Günün Tarihi:25 Şubat 2021

Memur zor durumda


Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu bu yıl Temmuz ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

 Tahminler

Türkiye Kamu-Sen Sakarya İl Temsilcisi Rahim Varol, “ Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Temmuz fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2,540, 31 lira olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 5, 322, 57 lira olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %1,38 oranında arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre %1,64 oranında yükseldi ve 1 milyon 987,05 lira olarak hesaplandı. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise bu yıl Temmuz ayında 1, 990,57 lira olarak tahmin edildi” diye belirtti.

 Geriye kalan

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Temmuz verilerine göre günlük 40,34 TL olduğu belirlenirken,  Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1 milyon 210,38 lira oldu. Temmuz itibarı ile ortalama 2, 977, 68 lira ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %40,65’ini oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 780,19 lira olarak belirlenen kira gideri ise Temmuz ayı ortalama maaşının %26,2’sine denk geldi.  Buna göre bir memur, ortalama maaşının %66,85’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalırken,  diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının%33,15’i kaldı.  Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Temmuz maaşından geriye yalnızca 987,1 TL kaldı.

 Altını çiziyorum

Bir Kez Daha Altını Çiziyoruz Ki; Enflasyon Oranında Zam, Sıfır Zam Demektir diyen Varol, “ 2018-2019 yıllarında geçerli olacak memur ve emekli maaş zamlarının görüşüldüğü bugünlerde, Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi tarafından açıklanan rakamlara dikkat çekelim. Maaşının %67’ye yakın kısmını yalnızca gıda ve barınma ihtiyaçlarına yettirebilen kamu çalışanlarının bu seneki pazarlık masasından sevindirici bir haber beklediğimizin altını çiziyorum. Bir kez daha Türkiye Kamu-Sen’in mali taleplerdeki haklılığını göstermiştir. Toplu sözleşme masasına oturduğumuz zaman, Kamu İşveren Kurulu tarafı zam konusu gündeme geldiğinde sürekli ülkenin ekonomik gerçeklerinden söz eder. Kamu çalışanlarından fedakarlık istenir. Kamu çalışanları zaten yıllardır bu fedakarlığı yapıyor.”

%5 büyüme

Varol, Toplu sözleşmede artık memurların ve memur emeklilerinin bir soluk almasını sağlamalıyız. Fedakarlığı biraz da bizi yönetenlerin yapmasını bekliyoruz. Türkiye'de ekonomik büyüme var, 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüme açıklandı. Kişi başına düşen milli gelir her geçen yıl yükseliyor ve ama bunun kamu çalışanlarına bir yansımasını yıllarca göremedik. Ülkede ekonomik olarak her şey yolundaysa, neden kamu çalışanlarının alım gücü düşüyor? Yetkililer memuru enflasyona ezdirmedik diye övünüyorlar ancak şu bilinmelidir ki, enflasyon oranında zam sıfır zam demektir. Görülüyor ki, harcamalardaki artış enflasyonun üzerinde gerçekleşmektedir. Bu kısırdöngüyü aşmanın çaresini, Türkiye Kamu-Sen olarak toplu sözleşme taleplerimizde de sunduk. Teklifimizde yer alan refah payı uygulaması hayata geçmeli, ekonomik büyümeden kamu çalışanlarına pay verilmelidir” dedi. 

16 Ağustos 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 672 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU