Günün Tarihi:23 Haziran 2021

Kurbanlıkta büyük oyun!


Kurban Bayramı öncesi kâr hırsına kapılan ve fırsatçılık yapan bazı hayvan sahipleri, dinen de yasak olmasına rağmen 2 yaşını doldurmamış danaların pasaportlarıyla oynayıp pazarlarda satmaya başladı.

Sahtekarlığın böylesi

Hayvanın doğumundan beslenmesine, aşılardan geçirdiği hastalıklara kadar bütün bilgilerinin yer aldığı pasaportlar sahtekârların yeni hedefi oldu. Sahtekârlar, pasaport üzerindeki bilgilerle oynayıp henüz 2 yaşını doldurmamış büyükbaş hayvanları, değerinin üzerinde satmak ve maliyetten kurtulmak için hayvan pazarlarında satışa çıkarıyor.

Toplam hayvan sayısı

Türkiye'de 1 milyon 150 bini büyükbaş olmak üzere toplam 5 milyon 150 bin kurbanlık hayvan bulunuyor. Toplam 59 ilde hayvan pazarı, 15 ilde de hayvan borsası faaliyet gösteriyor. Geçen yıl Türkiye'de büyükbaş varlığı 14 milyon 222 bin 228, küçükbaş varlığı da 41 milyon 329 bin 232 olarak belirlendi. Türkiye'de geçen sene Kurban Bayramı'nda 920 bin büyükbaş, 2 milyon 950 bin küçükbaş kesimi gerçekleşti. Bu yıl da kesime hazır 1 milyon 150 bin hayvan var.

İki yaş altı

Büyükbaş dana veya düvenin kurban edilebilmesi için 24 ayı doldurmuş olması gerekiyor. Hayvanın 24 ayı doldurup doldurmadığı da genellikle çapa denilen alt çenesinin ortasındaki iki süt dişinin düşüp yerine kalıcı dişinin çıkması ile anlaşılıyor. Irkına göre bazı hayvanlarda çapa dişi gecikebiliyor. Bu da üreticinin güvenilirliği ya da hayvanın orijinal pasaportu ile anlaşılabiliyor.

Kontrol edilmeli

Kesime girecek hayvanın hem küpesi hem de pasaportu oluyor. Küpe üzerindeki numaralar sayesinde internet üzerinden hayvanın geçmişine ulaşılabiliyor. Pasaport ise hayvanın bilgilerinin yer aldığı yazılı bir belge. Vatandaşın hayvan alırken hem küpeyi hem de pasaportu kontrol etmesi gerekiyor.

Veterinerlere iş düşüyor

Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, 2 yaşını doldurmamış hayvanın kurban edilmesinin dinen de caiz olmadığını belirterek, "Bunu inancı olan insanların yapması mümkün değil. Aracın şasisyle dahi oynayan insanlar hayvan pasaportlarıyla da oynar. Burada veteriner hekimlere büyük iş düşüyor. Denetimler onların kontrolünde" ifadelerini kullandı.

Güvenilir değil

Kurbanlık alacak olan vatandaşları uyaran Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakan Candemir, “Hayvanların kurban için uygunluğunu için pasaport değil, ön dişlerini kontrol edilmesi lazım. Pasaportta yazan doğum tarihleri çok güvenilir değil” dedi.

Yanıltıcı olabiliyor

Kurbanlık seçiminde vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirten Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakan Candemir, “Bir hayvanın kurban olabilmesi için 2 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Bazı vatandaşlar sadece hayvan pasaportlarında yazan doğum tarihine bakarak hayvan alıyorlar ancak bu yanıltıcı olabilir. Öncelikle hayvanları tanıdıkları bildikleri üreticilerden almalarını ve hayvanların ön dişlerini kontrol etmelerini tavsiye ediyoruz. Kapak açıp açmadığına bakmadan kesinlikle kurbanlık almasınlar” dedi.

Fırsatçılık yapılmasın

Kurban Bayramı öncesinde üreticilere de seslenen Candemir, “ Üreticilerimizin de fırsatçılık yapmaması lazım. Piyasa fazla yükseltiliyor. Kurban bir ibadet ve vatandaşları da biraz düşünmek lazım. Fahiş fiyatlarla insanların ibadet etmesine engel olmamalıyız. Kurbanlık hayvanların et fiyatının normal seviyesi 35 lira. 40 lira ve üzeri fiyatlar biraz uçuk. Şu anda kurbanlık satışları yeterli seviyede değil, bunun sebebi de fiyatların yüksek olması. İnşallah son bir haftada satışların artmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

27 Ağustos 2017 , Pazar Bu haber toplam 757 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU