Günün Tarihi:26 Şubat 2021

Artık o makine Sakarya’da


Bugünlerde başlanılan fındık hasattın da iklim şartları nedeniyle kurutma işleminde yaşanan sıkıntıyı ortadan kaldırmak için uygulanan makineli kurutma sistemi yaygınlaşıyor. Sakarya’ ya da üretilen fındık kurutma makinesinden gönderildi.

Hasat dönemi

2014 yılında Trabzon'un Arsin ilçesindeki tesislerde kurulan ve 3 yıl hizmet veren fındık kurutma merkezindekilerle birlikte sayıları 50'ye çıkarılan kurutma makineleri, Ferrero Fındık tarafından üreticileri hizmet vermesi için bölgedeki çeşitli illere dağıtılıyor. Her biri aynı anda 2-3 ve 5 ton kurutma kapasitesini sahip makinelerden, 3 tonluk 2 tanesi de Ordu'nun Fatsa ilçesindeki Ziraat Odası'na verildi. Fatsa'daki Çiftçi Eğitim Merkezi'ne monte edilen kurutma makinelerini teslim alan İlçe Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar, bölgenin özellikle iç kesimlerinde fındık toplama işleminin Eylül ayında da devam ettiğini ve genellikle de kurutma döneminde yağışların etkili olduğunu hatırlattı.

Zaman kaybına son

Kibar " Bu makinelerle üreticimizin fındığını zaman ve kalite kaybına meydan vermeden kurutabilmesine imkan sağlayacağız. Üreticilerimizden sadece maliyetini, yani yakıt bedelini alacağız. Talebin fazla olması halinde de başvuruları sıraya koyacağız. Güneşi az, yağmuru bol iklim yapısına sahip bölgemizde bu makineler üreticimiz için büyük bir kolaylık sağlayacaktır" dedi.

Ferrero Fındık Tarım Direktörü Ersin Arısoy da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kurutma makinelerinin kullanıldığı 3 yıllık süre içindeki araştırmaların ve elde edilen verilerin kaliteye olumlu etki yaptığını ortaya koyduğunu söyledi.

Maliyet azalıyor

Düzce, Sakarya, Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon’da 50 makineyi kurutma işlemi için üreticilerin kullanımına tahsis ettiklerini belirten Arısoy, “ Makineyle kurutma işlemi daha kısa sürüyor ve böylelikle hem zaman kaybının önüne geçiliyor, hem de maliyet azalıyor ” şeklinde belirtti.

Öte yandan makinelerde kurutulacak fındıklar toplandıktan sonra 2-3 gün harmanda tutulup, patoza vurulmasının ardından jüt çuvallara konularak kurutma makinelerine getiriliyor. Burada nemleri ölçülüp, miktarları tespit edilen yaş fındıklar makinelere konulup, sürekli kontrol edilerek kurutma işlemine tabi tutuluyorlar. Fındığın nem oranı 6'ya kadar indiğinde kurutma işlemi sonlandırılarak üreticiye teslim ediliyor.

1 Ağustos 2017 , Salı Bu haber toplam 749 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU