Günün Tarihi:24 Şubat 2020

Köylü ’nün yetkisi yok


Söğütlü Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Kadir Erkaya “6360 sayılı Yasa ile daha önce sadece o köyün ihtiyaçlarına özgülenen taşınmazlar artık bulunduğu köyün malı olmaktan çıktığı için köylünün taşınmazlar üzerindeki yetkisi kalmamıştır” dedi.

Satılıyor

 Köy statüsünden mahalleye dönüşüm ile belediyelerin eline geçen taşınmazlar birçok belediye tarafından satılmaktadır. Oysaki o taşınmazların büyük çoğunluğu hayırsever vatandaşlarca veya köy halkının katkıları ile gerek cami okul köye gelir sağlanması için bağışlanmıştır. Bu nedenle satışı yapılacak. Taşınmazların  satışı için açılan ihaleler sadece o köyün halkını kapsayacak şekilde yapılmalıdır.

Önemli nokta

 Başkan Kadir Erkaya,  “ Bu durumda köy kütüğüne kayıtlı olup geçmişte köyden göç edip köye dönüş yapmak isteyenlerin veya köyde ikamet eden çocuklarına ev arsası veya tarla verme imkanı olmayanlara imkan sağlasınlar. En önemlisi ise köylerimizin alışa gelmiş geleneksel sosyal kültürel yaşamları erozyona uğramamış olacaktır” diye belirtti.

O hizmetler vardı

  Başkan Kadir Erkaya, “ Belediye Başkanları meclis üyeleri    köy muhtarlıklarına kayıtlı bulunan binaları arazileri veya diğer taşınmazları satarken  aldıkları kararlarla birlikte eskiden köy olan şimdi  ise mahallerde yaptıkları toplantılarda   sizin yollarını yapıyoruz, çöplerinizi topluyoruz, köylerimiz mahalle olmadan öncede bu hizmetler yapılıyordu. Bugünde ayni hizmetler yapılmaktadır. Gençlerimizin mahalle halkına biraz daha sosyal hayata kazandırmalarını  öğrencilerimize bursa sağlamalarını  bekliyoruz” dedi.  

7 Ağustos 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 569 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU