Sakarya'ya 8 katlı bina yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Sakarya'ya 8 katlı bina2 Kasım 2016, Çarşamba

İnanılır gibi değil

   Yüzyılın felaketi sonrasında Adapazarı’nın sıvılaşan zemininin en çok 10 metre yüksekliğinde binayı kaldırabileceği bilimsel bir gerçek olarak ortaya konmuştu. Deprem sonrası Sakarya Valiliği ve Sakarya Üniversitesi’nce oluşturulan bilim kurulu, gerçeğin altını çizerek deprem yorgunu çok katlı binalardan kat alınması ile ilgili de bir tavsiye kararı almıştı.

   Bayındırlık Bakanlığı da, sıvılaşma riski olan bu zeminde en çok iki katlı bina yapılabileceği kararını almıştı.

***

   Yüzyılın felaketinin daha gerisine 1967 depremine gidersek, o zaman da Bayındırlık Bakanlığı, Adapazarı zemininin sıvılaşma riskini dikkate alarak, bu zeminde en çok iki katlı bina yapılabileceğine karar vermişti.

   Adapazarı zemininin sıvılaşma riski 1999 depremi sonrasında ortaya çıkan yeni bir gerçek değil. Aynı gerçek 1967 depremi sonrasında da ortaya konmuştu. O zaman da Bayındırlık Bakanlığı, bu zeminde en çok iki katlı bina olabileceği kararını vermişti.

   Zaman içinde, tıpkı bugünlerde olduğu gibi, “Gerekli önlemler alınırsa, sıvılaşma riski olan zeminde çok katlı bina olur” söylemleri ile iki kat yasağı delindi. 1980’li yıllarda  deprem gerçeğini tamamen unutturdular.

   Adapazarı’nda 2 kat yasağı delik-deşik oldu. 6-7 katlı binalar yükseldi.

   Sonuçta ne oldu?

   1999 depreminde kat duyarsızlığının faturasını en acı şekilde yaşadık. “Gerekli önlemler alınırsa bu zemin çok katı kaldırır” diyenlerin nasıl yanıldığını acı bir şekilde gördük.

   Depremde tüm deprem bölgelerindeki 5 milyon ton molozun 2,5 tonu, sadece Sakarya’da yıkılan binalardan çıktı. 22 konut yerle bir oldu. 4 bin hemşerimizi kaybettik.

***  

   Ne yazık ki, bugünlerde deprem gerçeğini unutturmaya çalışanlar, çok katlı binalar yapabilmek için uğraş içindeler.

   Örneğin Adapazarı Belediye Meclisi’ne verilen bir gündem maddesi ile çok katlı binalara yol açılmak istendi.

   Buna şiddetle karşı çıktık. Depremden bu yana iki kat yasağının delinmesine hep karşı durdum. Durmaya da devam edeceğim. Aynı şekilde Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da, kat yasağının delinmesine şiddetle karşı duruşunu son zamanlarda üzerine basa-basa devam ettiriyor.

   Zaman-zaman sizlerle paylaşıyorum. Zeki Toçoğlu olmasa şimdiye kadar kat yasağı çoktan delinmiş olur, kent yine daha önceki gibi çok katlı beton tabutluklar ile dolardı.  

Ankara’dan karar verenler

   Biz Adapazarı Belediye Meclisi’nin çok katlı çıkışının sonuçsuz kalması için gayret gösterirken, geçtiğimiz günlerde baktım Sakarya Halk Gazetesi’nin yeni Genel Yayın Müdürü Hüseyin Cumalı, “8 katlı konut” başlığı ile bir haber yapmış. Haber de “Kocaali’de yapılan ikiz kuleleri görenler şaşkınlığını gizleyemiyor” diye devam ediyordu.

   Haberi görünce aklıma hemen kentsel dönüşüm yasası geldi.

   Daha önce Erenler Belediyesi de kentsel dönüşüm yasasından hareketle 5 katlı konutlar yapmıştı. Yapmaya da devam ediyor.

   Haberin detaylarına bakınca bina sahibinin görüşleri de var. Bina yaptıran Mustafa Özen, 8 kat iznini kentsel dönüşüm yasası ile aldıklarını doğruluyordu.

   Özen, “Temeline 100 ton demir, bin metreküp beton kullandık” diye devam etmiş.

   Benim bildiğim kadarı ile temele tonlarca demir kullanmak, zemin iyileştirmesi için yeterli olmayabilir. Örneğin Erenler Belediyesi 5 katlı binalara fore kazık olmasa da beton enjekte ile kazık çakarak zemin sıkıştırması yapmıştı.

   Kocaali’deki 8 katlı ikiz binaların temeline fore kazık çakılıp-çakılmadığını merak ediyorum. Bin metreküp beton kullanılmıştır. Acaba kalıp beton kullanıldı mı?

***

   Neyse benim asıl değinmek istediğim konu, 8 katlı ikiz kulelerin deprem güvenliğinin sağlanıp- sağlanmaması değil. Kat yüksekliği konusunda yaşanan çifte standart.

   Bakanlık deprem sonrası, Sakarya’da en çok iki katlı bina yapılabileceğine karar veriyor. Bir başka bakanlık ve TOKİ kentsel dönüşüm yasası çıkararak, yerel yönetimleri by-pass edip Ankara’da Sakarya’da kentsel dönüşüm yasası ile çok katlı bina yapılmasına izin veriyor.

   Yeter ki binanın yapılacağı alan daha önce bakanlıkça kentsel dönüşüm alanı ilan edilmiş olsun.

   Üstelik ruhsat harcı filan da vermiyorsun. Çok katlı bina ruhsatını kentsel dönüşüm yasası gereği alıveriyorsun. Yerel yönetimler ruhsat vermezse, bakanlık doğrudan ruhsatı veriyor.

   Kocaali’deki 8 katlı binalar da bu şekilde ruhsat almış durumdalar.

   Kentsel dönüşüme karşı değilim. Ancak kentsel dönüşüm yapılacak yerlerin zemini ve halkın psikolojik durumu iyi tahlil edilmelidir. Ankara’da oturdukları yerden sıvılaşma riski olan zeminlere bugün 8 katlı, yarın 18 katlı ruhsat verilmesi Sakaryalılar’ın can güvenlikleri açısından kesinlikle sakıncalıdır.

   Kat sayısı abartılmadan ve özellikle zemin iyileştirmelerin nasıl yapıldığı sıkı bir şekilde denetlenmeden yapılacak çok katlı binalar, beton tabutluk olacaktır.

   1999 depreminde 22 bin beton tabutluk vardı. Şayet gerekli önlemleri almazsak, kat yasağını delmek için histeri krizlerine kapılırsak, bilim adamlarınca yaklaştığı ifade edilen yeni bir büyük depremde kaç beton tabutluğumuz olur, Allah bilir.