon lira oldu.

Şirket cirosu

Şirket açıklamasına göre, bu yılın ilk çeyreğinde cirosunda artış sağlayan ve şirket tarihinin ilk tahvil ihracını da gerçekleştiren TürkTraktör, 2017 yılının ilk 6 ayını 2 milyar 52 milyon TL’lik toplam ciroyla tamamladı. Şirket bu sonuçla, cirosunu geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artırdı.

138 milyon TL

Şirketin i̇lk 6 aylık döneme ai̇t fi̇nansal sonuçlarına göre, şirketin brüt karı 343 milyon TL, brüt kar marjı yüzde 16,7 oldu. Şirketin ilk 6 ayındaki faaliyet karı ise 199 milyon TL olarak gerçekleşirken, FAVÖK tutarı da yüzde 11,3'lük marjla 233 milyon TL oldu. Açıklamada TürkTraktör’ün aynı dönemdeki net karının ise 138 milyon TL olduğu bildirildi.

22 bin 768 adet

Açıklamada verilen bilgiye göre, Ankara'dakine ek olarak, 3 yıl önce Sakarya Erenler’de Avrupa'nın üretim hacmi açısından en büyük traktör fabrikası olarak faaliyete geçen ikinci fabrikasıyla, üretim kapasitesini de artıran şirket, bu yılın ilk 6 aylık döneminde toplam 22 bin 768 adet traktörü banttan indirdi. Böylece şirket, yılın ilk yarısında yurt içi pazarda yüzde 5’lik bir artışla 18 bin 859, yurt dışı pazarda ise 6 bin 49 traktör satışı gerçekleştirirken, toplam satışta ise 24 bin 908'e ulaştı.

Aralıksız üretim

Açıklamada görüşlerine yer verilen TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, Türkiye'nin sahip olduğu güçlü tarım ekonomisiyle, tüm dünyada tarım sektöründe yaşanan yükselişte en önde gelen ülkelerin başında yer aldığını belirtti. TürkTraktör olarak 63 yıldır sektörü daha da geliştirmek için aralıksız üretim yaptıklarını bildiren Votta, 2017 yılına da tıpkı daha önceki dönemlerde olduğu gibi, hem Türkiye ekonomisine katkımızı sağlamak hem de şirket adına koydukları yeni hedeflere ulaşmak için seneye hızlı bir giriş yaptıklarını kaydetti.

Yüzde 52’lik

Votta, uzun yıllardır sahip oldukları kesintisiz başarının ardında benimsedikleri 'modern tarıma yön verme vizyonu’ ve bu kapsamda sundukları yenilikler olduğuna dikkati çekti.

Türkiye traktör pazarının kesintisiz 10 yıldır lideri olduklarını vurgulayan Vottai, şunları kaydetti: "Sektördeki öncü kimliğimizle yıllardır çiftçilerimizi daha verimli şekilde çalışmalarını sağlayacak, en son teknolojiyle donatılmış traktör ve ekipmanlarla buluşturuyoruz. Çiftçilerimizin markamız ile ürünlerimize duyduğu güven ve gösterdiği teveccüh sonucunda, 2017'nin ilk 5 aylık döneminde yüzde 47 olan pazar payımızı, 5 puanlık bir artışla yüzde 52’ye taşıdık. Gururla ifade etmek isterim ki sağladığımız bu kesintisiz başarıyla geçtiğimiz 10 yılda satılan her 2 traktörden birine TürkTraktör imzasını attık ve bunu da sürdürmekteyiz.” 

 

TİM verileri

Vottai, “İlk 6 aylık dönemde elde ettiğimiz başarılı sonuçlar farklı alanlarda kazandığımız ödüllerle de tescillendi. Yılın ilk yarısında daha önceki dönemlerde bize layık görülen ödüllere yenilerini ekledik. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) tarafından verilen İhracat, Teknoloji ve Yan Sanayii Başarı Ödülleri'nde 'İhracat Başarı Ödülü' ve 'Teknoloji Başarı Ödülü' kazandık. Yurt dışına yaptığımız ihracat çalışmalarımızla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 1000  listesinde, sektörel sıralamada yine ilk sırada yer aldık. Türkiye'nin en büyük 500 şirketinin sıralandığı Fortune 500 Türkiye 2017’de ise, ilk 50 şirket arasındaki yerimizi aldık. Buna ek olarak, hazırladığımız 2016 Yılı Faaliyet Raporu da, League of American Communications Professionals LLC (LACP) tarafından Bronz Ödül'e layık bulundu. Başarılarımızı tescilleyen ve motivasyonumuzu daha da artıran bu ödüllerle birlikte, daha yüksek hedeflere ulaşmak üzere TürkTraktör ailesi olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

 

 

1 Ağustos 2017 , Salı Bu haber toplam 785 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU