Günün Tarihi:20 Ocak 2021

Yaylalar da taviz yok!


Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı, yaylası olan mahalle muhtarlarıyla yaptığı toplantı da mera ve yayların korunmasında oldukça kararlı olduklarını söyledi.

Toplantıya katılım

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mustafa Hekimoğlu, Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar, İlçe Ziraat Mühendisliği ile Akyazı Belediyesinden de yetkililer katıldı.

Akyazı Kaymakamlığı tarafından mera ve yaylaların korunması, kaçak yapılaşma ve betonlaşmanın önlenmesine ilişkin düzenlediği toplantıda önemli kararlar alındı. Davet edilmelerine rağmen sürekli olarak kapıdan dönmek zorunda kalan basın mensupları bu defa yapılan davette teyit ve garanti aldıktan sonra katılım sağladı.

Korumak zorundayız

Toplantının başında konuşan Kaymakam Ömer kalaylı, “Mera, yaylak ve kışlakların mutlak surette korunması ve gelecek nesillere özelliğini kaybetmeden devir edilmesi gerekiyor. 4342 Sayılı yasa ile de mera, yaylak ve kışlakların koruma altında olduğunu ve hukuki durumu, tahsisler ve yararlanmaların nasıl yapılacağının belirlenmiştir. Nisan 2017 ayından itibaren mera ve yaylaların korunması, özellikle de yaylalarda kaçak yapılaşmanın yapılmaması konusunda hassas davranıyoruz. Kesinlikle izin vermeyeceğiz. Bahse konu olan alanların korunmasında mahalle muhtarları ile belediyelerin kamu görevlilerine yardımcı olmakla görevli ve de sorumludurlar” dedi.

İhbar etmeyende suçlu

“Mera, yaylak ve kışlaklar özel mülkiyete geçirilemez, amacı dışında kullanılamaz, zaman aşımı uygulanamaz, sınırları daraltılamaz” diyen Kaymakam Kalaylı, köy tüzel kişiliğine ait olan ve ortak olarak kullanılan bahse konu yerlerde bilerek mera, harman yeri, yol ve sulak gibi taşınmazlar malları kısmen veya tamamen zapt eden, bunlar üzerinde tasarrufta bulunan veya sürüp eken kimse ya da kimseler hakkında yasal işlem yapılmakta olduğu, bu tür faaliyetleri görmesine ve bilmesine rağmen ihbar etmeyenlerinde suç işlediklerine dikkat çekti.

İzin vermiyoruz

Hem Bakanlığın, hem de Valiliğin çok hassas olduğunun da altını çizen Kaymakam Kalaylı,“Mera, yaylak ve kışlaklarda betonlaşmaya ve kaçak yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz. Hatta yaptığım gezilerde gördüm ki, bazı vatandaşlarımız sanki orası kendisininmiş gibi tel örgülerle çevirmiş. Bunlara da izin vermiyoruz.  Gelecek nesillere yaşanabilir doğal miras bırakmak bizim asli görevlerimizden biridir. O bakımdan yasalara aykırı hareket edenlere asla müsamaha etmeyeceğiz” dedi.

11 yaylamız var

Kalaylı, “Sakarya da en çok yaylaya sahip İlçe Akyazı’dır. Akyazı sınırları içinde 11 yaylamız mevcuttur. Bu yaylalarımızdan insanlarımızın amaca uygun yararlanmalarını temin etmek bizim görevimizdir. Bazı yaylalarımızda amacına uygun olmayan binaları yıktık. Yıkmaya devam edeceğiz. Onun için el birliği ile bu güz elliklerimizi korumak, kollamak ve amacından uzak olarak kullanmak isteyenlere mani olmak boynumuzun borcudur” dedi.

Vatandaş uyanık olmalı

Mera, kışlak ve yaylaklarda kaçak yapılaşmaya izin verilmemeye başlandığı günden itibaren daha önceki yıllarda bu tür yapılaşma sahibi olanların o yapılarını fahiş fiyatlarla satmak istediklerine dair bilgiler aldıklarını anlatan Kaymakam Kalaylı, mera, kışlak ve yaylakların tamamen devlete ait olduğunu belirterek, “Vatandaşımız sakın ha aldanmasın. Parasını boşu boşuna rantçılara kaptırmasın. Çünkü o yerlerin tapusu satan kimselere ait değildir. Tapusu olmayan bir yeri satın almak parasını sokağa atmakla eşdeğerdedir” diyerek vatandaşı uyanık olmaya davet etti.

Hayvancılığımızın gelişmesi

Kaymakam Kalaylı, “Hayvancılık bizim olmazsa olmazlarımızdan biridir ve önemlidir. Eğer bizler yaylalarımızı ve meralarımızı korumaz ve oralarda kaçak yapılaşmaya izin verirsek, buradaki alanlarımızı küçültmüş oluruz. Alanlarımız küçülünce de hayvancılık yapan vatandaşlarımız da hayvanlarını otlatacak yer bulmakta zorlanır. Eğer biz hayvancılığımızı geliştirmek ve dışa olan bağımlılıktan kurtulmak istiyorsak yaylak, kışlak ve meralarımızı mutlaka korumalı ve bu konuda çok duyarlı olmalıyız” dedi.

Vatandaş memnun

Kalaylı, Nisan ayından bu yana başlatılan sıkı takipten ilçede yaşamakta olan insanların yüzde 95’inin hoşnut olduğunu, uygulamaya devam edeceklerini açık bir şekilde bir kez daha deklere etti.

Bayraktar’da konuştu

Toplantıya katılan Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar’da,“Mera, kışlak ve yaylakların mutlak surette korunması gerektiğinin altını çizdi ve hayvancılık bizim için çok önemlidir. O nedenle yaylalarımız ve meralarımızda aynı ölçüde bizim için önemlidir Pahalı üretip, pahalı yiyoruz. Yaylalarımız da yetiştirilen hayvanların maliyetinin çok düşük. Hatta olmuyor. Bugünkü konumuz olan mera, yaylak ve kışlaklarımızın korunması hepimizin asli görevidir” dedi.Bayraktar, koruma konusunda vatandaşında desteğinin şart olduğunu belirterek, bu konuları yaylası olan mahallelere giderek vatandaşlar ile birebir görüşülüp anlatılması gerektiğini de belirterek, düzenlenecek olan bu tür toplantılara katılmaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Muhtarlarda konuştu

Yaylası olan ve toplantıya katılan muhtarlardan bazıları da yaptıkları konuşmalarda konuyla ilgili olarak karşılaştıkları sorunları dile getirdiler ve özellikle ihbar konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını söylediler. Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da vatandaşın ihbar mekanizmasını çalıştırmadığına dikkat çeken mahalle muhtarları, “Mera, yaylak ve kışlakların korunması istiyorlar ama kimseyle kötü olmak istemiyorlar o nedenle ihbar etmiyorlar” dediler. 

17 Ağustos 2017 , Perşembe Bu haber toplam 718 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU