Günün Tarihi:6 Mayıs 2021

DASK varsa güvence var


Deprem bölgesinde yer alan Türkiye'de 17 milyon 661 bin 690 konutun sadece yüzde 45,50'si Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında bulunuyor. Verilere göre Marmara bölgesi en çok sigorta yaptıra bölge olarak öne çıkıyor.

Zorunlu sigorta

Büyük can ve mal kaybına neden olan 17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi'nin ardından zararların en aza indirilmesi amacıyla getirilen Zorunlu Deprem Sigortası'nda hedeflere hala ulaşılamadı. Depremin 18'inci yılında, Türkiye'deki 17 milyon 661 bin 690 konuttan sadece yüzde 45,50'sinin Zorunlu Deprem Sigortası bulunuyor.

Afet türleri

Edinilen bilgilere göre, sadece bulunduğu bölgeyi değil, ülkeyi de ekonomik olarak sarsabilecek şiddette bir afet türü olan deprem, Türkiye'de en sık rastlanan afet türü olarak biliniyor. Devletin güvence olarak sunduğu Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), konutları depreme ve depremin doğrudan neden olduğu yangın, infilak, yer kayması ve tsunami gibi afetlere karşı güvence altına alıyor.

Dikkat çekiyor

Zorunlu Deprem Sigortası uygulamasının başladığı 27 Eylül 2000'den itibaren gerek kurum gerekse sigorta şirketleri, toplumda sigorta bilincini artırmak amacıyla çok sayıda kampanya düzenledi. Uzmanlar, buna karşın sigortalılık oranının halen istenilen düzeyde olmadığına dikkati çekiyor. Türkiye'de 17 milyon 661 bin 690 konutun sadece yüzde 45,50'si Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında bulunuyor.

Sigortalılık oranı

Marmara yüzde 55,50 ile en fazla sigorta yaptıran bölge olarak öne çıkarken, Güneydoğu Anadolu yüzde 32,40 ile sigortaya en az ilgi gösteren bölge oldu. Sigortalılık oranının en düşük olduğu illerin arasında ise Şırnak, Hakkari ve Siirt gibi birinci derece deprem bölgelerinde olan iller bulunuyor. 17 yılda meydana gelen 550 hasar yapıcı deprem sonrasında hasar sahiplerine 175 milyon liralık ödeme yapıldı.

Yüzde 102 artış

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, "Son 5 sene içerisinde sigortalı konut sayısında yüzde 102 artış gerçekleşirken, 2012 yılında yüzde 23 olan sigortalılık oranı ise bugün itibarıyla yüzde 46’ya yaklaştı." ifadelerini kullandı.

133 bin sigortalı

Birinci derece deprem bölgesi olan Sakarya’da 17 Ağustos 1999 depreminin arından binlerce bina hasar görmüş ve çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. Depremin ardından geçen 19 senede ise Sakarya'da bulunan 194 bin 190 konuttan 133 bini Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) zorunlu deprem sigortası yaptırdı.

61 bin konut

Depremde büyük hasar gören ilde halen DASK yaptırmayan 61 bin konut olduğunu söyleyen yetkililer ise vatandaşları en kısa zamanda sigorta yaptırmaları gerektiği konusunda uyardılar.

Deprem gerçeğinin unutulmaması noktasında uyarılarda bulunan Esen Sigorta Acentesi Genel Müdürü Ali Esen, “'Bugün Sakarya’mızda en son almış olduğum listede 194 bin 190 ilçeler dahil olmak üzere bina var.' 133 bin vatandaşımız zorunlu deprem sigortası yaptırmış durumda. 61 bin vatandaşımız sigortasız yaşıyor” dedi. 

15 Ağustos 2017 , Salı Bu haber toplam 801 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU