Günün Tarihi:23 Haziran 2021

Bak sen şunun yaptığına!


Sakarya'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan davada, aralarında firariler FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve Adil Öksüz'ün de bulunduğu 86'sı tutuklu 224 sanığın yargılanmasına devam edildi. 1.

Sıkı yönetim bildirgesi

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanıkların avukatları ve yakınları ile tanıklar katıldı. Tanıkların dinlendiği duruşmada, Kıdemli Başçavuş E.F, Çark Kışlası Muhabere Merkezinde 15 Temmuz gecesi nöbetçi olduğunu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan Yönetim Daire Başkanlığı'ndan gelen sıkı yönetim bildirgesini 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun'a ulaştırdıklarını söyledi.

Buruşturup göndermiş

İlerleyen dakikalarda yine Kara Kuvvetleri Komutanlığının başka bir şubesinden bu sefer, sıkı yönetim bildirgesine uyulmamasını, kalkışmaya destek verenler hakkında gözaltı kararı verildiğini içeren yeni bir emir geldiğini anlatan E.F, "Gelen emri Uğur Albay'a iletip muhabere merkezine geri döndüm. Arkamdan albayın postası geldi. Kara Kuvvetlerinden gelen ve sıkıyönetim emrine uyulmaması kararını içeren bildirgeyi Uğur Albay buruşturup geri göndermiş" dedi.

Kışla önündeki halk

İkinci emri Binbaşı Murat Çakmaklı ve Yarbay Ali Güler tarafından da görüldüğünü aktaran E.F, "Bu ikili, Albay Coşkun'u gözaltına almaları gerektiğini dile getirdiler. Daha sonra durumu Ege Merkez Komutanlığına bildirmeleri gerektiğini söylediler” diye konuştu.

Bu arada kışla önünde toplanan halkın olduğunu ve acil bir durumun söz konusu olabileceğini albaya ilettiğini söyleyen E.F, "Televizyonda yayınlanan Başbakan Binali Yıldırım ve 1. Ordu Komutanının konuşmalarından bahsettim. Cevap vermedi sessizce dinledi." ifadelerini kullandı.

Telefona çıkmadı

Halkın kışlaya girme çabalarının arttığını belirten E.F, Yarbay Ali Güler'in Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan gelen sıkı yönetim emrine uyulmaması kararını halka okuduğunu kaydetti.

Muhabere merkezine Ege Ordu Komutanı Emir Subayından telefon geldiğini anlatan E.F, şunları söyledi: "Telefonda Binbaşı Ertan ile konuştum. Bana, kanunsuz iş yaptığımızı söyledi. Kendisine buradaki durumu anlattım. Kıdemli birisiyle görüşmek istediğini söyledi. Uğur Albay'ın burada olduğunu bildirdim. Ancak Uğur Albay telefona çıkmadı. İstenirse Yarbay Ali Güler ile görüştürebileceğimi söyledim.”

Vali Coş ile görüşme

“Bu sırada cep telefonumdan Ali Yarbay'ı arayarak Ege Ordu Komutanlığından aradıklarını aktardım, o da bana, 'Şu anda emniyet müdür yardımcımız ve Murat Binbaşı ile Uğur Albay'ı teslim alıyoruz' dedi. Ben telefonu kapatmayarak durumu anlatmaya devam etti. Ali Yarbay bir süre sonra tek başına geldi ve Ege Ordu Komutanı ile telefonda görüştü. Kapattıktan sonra komutanın, emir komutayı kendisine verdiğini ve Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un telefonu istediğini aktardı. Yaklaşık 15 dakika sonra bizi tekrar arayarak Vali ile görüşmemizi istediler. Ali Yarbay da Vali'yi arayarak görüştü."

Ege Ordu Komutanı

Tanık ifadesi sırasında müdafi avukatlarından biri, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında kurulan "Yurtta Sulh Biziz" isimli Whatsapp grubunda Albay Uğur Coşkun'un da bulunduğunu öne sürerek, olay akşamı gruba "Ege ordu komutanı arıyor, ne yapayım" ifadelerini yazdığını, bunun üzerine kendisine 'cevap verme' dendiğinin tespit edildiğini aktardı.

Emre uyulmadı

Darbe girişimi gecesi saat 04.30 sularında Ege Ordu Komutanlığından 'sıkı yönetim direktifine uymayın' şeklindeki mesaj geldiğini bildiren E.F, Yarbay Ali Güler'in el yazısıyla 'sıkı yönetim emrine uyulmadığını, silahların toplatıldığını ve emniyetin sağlandığını içeren cevabı yazarak gönderdiğini söyledi.  Daha sonra diğer tanıkları da dinleyen mahkeme heyeti, sanık avukatlarının savunmalarını ve taleplerini aldı.  Heyet, taleplerin ve ifadelerin değerlendirileceğini belirterek, duruşmayı erteledi.

6 Ağustos 2017 , Pazar Bu haber toplam 947 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU