Günün Tarihi:6 Ağustos 2020

Pınarcı’ dan tepki


Sakarya İnşaat Yapıcıları Esnaf Odası Başkanı Hasan Pınarcı, banka ve finans kuruluşları tarafından ticaret erbabını derinden sarsan, ‘Eş durumu’ değerlendirmesine tepki gösterdi.

Fırsat kapısı

Pınarcı, banka ve kuruluşların eşlerden birinin borcu olması durumunda önüne engeller koyduğunu belirtirken, “ Şehrimiz bir esnaf kenti. Türkiye’de milyonlarca esnaf var. Ticaret yaparak ayakta kalmaya çalışan esnaf ve sanatkarlarımız bir çok nedenlerden dolayı yıllardır mağdur olmaktaydı. Hükümetimizin çeşitli yapılandırma hamleleri sayesinde esnafımız nefes aldı. Yaşadıkları ekonomik sıkıntılar nedeniyle mağdur olan esnafımızın devlete olan borçları yapılandırılınca yeni fırsatlar kapısı bir bir aralandı’ dedi.

Esnaf zorda

Bankaların kredi almak isteyen esnaf ve sanatkarların eş durumlarına baktığına dikkat çeken Pınarcı, “Ülkemizin menfaatine olan tüm düzenlemeleri biz hep destekledik, desteklemeye de devam edeceğiz. Ancak bankaların eş durumuna bakarak esnafımızı zora soktuğu bir döneme girdik. Ticaret yapan tüm ödemelerini düzenli yapan, yükümlülüklerini yerine getiren esnafımız artık istediği gibi kredi kullanamıyor. Önüne engeller konuluyor. Örneğin bir esnafımızın eşinin banka, maliye ya da SGK borcu varsa kredi alamıyor” şeklinde konuştu.

Aykırılık

Pınarcı, “Ticaretini düzgün yapan esnaf ve sanatkarlarımızın eş durumuna bakılarak karar verilmesi olayı yaygınlaştı. Daha önceden de olan bu sistem bir şey şekilde ayakta kalma mücadelesi veren esnafımızı mağdur etmektedir. Esnafın işini büyütememesi, önüne engeller konulması gibi uygulamalar anayasamızın, ‘Devlet esnaf ve sanatkarını korur’ maddesine de aykırıdır. Esnafı cezalandıran, önünü tıkayan, işini büyüterek borçlarını ödemesine engel olan bu durum karşısında sesimizi gür bir şekilde duyuracağız” diye belirtti. 

19 Ağustos 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 667 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU