Günün Tarihi:3 Aralık 2020

Evliliklerde vahim tablo


Türkiye’deki artan boşanma sorunuyla ilgili açıklama yapan Saadet Partisi Sakarya Gençlik Kolları Başkanı Ali Ahmet Çelik, boşanma sayılarının arttığını ifade etti.

Rakamlar

Son yıllarda ülkedeki boşanma oranlarının dikkat çekici bir boyutta arttığını dile getirerek sözlerine başlayan Ali Ahmet Çelik; “TÜİK’in verilerine göre; 2015’te her 100 evliliğe karşılık 21.86, 2016’da her 100 evliliğe karşı 21.22 boşanma olmuş. Oysa bundan 10 yıl önce, 2007 yılında boşanma oranı sadece 14.76. Türkiye’de son 10 yılda 1 milyon 151 bin 590 boşanma gerçekleşmiş” dedi.

Vahim tablo

Sakarya bazında boşanma oranlarına bakıldığında da vahim bir tablonun kendilerini karşıladığını beyan eden Saadet Partisi Sakarya Gençlik Kolları Başkanı Çelik; “Son 5 yılda boşanma oranında sürekli bir artışın olduğu gözlenmektedir. TÜİK verilerine göre 2016 yılında Sakarya ilimizde boşanma sayısı 1.562. Ve bu boşanmaların %35,5’lik kısmı evliliklerinin 1 ila 5. yılında gerçekleşmiş. Aile kurumunun toplumdaki etkisine baktığımızda bu tablo karşısında “nereye bu gidiş?” diye sormadan edemiyoruz” diye konuştu.

Boşanmalar

Boşanmaların sebepleri araştırıldığında ilk sırada ekonomik gerekçeler olduğunun görüldüğünü söyleyen Çelik, “Türkiye’de son yıllarda en çok kar eden tek kesim bankalar. Kredi ve kredi kartlarının kullandırılması yoluyla borçlandırılan halkımız artık ailelerin dağılmasına yol açacak derecede borç batağının içine düşmüş durumda. Diğer sebepler arasında ise şiddetli geçimsizlik ve aldatma var. Yani aile kurumunun kutsallığı ve değeri günden güne yok olmaktadır” dedi.

Ahlaksızlık

Türkiye’de medya eliyle ahlaksızlık pazarlandığını dile getiren Ali Ahmet Çelik; “Televizyonlarda neredeyse her gün yayınlanan tiyatrovari evlilik programları, hiçbir yarar barındırmayan ve çoğu aldatma temalı diziler, evli çiftlerin birbirlerine edep dışı sözler sarfettiği yarışma programları. Tüm bunlar toplumdaki ahlak kavramının içine dinamit koyan birer projedir. Gençliğimizin şu anki hali ve boşanmalardaki tablo göz önüne alındığında ülke olarak bir uçuruma doğru sürüklendiğimizi çok net olarak söyleyebiliriz” diyerek acil önlem alınması hususuna dikkat çekti.

Çözüm yolları

Konuşmasının sonunda çözüm yolarının neler olması gerektiğine değinen Çelik sözlerini şu cümlelerle noktaladı; “Evlilik müessesinin temeline indiğimizde bu yapının dayanağının Kuran ve Allah Rasulü’ nün tavsiye ve uygulaması olduğunu unutmamalıyız. Bizler Müslümanlar olarak evliliğe “üç beş günlük bir hayat macerası” gözüyle bakamayız. Evliliğin korunmasının siyasi gerekliliklerine gelince; Öncelikle aile yapısını tümüyle bozan programlar derhal yayından kaldırılmalı ve yerlerine Türk örf ve adetlerine uygun programlar yapılması adına çalışma ortaya konmalıdır” dedi.

Danışmanlık

Çelik, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Boşanma sebeplerinde ahlaki değerlerle ters düşen durumlara ve kadına yönelik şiddete karşı caydırıcı yaptırım ve ceza öngören yasalar çıkartılmalıdır. Bilhassa yuvası dağılmak üzere olan gençlerimiz olmak üzere tüm evlilere aile kurumunu ayakta tutmak adına danışmanlık hizmetleri devlet tarafından ücretsiz olarak verilmelidir.”

Ders verilmeli

Çelik, “Evliliğin kutsallığı ve dini değeriyle ilgili olarak lise ve üniversite dönemlerinde dersler verilmelidir. Eğitimde ilk ve en önemli ders “Önce Ahlak ve Maneviyat” düsturunu gençliğimize aşılamak olmalıdır. Türkiye’nin problemi nikâhın kimin kıydığı değil, aile kurumunun yaşadığı çatırdamadır. Eğer illa bir şey konuşulacaksa, gelin bunları konuşalım, bunları tartışalım. Aile kurumunu nasıl güçlendiririz, boşanmaları nasıl azaltırız. Ailelerin ekonomik sorunlarını nasıl çözeriz buna kafa yoralım” dedi. 

8 Ağustos 2017 , Salı Bu haber toplam 709 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU