Günün Tarihi:20 Eylül 2021

SEDAŞ’tan uyarı


SEDAŞ İnşaat ve Altyapı Şirketlerini ve Tüm Tüketicileri Elektriğin Güvenli Kullanımı İçin Daha Dikkatli Olmaya Davet Etti.

İş güvenliği

Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya illerinde elektrik dağıtım faaliyeti yürüten SEDAŞ, elektrik enerjisinin güvenli kullanımı ve hiç bir şekilde olumsuz bir kazanın yaşanmaması, can ve mal emniyeti açısından,  inşaat ve altyapı yapım işi yönetici ve görevlilerini, ev ve işyerlerinde elektrik kullanan tüm tüketicileri, İnşaat Mevsimi devam ederken “İş Güvenliği kavramına” bilinçli bir şekilde ve çok daha fazla önem vermeye davet etti.

 

Nakil hatları 

Enerji kesintisinin gerekli olduğu bölgelerde, iş kazalarından kaçınarak can güvenliğini sağlamanın yanı sıra, hem yasa gereği. hem de çevre ve kamu güvenliği açısından, ilgili şirketlerin SEDAŞ’a önceden haber vermesi ve  planlı kesinti önlemi almaları  gerekiyor.

Ayrıca, inşaat yapım alanının yakınından enerji nakil hatları geçmesi durumunda, yeterli güvenlik mesafesi bırakılıp gerekli güvenlik tedbirleri alınarak çalışılması gerekliliğine yer veriliyor. Yönetmelik gereği,  güvenlik mesafesi belirlenirken enerji nakil hattı tellerinin rüzgârda salınımı da hesaba katılması gerektiğine, ayrıca beton mikserleriyle çalışma sırasında pompa kollarının açılması ve toplanmasında çevredeki elektrik hatlarına  dikkat edilmesi ve  oluşabilecek risklerin ortadan kaldırılması gerektiğine de aynı yönetmelikte dikkat çekiliyor.

 

Altyapı kazıları

SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven, “Elektrik hayatımızda olmazsa olmaz bir enerji. Ancak pek çok şeyi kullanırken dikkat etmemiz gerektiği gibi elektriğin de kullanımı sırasında çok dikkatli olmamız gerekir. Bu konularda tüketicilerin evlerinde, ofislerinde, inşaat yapımı sırasında, özellikle enerji nakil hattı seviyelerinde inşaatların yapılması, inşaat etrafına kurulan iskelelerin yapılması ve burada yapılan çalışmalarda elektrik hatlarına yakın çalışma yapılmaması, özellikle enerji nakil hattı seviyelerinde inşaatların yapılması beton mikserleri ile beton atılması sırasında,  altyapı kazılarının yapılması sırasında da uyulması gereken İş Güvenliği (İSG) kuralları olduğu hakkında bilinçli olmaları gerekiyor” dedi.   

 

Haber vermeleri

Güven, “Altyapı firmalarının “Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği” kapsamında, enerji kesintisi gerekliliği olan yerlerde, SEDAŞ’a mutlaka önceden haber vermeleri ve  planlı kesinti önlemi talebinde bulunmaları yasa gereği büyük önem taşıyor. Bu uyarımız mutlaka dikkate alınmalı” dedi. 

21 Ağustos 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 766 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU