Günün Tarihi:27 Ocak 2020

‘Beylik laflarının ötesine geçilmeli’


Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, asrın felaketinin yıldönümü yaklaşırken orta hasarlı ve hasar durumu bile belli olmayan deprem yorgunu binalarla ilgili açıklama yaptı.

Bayrak, 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümü yaklaşırken yaptığı açıklamada “Unutmadık, unutturmayacağız” “Deprem değil çürük bina öldürür” gibi beylik lafların ötesine geçilmesini belirterek vatandaşı hasar durumu belli olmayan veya deprem yorgunu binalarda yaşamaktan vazgeçirecek adımların atılması gerektiğini söyledi. Asrın felaketi olarak adlandırılan 1999 depreminden bu yana çeşitli sebeplerle yıkılamayan, adına orta hasarlı binalar denilen yapıların bilimsel olarak yıkılmaya namzet binalar olduğunun altını çizen Başkan Bayrak “Depremin üzerinden yıllar geçti. Biz hala beylik laflar ederek deprem gerçeğini görmezden geliyoruz. Her binanın bir ömrü olduğunu hatırlattığımızda konut satmak için konuştuğumuzu ifade edenler oluyor. Oysa gerçek gün gibi ortada. Depremi yaşamış, hasar durumu bile net belli olmayan yüzlerce binada binlerce hemşehrimiz yaşıyor. Bu durumu değiştirecek adımlar atmamız lazım. Sakarya’da deprem yönetmeliğine uygun yeni konutların 3 katlı olma şartı var ancak depremi yaşamış, nasıl onarıldığı bile belli olmayan binalar 4 veya 5 katlı. 1999 depremini yaşamış binaların dönüştürülmesi lazım. Yeni binalarda üç kat şartı olan bir kentte yüzlerce deprem yorgunu 5 katlı binanın olması tezat. Bu tezatın ortadan kaldırılması için belediyelerin, kanun yapıcıların bir sefere mahsus bir düzenleme yapması soruna büyük ölçüde çözüm olacaktır” dedi. Deprem yorgunu binalarda yaşayan vatandaşları da mağdur etmeden adımların atılması gerektiğini belirten Bayrak, “5 katlı binanı yık, üç katlı yeni bina yap dendiğinde kimse buna gönüllü olmuyor. Bu durumu ortadan kaldıracak adım atılmalı. Adına ister orta hasarlı ister deprem yorgunu binalar densin. Depremi yaşamış binalarla ilgili bir sefere mahsus düzenleme yapılmalı. İnsan merkezli bir yaklaşımla sorunun üstesinden gelinebilir. Çürük binalar ayakta iken depremle alakalı beylik laflar etmek, kimseye yarar sağlamaz” dedi.

15 Ağustos 2017 , Salı Bu haber toplam 589 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU