Günün Tarihi:4 Ağustos 2020

Kültür elçileri Hendek’te


Yunus Emre Enstitüsü’nün (YEE) 8. Türkçe Yaz Okulu projesi kapsamında 15 farklı ülkeden gelerek 1 ay Sakarya’da misafir olan 20 kültür elçisi öğrenci Hendek’i ziyaret etti.

Program

2017 yılında da 57 ülkede faaliyet gösteren YEE, 700 kursiyeri Türkiye’ye getirerek 22 farklı şehirde Türkçe öğretimi ve kültür tanıtımını yapmakta. Sakarya şehrimizde de bu göreve Sakarya Üniversitesi adına Sakarya Üniversitesi TÖMER (Türk Dili Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi) üstlenmiş ve 24 Temmuz 2017 tarihinden bu yana 15 farklı ülkeden 20 öğrenciye şehrimizi ve kültürü tanıtmakta, Türkçemizi öğretmektedir.

Hendek’i gezdiler

Moldovya, Romanya, Makedonya, Sırbistan, Kosova, Karadağ, Bosna Hersek, Arnavutluk, Ürdün, Mısır, Sudan, Cezayir, İran, Arabistan, Gürcistan gibi ülkelerden gelen ve hepsi üniversite öğrencisi veya mezunu olan kültür elçisi öğrenciler, Hendek Belediyesi’nin misafiri olarak ilçenin tarihi, turistik ve kültürel yerlerini gezerek akşamına da Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü’nün Hendek Belediyesi Uludere Tesisleri’nde yemek davetine katıldılar.

Hayran kaldılar

Öğrenciler, ilk önce, Türkiye’nin en büyük tek kubbeli camiilerinden biri olan Rasim Paşa Camii’ni ziyaret ettiler. Daha öncesinde Selimiye, Süleymaniye gibi tarihi camilerini de gören öğrenciler, Rasim Paşa Camii’nin tek kubbe ve büyüklüğü karşısında hayran kaldılar. Müslüman olanları, camiide ibadet ederken, diğer dinlere mensuplar da bol bol fotoğraf çektirip camiin içinde ve dışında incelemede bulundular. Daha sonra şehir turu yaparak Bayraktepe’ye çıkan öğrenciler Şehitlik’i ve Bayraktepe tesislerini ziyaret edip buradan şehrin manzarasını izleyerek bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler. Daha sonra da Selmandede Mesire alanına geçen kültür elçisi öğrenciler, semaverde yorgunluk çayı içerek dinlendiler ve doğanın tadını çıkardılar.

Hem ders hem gezi

Başkan Püsküllü’ye davetinden ve ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek plaket veren Sakarya TÖMER Müdürü Doç. Dr. Alpaslan Okur, “1 ay misafirimiz olacak olan kültür elçisi bu öğrencilerimizi, hafta içi her gün öğleye kadar Türkçe dersleri verip, öğleden sonraları da Sakarya’mızın gezilecek, görülecek tarihi ve turistik yerlerine götürüyoruz. Hafta sonları da yakın yerlerdeki diğer illerimize ve tarihi turistik yerlerimize götürüyoruz. Bu öğleden sonramızı Hendek Belediyesi’nin davetlisi olarak Hendek’e ayırdık ama vakit darlığından dolayı çok az yerini gezebildik” dedi.

Memnuniyet

Öğrencilerle sohbet eden Başkan Püsküllü, onları Hendek’te ağırlamaktan mutlu olduklarını belirterek Sakarya Üniversitesi’nden önümüzdeki yıl gelecek olan kültür elçisi öğrencilerini Hendek’te daha uzun süre ağırlamak için zaman isteyeceklerini, Dikmen Yayla Şenlikleri’ne denk getirilmesini ve bu öğrencilere yayla şenliklerimizi de tanıtmak istediklerini belirterek böyle bir talepte bulunacağını belirtti.

Türkçe Bayramı

Kültür elçisi öğrenciler 15 Ağustos 2017 tarihinde Sakarya’dan ayrılarak, aynı gün diğer illerdeki kültür elçisi öğrencilerle birlikte Cumhurbaşkanımız tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul edilecek, daha sonra İstanbul’a geçerek orda da 1 haftalık programa katılacak ve Türkçe Bayramı ile programı tamamlayarak ülkelerine dönecekler.

YEE nedir?

2010 yılında kurulan ve Mütevelli Heyeti’nde Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Milli Eğitim Bakanı, Kültür Bakanı, Dışişleri Bakanı gibi üyelerin de bulunduğu YEE, şu anda 57 ülkede faaliyet göstermektedir. Asıl amacı, yurtdışında Türkçeyi öğretmek ve Türk Kültürünü tanıtmak olan Yunus Emre Enstitüsü, 2023 yılına kadar 100 ülkede merkez açarak faaliyet göstermeyi hedefliyor.

Fırsat

Yabancı ülkelerdeki bu merkezlere Türkçe öğrenmek ve Türk kültürünü tanımak amacıyla gelen yabancı kişiler için, YEE  kurulduğu yıldan beri yazları 1 aylığına bu kursiyerleri Türkiye’ye getirerek ağırlıyor ve hem yerinde Türkçe öğretimini gerçekleştiriyor hem de Türk kültürünü yakından tanıtmak için onlara fırsat vermiş oluyor.

5 Ağustos 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 632 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU