Günün Tarihi:25 Şubat 2020

‘Hedefimiz 6 bin üye’


Hükümet ile pazarlık toplu sözleşme masasına oturan Memur-Sen Sakarya İl Temsilcisi Murat Mengen, beklentileri, sendikal faaliyetleri, projeleri ve sendikalarına yöneltilen eleştirilerek cevap verdi.

Yetkili sendika olarak kaç üyeniz var? Neler yapıyorsunuz?

Yetkili sendika olarak şu an yaklaşık 5 bin 500 üyemiz var. Tabi burada şundan da bahsetmemiz gerekmektedir. Bu gün geldiğimiz noktada, bu başarı da geçmişten günümüze bu teşkilat içinde görev yapmış olan okul temsilcilerimizden, ilçe yönetimlerimize ve ilçe başkanlarımıza, şube yönetimlerimizde görev yapanlardan şube başkanlarımıza hepsinin katkıları vardır. Eğer bu gün Sakarya’da ki her iki eğitim çalışanından biri Eğitim Bir Sen’in üyesi ise bu başarı da geçmişin fedakârlıklarının, alın terinin farkında olmamız gerekir.

Biz bu gün okul temsilcimizden şube başkanımıza geçmişten aldığımız tecrübelerimizle genelde ülkemizin özelde ise Sakarya’mızın maddi ve manevi kalkınmasında gücümüzün yettiğince çalışmalar yapmaktayız.

Eğitim alanında bugüne kadar neler yaptınız?

Özellikle genel merkezimizin de bize oluşturduğu istikamet ve misyona sadık kalarak bu çalışmaları yapmaktayız. Hem Ülkemizin hem de Sakarya’mızın eğitim alanında istediğimiz hedefe ulaşmasında çalışmalar yapmaktayız. Örneğin bu alanda birçok araştırma ve izleme raporları hazırladık. Hazırladığımız bu raporları bazen basın yoluyla bazen de direk olarak kamuoyu ve yetkililerle paylaştık. Ülke tarihinde ilk kez tamamen yerli ilk müfredat çalışmamızı hazırladık. Yine eğitim alanının en büyük paydaşı eğitim çalışanlarımızın sorunlarına, isteklerine ve iş doyumluluklarına ilişkin birçok rapor hazırladık ve yetkililerle paylaştık.

Hükümet ile görüşmeye yetkili sendikasınız. Toplu Sözleşme süreci başladı. Nasıl hazırlandınız. Neler teklif edeceksiniz?

Evet! Toplu sözleşme süreci başladı. Hani sınava giren bir öğrenci cevabını çok iyi bildiği bir soru ile karşılaşırsa gösterdiği tepki ne ise bizim de Eğitim Bir Sen ve Memur Sen olarak sorduğunuz bu soru bizim uzmanlık alanımızdan çıkmış bir soru gibi… Neden mi?

Çünkü bir kere “Toplu Sözleşme” bizim en büyük çalışmamız, eserimiz. Daha önce biliyorsunuz “toplu görüşme” vardı. Daha önce yetkiyi elinde bulunduran hani bugün mangalda kül bırakmayanlar var ya! O dönemlerde hükümetle hep görüşmüşler, hep görüşmüşlerde ne elde etmişler biliyor musunuz? Koca bir hiç! Ondan dolayı Memur Sen ve Eğitim Bir Sen’i tarif ederken ben hep “toplu sözleşme fatihi” diye tanımlarım. Sadece bu yıl başlanılan “toplu sözleşme” sürecine ilişkin yaptığımız hazırlıkları anlatsam, o mangalda kül bırakmayan ve 1940’lar dan kalma  Kızılderelerin ifade ettiği soğuk yüzlü fotoğraflarla basın açıklaması yapanlar küçük dillerini yutarlar. Bakınız.. Bu yıl ki toplu görüşmelere sadece bizim yaptığımız hazırlıklardan kısaca bahsedeyim. Okullarımızı gezdik… Bütün ilçelerimizde bütün üyelerimizi davet etmek suretiyle toplantılar düzenledik. Bütün üyelerimize gönderdiğimiz toplusözlesme2017@....... adresiyle birlikte öğretmenlerimizin, memurlarımızın, hizmetlilerimizin olmak üzere bütün kamu görevlisi eğitim çalışanlarımızın yetkili sendikacılık sorumluluğu altında isteklerini, taleplerini, beklentilerini, sıkıntılarını ayrı ayrı not ettik.

Sözleşmelere ön hazırlık olması için çalıştaylar düzenlemiştiniz sonuç ne oldu?

2017 Şubat ayı içerisinde ise üç farklı çalıştay düzenledik…Birincisi on kişilik bir öğretmen grubu ile öğretmenlerimizin toplu sözleşme masasından beklentilerini, ikinci olarak on kişilik il milli eğitim müdür yardımcısından, okul müdür yardımcısına yönetici grubu ile yöneticilerimizin sıkıntılarını ve beklentilerini, üçüncü olarak da on yedi kişilik memurlar, hizmetliler, şefler gibi yardımcı hizmetler kadrolarında çalışan arkadaşlarımızla toplu sözleşme masasına ulaştırılması gerekenler üzerine çalıştaylar düzenledik… Yapılan bütün bu çalışmalarımızda elde edilen bütün verileri şubemiz mevzuat ve toplu sözleşmeden sorumlu başkan yardımcımızın başkanlığında kurulan bir komisyonla maddeleştirdik ve genel merkezimize raporlaştırılarak gönderdik… Eğitim Bir Sen Genel Merkezimiz ise bütün şubelerden almış olduğu verilere, kendisinin de ulaştığı verileri eklemek suretiyle şubelerin mevzuat ve toplu sözleşme başkan yardımcılarından oluşan çalıştaylarla son şeklini vermiştir.

Yönetici atamalarında çok eleştiri alıyorsunuz. Bu eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

İşin gerçeği bu tür eleştirileri çok ciddiye almıyorum. Neden mi? Bu eleştirilerin genelde iki nedeni var. Birincisi bilinçsizce yapılan eleştiriler. İkincisi ise amacı genelde Eğitim Bir Sen’i yıpratmak için yapılan ve bizi deyim yerindeyse kibrit kutusuna sokmak amacıyla yapılan eleştiriler. İkincisine verilebilecek tek cevap! Topunuz gelin! Alayınız gelin! Kimse bizi kibrit kutusuna sokamaz!! Diğerlerine gelince… Neymiş efendim! Atanan yöneticilerin çoğunluğu Eğitim Bir Sen üyesi imiş.. Bakınız bu gün Sakarya’da sendikalı öğretmen sayısı yaklaşık 9 bin civarında… Bunlardan 5 bin 500 üye Şube Başkanlığını yaptığım Eğitim Bir Sen’e bağlı üyeler… Yine sendikamızın gerek yöneticiliğe giriş için alanında tek kitap olma özelliğine taşıyan yöneticiliğe hazırlık kitabını üyelerimize ücretsiz dağıtmamızı, yaptığımız deneme sınavlarını ve bir ay boyunca hafta içi ve hafta sonu olmak üzere şehrimizin dört farklı noktasında düzenlediğimiz kursları düşünürsek, zaten bir Eğitim Bir Sen üyesi diğerlerinin dört sıfır önde mülakatlara girmiş oluyor. Toparlayacak olursak aslında verdiğimizçabanın karşılığını alıyoruz.

Sürekli olarak sosyal sorumluluk çalışmalarında yer alıyorsunuz. Kurban bayramında özel bir çalışmanız var. Bu fikir nereden çıktı? Neden böyle bir karar aldınız?

Hiçbir zaman “kuruş” sendikacılığı yapmadık. Her zaman “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” düsturu ile emeğin, ekmeğin adaletle paylaşılmasını istedik. Kamuda çalışan memurun hakkının da hukukunun da her daim yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Ancak yukarıda da dediğim gibi hiçbir zaman kuruş sendikacılığının, ucuz masa başı sendikacılığın payandası, şovmeni olmadık. Çünkü, yükümüzde, sorumluğumuzda çok ağır. Filistin’de, Arakanda, Doğu Türkistan’da, Keşmir’de, Bosna’da her zaman bir yanımızın olduğunu unutmadık… Her daim bir yanımız ağrıdı, bir yanımız sızladı. Daha önce birçok sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirdik. Bazen bir yetimhane olduk, bazen hastane, okul, su kuyusu olduk… Bazen yol olduk, Halep’ e, toplandık alanlarda yağdık sağnaksağnak Filistin’e, Gazze’ye… Bazen Mavi Marmara olduk, bazen de kasasında tonlarca patates olduk, gıda olduk mazlum coğrafyalarda…

Neden Somali ve Arakan

Bugün ise, kıtlıkla karşı karşıya kalan Somali ve acılarla boğuşarak dünyanın en kötü şartlarına sahip kamplarda yaşamaya zorlanan Arakan’lı kardeşlerimiz için yolara düşeceğiz inşallah… Bütün bunları yapmamızı zorunlu kılan ise, İnancımızdır. Biz sendikacılığı da, yer almaya çalıştığımız sosyal sorumluluk projelerini de temelde “Allah rızası” için yapıyoruz. Bu kapsamda üyelerimizin Arakan ve Somali için ya da isterlerse farklı bir ülke –bölge için kurban bağışlarına talibiz.

Son olarak üyelerinize söylemek istediğiniz bir çağrı ya da mesaj var mı?

Bu soru için öncelikli olarak teşekkür etmek istiyorum. Bakınız biz sadece salt bir sendika değiliz. Biz bir davanın bir misyonun temsilcileriyiz. Onun için çok çalışmalıyız. Sorumluluğumuz sadece bu topraklarla da sınırlı değildir. Bizler hem kardeş hem de gönül coğrafyamızın da yükünü sırtlanmalıyız. Bütün bunları düşündüğümüzde ortaya reel bir gerçeklik çıkıyor. Nedir bu? Çok çalışmalıyız. Peki ne yapmalıyız… İlk etapta üye sayımızı hemen 6 bine taşımamız lazım… Kurumsal anlamda büyük atılımlar gerçekleştirdik. Bazı eksiklerimiz var… İnşallah onları da kısa sürede tamamlayacağız… Lakin! Eğitim Bir Sen Sakarya Şubesi’ne yakışan üye sayısı 6 bindir… Müsaadenizle buradan çok kıymetli teşkilatıma seslenmek istiyorum… Çevrelerinde ki, daha önce sendikamıza üye olup bazı nedenlerle ayrılan, farklı sendikalara üye olan veya hiçbir sendikaya üye olmayıp kendini “Harranlı” olarak tanımlayan ancak hizmet sendikacılığın lezzetini tatmayan bütün eğitim çalışanlarına bu kutlu daveti yapmalarıdır.

19 Ağustos 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 924 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU