Günün Tarihi:21 Nisan 2021

Başarıya engel yok!


11yaşında jimnastik yaparken ters bir hareketli ayağını kırarak kaybeden dünyalar güzeli 17 yaşındaki Hollanda asıllı Türk Sporcu yılmadı, çalıştı ve ülkenin gururu oldu.

Elke Lale van Achterberg, Sapanca Yanık Mahallesi’nden bir anne ve Hollandalı bir babanın kızı olarak 2000 yılında doğdu. Daha küçük yaşlarda spora olan tutkusu dikkat çekti. Ailesinin yönlendirmesiyle jimnastiğe başladı. Haftada 3 gün aksatmadan spor salonuna gitti. 2011 yılında ise tüm hayatını değiştiren talihsiz kaza yaşandı. Kardeşiyle oynarken düştü, ayağı kırıldı. Kırığa bağlı olarak ağır sancı ve fonksiyon kaybı yaratan hastalığa yakalandı. Ayağa kalkamıyordu, tekerlekli sandalye kullanmaya başladı ve sonrası hayatı tamamen değişti.

 

Zor kararı verdi

Çerkez Nihat Ertekin’in torunu olan Achterberg, yaz tatillerini ailesiyle Yanık Mahallesi’ndeki evlerinde geçiriyor. 11 yaşındayken ritmik jimnastik yaparken ayağını kıran Achterberg, “Yoğun bir tempom vardı. Bir gün evde kardeşim ile oynarken ters bir takla attım ve ayağım kırıldı. Uzun yıllar tedavi gördüm fakat çok ağır ve sancılı bir dönemdi. Distrofi hastalığı teşhisi koydular. Bu fonksiyon kaybı yaratan bir hastalık idi ve oldukça fazla ağrı veriyordu. 3 Nisan 2015 yılında kendi kararım ile sol bacağım ampute edildi. Artık dayanılmaz ağrılarım sona ermişti. Hayatımda yeni bir dönem başladı. Önce yürümeyi ardında da protez ile her şeyi yapmaya başladım. Zor bir karar idi benim için ama başaracağımı biliyordum” dedi.

 

Engelli sporcu

İnternetten hangi sporla uğraşacağı konusunu araştıran Achterbergy, “Benim için spor demek her şey demekti. İnternetten tekerlekli sandalye ile 2012 Kasım ayında yapabileceğim bir spor branşı arayışına girdim. Eskrim. O gün benim hayatıma girdi ve vazgeçilmez bir parçası oldu. Hollanda’da pek yardımcı olmuyorlardı. Müsabakalarda madalya aldığımda dahi tebrik bile etmiyorlardı. Hem Türk hem de Hollanda vatandaşı olmanın avantajını kullanarak Şubat 2016’dan beri Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’na bağlı olarak, Türk Milli Takımı’nda yarışma kararı aldım” dedi.  

 

Türkiye Milli Takımı

Achterbergy, “Annemin ve dedemin ülkesini çok sevdiğim için hiç düşünmeden teklifi kabul ettim. Türk Milli Takımı’ndan çok daha fazla destek göreceğime ve daha fazla fırsat yakalayabileceğime inandığım için bu kararı verdim. Ayrıca Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk’ün de bana desteği çok büyük oldu. Milli takımda olmaktan ve Türkiye’yi temsil etmekten dolayı çok mutluyum. Hollanda’da eskrim kulüplerinde yalnız ben engelliyim. Engeli olmayan eskrimciler ile idman yapıyorum. Şu an haftada üç gün, 9 saat eskrim antrenmanı yapıyorum. Ayrıca haftada 4 saat fitness yapıyorum” dedi.

 

Aldığı dereceleri

2013 Almanya en iyi kızlarda bronz, 2014- 17 Yas Altı Dünya Şampiyonası’nda flöre ve epe silahlarında bronz madalya alan Achterbergy, 2015 Aralık ayında 17 Yaş Altı ve 23 Yaş Altı Dünya Şampiyonası’nda dört 4ncülük, Polonya'da düzenlenen Tekerlekli Sandalye Eskrim Dünya Kupası ve Tekerlekli Sandalye Eskrim 17 ve 23 Yaş Altı Dünya Şampiyonası’nda 17 yaş altı epe kadınlar kategorisinde Dünya ikincisi, 23 yaş altı flöre kategorisinde ise dünya üçüncüsü oldu.

 

 

Sponsor desteği

Achterberg: “Nilüfer Belediyesi’nin özel tekerlekli sandalye eskrim kulübü var. Şu an Türkiye’de yalnız bu kulüpte bu güzel sporu yapabiliyoruz. Antrenörüm Kader Yıldırım. Çok iyi bir hocadır. Tekerlekli sandalye eskrimi için ne yapabilir ise yapıyor. Biz birbirimizi üç senedir tanıyoruz ve çok iyi anlaşıyoruz. Hollanda’da ufak tefek sponsorlarım var ancak yeterli değil. Türkiye’de ise hiç sponsorum yok. Bazı müsabakaların giderlerini kendi imkanlarımız ölçüsünde biz karşılamaya çalışıyoruz. Bunun için sponsor desteğine ihtiyacımız var” dedi.

 

Anlamlı mesaj

Engelli arkadaşlarına ve büyüklerine spor yapmalarını öneren Achterberg, “Hedef olduğu sürece her şey başarılabilir. Engelli olmak engel değildir” mesajı verdi. Sapanca Kaymakamı Ali Ada, Polonya'da Tekerlekli Sandalye Eskrim 17 ve 23 Yaş Altı Dünya Şampiyonası’nda ülkemize 2 gümüş ve bir bronz madalya kazandıran Elke Lale van Achterberg’i ziyaret etti.

 

Engelsiz Sapanca

Ziyarette Sapanca ile ilgili hazırladıkları proje hakkında da bilgi veren Kaymakam Ada, “Kaymakamlık, Sakarya Üniversitesi ve Sapanca Belediyesi olarak ‘Engelsiz Sapanca’ adlı bir proje çalışmamız var. Proje kısa ve uzun vadede diye iki bölümden oluşuyor. Kısa vadede engellilerimizin spor ve eğitim yapabilecek alanlar yer alıyor. Uzun vadede ise tamamen engelsiz bir Sapanca’yı amaçlıyoruz. Bu proje, üniversitelerin yaz okulu dönemini Sapanca’da yapmalarıyla gerçekleşebilir. Bu proje gerçekleşirse, Türkiye’de ilk ve örnek alınacak büyük bir proje olur” diye konuştu.

 

Sponsor talebi

Ziyarette Elke Lale’nin müsabakalara katılım konusunda sponsor talebini de değerlendiren Kaymakam Ali Ada, Elke’ye destek olabilecek sponsorlar bulunması noktasında çalışmalar yapacaklarını ve konuyu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na da bildireceğini sözlerine ekledi.

4 Ağustos 2017 , Cuma Bu haber toplam 916 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU