Günün Tarihi:1 Mart 2021

Suriyelilere kaliteli eğitim


Suriyeli çocukların eğitim öğretime erişimlerinin artırılması için Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Koordinesinde İmam Hatip Okulları müdürleri ile Şehit Bülent Yurtseven İmam Hatip Ortaokulu’nda toplantı yapıldı.

Katılım

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün Suriyeli öğrencilerin İmam Hatip Okullarına kazandırılması ile ilgili seminer Din Öğretimi Genel Müdürlüğü eğitim uzmanı Süleyman Altuntaş tarafından verildi. İl Milli Eğitim Din Öğretimi Hizmetleri Şube Müdürü Alican Akdoğan, Pictes Proje Koordinatörü Ali Akıllı ve ilimizdeki İmam Hatip Ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri Müdürleri katıldı.

Müminler kardeştir

Seminerin başında söz alan Akdoğan yaptığı açıklamada, “Bir insanlık dramına dönüşen Suriyeli kardeşlerimizin meselesi Ortadoğu’nun kanayan yarasıdır. Biz milli eğitim camiası olarak Suriyeli kardeşlerimize daha düzenli ve kaliteli eğitim hizmetleri sunmak adına neler yapabiliriz onu dert edinmeliyiz. Sakarya halkı Suriyeli kardeşlerine sırt çevirmediler. Müminler kardeştirler şiarıyla yaklaştılar bu konuya. Hem vatanımıza hem gönüllerimize misafir olan mazlum kardeşlerimize ülkemizin kucak açması ileride vatanlarına döndüklerinde her birisi birer gönül elçimiz olacaktır. Bu bağlamda bir ev sahibine yakışacak şekilde tüm imkânlarımızla muhacir kardeşlerimizin düzenli ve kaliteli eğitim öğretim hizmeti alabilmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu amaçla yapılan bütün çalışmalara İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız” dedi.

Yanlış bilinenler

Akdoğan’ın konuşmasının ardından Milli Eğitim Uzmanı Süleyman Altuntaş konu ile ilgili sunumunu yaptı. Altuntaş Suriyeliler ile ilgili yanlış bilinen algılar üzerinde durarak bu tür durumlara karşı çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Suriyeli çocukların eğitim öğretim ortamlarına dahil edilmesi için aile ziyaretleri, tanıtım broşürleri, basın yayın ve sosyal medya yolu ile her türlü tanıtım ve görünürlük çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini, ensar muhacir ilişkisi içerinde olunmasının inancımız gereği olduğunun altı çizdi.

‘Desteğe hazırız’

Seminerde müdürlere hitap eden Suriyeli çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonun Desteklenmesi Projesi Koordinatörü Ali Akıllı, “Projemizi uygulayamadığımız okullarda Suriyeli çocuklara Türkçe destekleme kursları, halk eğitimler bünyesinde velilere yönelik Türkçe kurslar açılabilir. İhtiyaç sahibi öğrenciler Sosyal Yardımlaşma Vakıfları ve Sivil Toplum Kuruluşları ile desteklenebilir. Özel yetenekli çocuklar belirlenerek yeni projeler hazırlanabilir. Suriyeli çocukların okullaşma oranlarının artırılması, okullarda başarılı olmaları için gereken her türlü desteğe İl Milli Eğitim Müdürlüğü Pictes proje Koordinatörlüğü olarak hazırız. Bu konuda zaten İmam Hatip okullarımız gereken ilgi ve hassasiyeti gösteriyor sizlere de ayrıca teşekkür ederiz” dedi.

Teşekkür

Son olarak seminere katılan müdürler tarafından çalıştay yapıldı. Çalıştayda Suriyeli öğrencilerin İmam Hatip Okullarına kazandırılması ile ilgili yapılacaklar tartışıldı. Çalıştayın ardından İl Milli Eğitim Şube Müdürü Alican Akdoğan tarafından seminer ve çalıştaya katılan tüm müdürlere teşekkür etti. 

25 Ağustos 2017 , Cuma Bu haber toplam 666 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU