Günün Tarihi:10 Nisan 2020

‘Bayramda mazlumları unutmayın’


Sakarya İHH Başkanı Sebahattin Aydın, “Buradan halkımıza açık çağrıda bulunmak istiyoruz. Bayramda mazlumları unutmasınlar. Özellikle iki hisse kesen bağışçılarımızın bir hisse kurbanlarını dünyanın farklı bölgelerindeki mazlumlara ulaştırmalarını rica ed

Röportaj Öge SAVAŞKAN

Sakarya İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı (İHH) başkanlığı görevini 2015yılında devralan Sebahattin Aydın ve yönetimi, dünyanın neredesin de mazlum varsa el uzatmak için büyük özveri gösteriyor. Bu yıl yapılacak kurban bağışları ile ilgili görüştüğümüz Aydın merak edilen soruları cevapladı.

 

Kurbanlar bu yıl neden Arakan ve Somali’ye gidecek?

Tabi aslında sadece Somali ve Arakan değil. 106 ülke ve bölgede vekâletle Kurban kesimi gerçekleştireceğiz. Ancak Sakarya İHH olarak, Somali ve Arakan’daki çalışmaların organizasyonunu biz üstlendik.  Burada en temel gerekçe her iki bölgede yaşanan mağduriyetin ve özellikle çalışma yapmanın zor olması. Adeta her iki bölgede çalışma yaparken, can güvenliği endişesi ile çalışmaları yürütüyorsunuz. Çalışma yaptığımız bu bölgelere birçok kurum ve kuruluş bu nedenle yardım ulaştıramıyorlar. Dolayısıyla bu bölgelere gitmek orada ki kardeşlerimize yalnız olmadıklarını hissettirmemiz gerekiyor.

 

Peki kurban ücretlerini nasıl belirliyorsunuz?

Kurban ücretlerini dengeli ve hemen her bölgede ihtiyacı karşılayacak şekilde kesebilmek için tek fiyat olarak belirliyoruz. Burada 106 ülke ve bölgedeki kurban fiyatlarını alıp, kesilecek hayvan sayısı üzerinden belirliyoruz. Böylece kurban bedelinin uygun olduğu Afrika’ya da pahalı olduğu Filistin-Gazze, Türkiye Balkanlarda da kurban kesilip ihtiyaç sahiplerine dağıtabiliyoruz. Tabi Rabbimize binlerce kez hamdolsun ki, en çok bölge, ülke de ve en sıkıntılı coğrafyalarda kardeşlerimizin kurbanlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırabiliyoruz.

 

Yardım yaparken neleri önceliyorsunuz?

Yardım çalışmalarımızda öncelikli olarak savaş ve kriz bölgelerini yine kıtlık ve açlık yaşan bölgeleri tercih ediyoruz. Yardımın çeşitli nedenlerle ulaşmadığı ya da ulaşmakta zorlandığı bölgeler bizim öncelik alanlarımız. Yine Müslümanların azınlıkta olduğu bölgeler bizim çalışma alanlarımız. Örneğin, Haiti de azınlık durumunda olan yine Nepal’de ve birçok bölgedeki kardeşlerimizi tercih ediyoruz. Gittiğimiz bölgeler de ise özellikle kamplar, yetimhaneler, yetim aileleri, mülteciler, yaşlılar, medreseler ve hastaneler ile yokluk çeken her türlü mağdur ve mazlum önceliğimiz oluyor.

 

Peki, bağışçılarınızın profili nasıl, daha mütedeyyin insanlar mı bağış yapıyorlar?

Hemen her kesimden bağış alıyoruz hamdolsun. Mütedeyyin demeyelim ama duyarlı mağdur ve mazlumun derdi ile dertlenen her kesimden bağış alıyoruz. Burada özellikle şunu belirtmek istiyorum. Özellikle 15 Temmuz sonrası halkımızın hemen her kesiminden yoğun teveccüh görüyoruz. Allah hepsinden razı olsun. Bağışlarımız 15 Temmuz sonrası üç katın üzerinde artmış oldu. Bunda açık ve şeffaf olmamız ve birçok yardım organizasyonumuza bağışçı ve gönüllülerimizin bizatihi katılması ve denetlemesi sürecin adeta parçası olması önemli rol oynuyor.

 

Gençlerle iletişiminiz entegrasyonunuz nasıl?

Gençler çalışmalarımızda ana itici gücümüz, moral ve motivasyon kaynağımız oluyor hamdolsun. Gençlerimiz hakikaten ümmetin dertlerini kendilerine dert ediniyorlar. Bu bizim ve ümmetin arasına 100 yıldır örülen duvarın yıkılıp atılmasına vesile olacak inşallah. Birçok konuda aktif rol üstlenmekten çekinmiyorlar. Bu bizi mutlu ediyor. Bu sene düzenleyeceğimiz kurban organizasyonumuzda genç bir kardeşimiz bizimle birlikte Somali’de düzenlenecek organizasyona katılacak. Yine bu yıl genç kızlarımızdan dördünü Hindistan, Azerbaycan, Burkina Faso, Bosna Hersek’e, geçen sene bir genç kardeşimizi ise Arakan’a göndererek yardım çalışmalarına katılmalarını sağladık.

 

Yetim sponsorluğu projesi nasıl gidiyor?

Vakfımız dünya genelinde 90 binin üzerinde yetime sponsorluk sistemi ile destek veriyor. Bizler buna Sakarya’dan yaklaşık 2 bin yetim sponsorluğu ile destek oluyoruz. Ancak dünya genelinde 400 milyon yetim olduğunu ve bunu kahir ekseriyetinin İslam coğrafyasında olduğunu düşünürseniz bu rakam çok az. 90 bin yetim sponsorluğu İslami STK’lar içerisinde en yüksek rakam ancak maalesef yetersiz. Batılı misyoner kuruluşların 4,5 milyon yetime destek olduğunu düşünürseniz bu söylediklerimi daha iyi anlayabiliriz.

 

İHH ile mazlumlara yardım ulaştırmak için illa zengin mi olmak gerekiyor? Parası olmayan yardım edebilir mi?

Kesinlikle edebilir. Yapılan yardımın en son noktası paradır. Bakınız güleryüz, bir tebessüm sadakadır bizim anlayışımızda. Bazen bir telefon görüşmesi ile para ile çözülemeyecek şeylerin çözülmesine vesile oluyorsunuz. Bir yetim kardeşimize bir saat derslerinde yardımcı olmak, ya da bir teyzemizin evine kömürünü çıkarmak para ile yapılmayan şeylerdir. Bakınız bir mültecinin yanına tebessüm ile gidip bir çay içerek derdi ile dertlenmek parasız yapılan ne büyük bir yardımdır. Güncel olandan yola çıkarsak kardeşlerimiz kısa bir araştırma yapıp Somali ve Arakanı çevrelerine anlatarak sağlayacakları katkı belki para ile sağlayacakları katkıdan daha büyüktür. Şimdi 2 bin yetime ben şahıs olarak sponsor olabilir miydim? Gücüm buna yetmezdi ama 2 bin  yetime sponsor olunmasına vesile olabilirim. İşte bu en önemli yardımdır. Kesinlikle küçümsenmemelidir.

 

Başkanlık göreviniz esnasında yaşadığınız, şahitlik ettiğiniz güzel bir olayı anlatır mısınız?

Çok sayıda olay var ama en çok hatırımda kalan birkaç tanesini kısaca söyleyeyim. Bir amcamız cebinde ki son 100 TL’yi Halep için bağışladı, kapıdan çıkarken dolmuş parası istedi. Bu bizi ağlatmış ve mutlu etmişti. Bir diğerinde genç bir gönüllümüz kumbarasını kırıp, haftalık harçlığını ekleyerek, o hafta da kendisi oruç tutarak bir çuval un bağışlamıştı, Sapanca da gençlerimiz ormana çıkıp vahşi hayvanlar için yem bırakmıştı biz hiçbir şey söylemeden.

 

Son olarak bir çağrınız, mesajınız var mı?           

Buradan halkımıza açık çağrıda bulunmak istiyoruz. Bayramda mazlumları unutmasınlar. Özellikle iki hisse kesen bağışçılarımızın bir hisse kurbanlarını dünyanın farklı bölgelerindeki mazlumlara ulaştırmalarını rica ediyoruz. Kurbanlarını burada kesen bağışçılarımız et paylarından yetimlere, mültecilere ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyenler, bayramın ilk iki günü derneğimize bırakabilirler. Aynı gün et bağışlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Allah hayırlarınızı şimdiden kabul etsin.

20 Ağustos 2017 , Pazar Bu haber toplam 931 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU