Günün Tarihi:29 Kasım 2021

Eroğlu Melen Barajını inceledi


Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Sakarya’nın Kocaali ilçesinde bulunan Melen Barajı inşaatında incelemelerde bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Sakarya'nın Kocaali ilçesinde yapımına 2014 yılında başlanan ve yaklaşık 178 gün sonra tamamlanması planlanan ve tamamlandığında İstanbul’a yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su temin edecek, şehrin içme suyunu 2071 yılına kadar garanti altına alacak olan Melen Barajı’nda incelemelerde bulundu. Şantiyeye helikopterle iniş yapan Bakan Eroğlu’na, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Merkez Valisi ve eski Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Kocaali Kaymakamı Alper Balcı ve DSİ yetkilileri eşlik etti.

“İstanbul’un içme suyuna 2071’e kadar teminat veren baraj bitmek üzere”
İncelemeler sonrası basın açıklaması yapan Prof. Dr. Eroğlu, “Şu anda Melen Barajı yanındayız. Gövde inşaatı hemen hemen bitmek üzere. Bu dev bir baraj ve Türkiye’nin sayılı barajlarından birisi. Ama bu barajın gayesi, İstanul’a su temin etmek. Biz tabi daha önce İstanbul’un kurak dönemlerinde Melen Çayı'ndan regülatör vasıtasıyla İstanbul’a su iletiyorduk. Ama tabi biriktirme yoktu, İstanbul’daki su meselesini çözmek için barajlarda suyu biriktirmek esastır. Bütün Türkiye’de hava durumu itibari ve Türkiye’nin iklim durumu itibari ile yarı kurak iklim bölgesindedir. Dolayısıyla suyu biriktirmezsek, su ihtiyacının en fazla olduğu yaz aylarında suyu veremeyiz. Geçmiş yıllarda da maalesef hep Türkiye’deki şehirler; İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyük su sıkıntısı çekmişlerdir. Asırlardır büyükşehirler su sıkıntısı çekmiştir. Özellikle dünyanın incisi bir şehir olan İstanbul’u susuz bırakmamak için, sayın cumhurbaşkanımız İstanbul Büyükşehir Belediye başkanıyken İSKİ genel müdürü oldum. Ve çok büyük düşündük neticede İstanbul’un 2071 yılına kadar su problemini tamamen çözecek olan Melen Barajı bitmek üzere” dedi.

“Eskiden benzin istasyonları gibi, su istasyonları vardı”
Eroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Eski tarihlerde su satış istasyonları vardı, benzin satar gibi su satılıyordu. Onlarında kalitesi malumdu yani, dereden toplanan suyu istasyonda satıyorlardı. Gururla dedi ki 1 Ocak 1995 saat 08.59’dan sonra İstanbul’da su kesintisini yaşatmayacağız diye Allah’ın izniyle ilan ettik. Gazeteciler de o zaman sorarak dedi ki; 'Su kesintisini olursa ne yapacaksın.' Bende, 'Askerde bile kesmediğim bıyıklarımı keserim' dedim. Neticede, Allah’a şükür bıyıklarımız yerinde.”

“Su kaynaklarının kapasitesini iki katına çıkardık”
Kısa zaman içerisinde su kaynaklarının kapasitesini iki katına çıkardıklarını belirten Eroğlu, “Su kaynaklarının kapasitesini 2 katına çıkardık. 590 milyon metreküptü yılda kapasite o zaman ve şimdi 1 milyar 170 milyona yükselttik kısa zamanda. Yani 50-60 yılda yapılan kapasiteyi kısa sürede 1994-2003 arasında 2’ye katladık. Şebeke boruları o zamana kadar yaklaşık 6 bin kilometreydi, biz 2003 yılında bunu 13 bin kilometreye yükselttik. İçme suyu yatırımları; kısa sürede 9 baraj ve regülatör, 5 yeni içme suyu arıtma tesisi, 5 içme suyu yenileme arıtma yenileme tesisi. Hatta ilk defa ozon teknolojisini biz getirdik. 61 tane dev içme suyu hazineleri, 79 terfi merkezi, 791 kilometre içme suyu isale hattı. Ve 7 bin 122 kilometre içme suyu şebekesi ile İstanbul’un tamamen şebekesini ve su temin sistemini yeniledik” şeklinde konuştu.

“Yedeğin de yedeği olması lazım”
En kurak döneme göre hesap yapılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, “Türkiye’de hesap yaparken yıllık ortalama verime göre yaparsanız şehirleri geçmişte olduğu gibi susuz bırakırsınız. Dolayısıyla biz en kurak döneme göre hesap yapmamız lazım, en kurak dönemde biliyorsunuz 7 yılda bir kuraklık oluyor. 1994 mesela, 2000, 2007 ve 2014 yıllarında büyük kuraklıklar oldu Türkiye’de ama daha şiddetli kuraklıklar gelebilir. Dolayısıyla büyükşehirleri susuz bırakmamak için yedeğin yedeği olması lazım. Benim İSKİ’de prensibim böyleydi” ifadelerini kullandı.

“2071’e kadar İstanbul’un içme suyunu garanti altına alıyoruz”
İstanbul’un 3 katı nüfusuna yetecek kadar suyu hazırladıklarını söyleyen Eroğlu, konuşmasını şu sözlerle bitirdi: 
“2071 yılına kadar artık İstanbul’un içme suyunu garanti altına alıyoruz. Diyeceksiniz ki; 2071 yılından sonra ne olacak, o zamanki bakana bir mektup bırakacağım, inşallah açıp okur kendisi. DSİ ile birlikte 2020 yılında bütün Türkiye’nin kuraklık ihtimaline karşı tedbirleri alacağız. Aşağı yukarı bu projeyle İstanbul’un 3 katı nüfusuna yetecek kadar suyu hazırlıyoruz. Su sıkıntısı yok, su sıkıntısı yaşatmayacağız Allah’ın yardımı ile. Susuz bırakmadık, susuz bırakmayacağız. Ve Allah’ın izniyle bıyıkları da kestirmeyeceğiz.” 
Öte yandan, Bakan Eroğlu konuşma yaparken, ekrana oyuncu Levent Kırca’nın rol aldığı İstanbul’daki su kesintilerini anlatan bir görüntü yansıtıldı. Törenin ardından ise Bakan Eroğlu, protokol üyeleri ve basın mensupları ile şantiye binasında yemek yedi.

7 Ağustos 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 1539 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU