Günün Tarihi:25 Şubat 2020

Kurbanlar bu yıl Somali’ye


HH (İnsani Yardım Vakfı) bu yılki Kurban organizasyonunu ‘25 yıldır ümmete kurban’ sloganıyla yurt içindeki kurban çalışmaları ile birlikte 106 ülke ve bölgede gerçekleştirerek 2 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyor. Sakaryalıların kurban vekalet

Röpotaj; Özge SAVAŞKAN

Eğitim Birsen 2 Nolu Şube Başkanı, Sakarya İHH Başkan Vekili ile Sakarya Cihannüma, Yedirenk ÜÖD yönetim Kurulu Üyesi olan Yaşar Kahraman beraberindeki heyetle kurban bayramı için Somali’ye doğru bugün yola çıktılar. Bağışlanan kurban vekaletlerini takip edecek olan heyet son kez çağrı da bulundu.

 

Sakarya’da insani yardımlara bakış nasıl istediğiniz desteği alabiliyor musunuz?

Allah binlerce kez Sakarya halkından razı olsun, Hiçbir yardım çağrımıza kayıtsız kalmıyor. Aslında Sakarya İHH’nın son üç yıldaki rakamları bunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Son üç yılda yaklaşık 10 milyon TL değerinde ayni ve nakdi yardım yaptı. İnşallah Sakarya diğer şehirler için de örnek teşkil eder.

 

Ramazan ayında Somali’ye gittiniz neler gördünüz gözlemlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Benim Somali’ye ilk ziyaretim olması hasebiyle etrafı dikkatlice izledim. Ancak gördüklerim duyduklarımdan çok daha vahimdi. Yıllarca süren iç savaş nedeniyle tabir-i caizse Mogadişu’da taş üstünde taş kalmamış. Çatışmaların izini taşımayan bina nerdeyse yok gibi. Her tarafta askeri kontrol noktaları ve çok sıkı bir güvenlik uygulaması yapılıyor.  Ama buna rağmen her gün çatışma oluyor ve her gün ölümler yaşanıyor. 1970’li yıllarda Somali ve özellikle Mogadişu Afrika’nın en zengin bölgesiydi. Olduğu düşünüldüğünde ülkenin içinde bulunduğu durum insanı daha derinden etkiliyor. Gördüğümüz manzara vicdanımızı titretti, insanlığımızdan utandırdı. Kuraklık nedeniyle yaşadığı köylerden çıkarak bir damla su, bir lokma yiyecek bulabilmek için gelen onbinlerce yaşlı, genç, çocuk, kadın ve erkek şehir kenarlarına gelmişler. Ağaç dalları üzerine çaputlar örterek 2-3 metrekarelik ortamlarda hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Gözleri yollarda yardım kuruluşlarını bekliyorlar.

Sakarya İHH olarak Ramazan ayında “İsraf Etme İnfak Et” sloganı ile 25 bin kişiye yardım ulaştırmayı hedefliyorduk. Mogadişu çevresindeki kaplaraile Bay eyaletinde Beydava’daki kamplardaki yaklaşık 50 bin kişiye ulaşmış olduk hamd olsun.

 

Afrika için nasıl bir çözüm öngörüyorsunuz ?

Kuraklık sorununu yalnızca bölgesel çatışma ya da küresel ısınma kaynaklı olarak değerlendirmek, sorunun çözümünü güçleştirecektir. Sorun, makro ve mikro seviyede uzun ve kısa vadeli çözümlerle aşılabilir. Özellikle kuraklık yaşayan Uganda, Cibuti, Kenya, Somali ve Etiyopya gibi ülkeler lokal çözümler yerine bütün bölgeyi kapsayan projelerde işbirliği içinde olmalıdır. Bunun için bir işbirliği forumu kurulabilir. Söz konusu ülkeler kuraklıkla mücadele etme imkânına teknolojik ve mali kaynaklar açısından sahip olmasalar bile kuraklık nedeniyle yaşanan insani felaketi önleyebilir veya olumsuz etkilerin azaltabilirler.

Doğu Afrika ülkelerinde bütçeden en büyük pay altyapı yatırımları yerine silahlanmaya ayrılmaktadır. Örneğin Etiyopya'da bütçenin yüzde 27'si silahlanmaya ayrılırken, Somali'de bu rakam yüzde 85'leri bulmaktadır. Oysa yetersiz altyapı, kuraklığın olumsuz etkilerin daha da artırıyor. Somali'den Kenya sınırındaki kampa ya yürüyerek ya da hayvanlar vasıtasıyla gidebiliyor. Bölgede kara ve demiryolu taşımacılığının gelişmemiş olması yaşanan insani felaketin boyutlarını artırıyor.  Sorunun kalıcı olarak çözümü için uzun vadeli kalkınma projelerinin uygulanması gerekiyor. Bölgede göçebe hayat yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan büyük bir nüfus var. Bunların doğal çevreye zarar vermeyen küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştirmeleri konusunda teşvik edilmeleri gerekiyor. Gönüllü bir şekilde yerleşim alanlarının açılması, halkın sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bu bölgelerin kırsal bölgeden çıkarılması da sorunun çözümüne katkı sağlayacak adımların başında geliyor                                        Kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenler de şöyle sıralanabilir:

-Kuraklığın yoğun olduğu bölgelerde zengin yeraltı sularından faydalanarak çok sayıda yüzey ve derin su kuyuları açılması.

-Hastanelerin altyapısının geliştirilmesi ve yeni hastaneler açılması

-Bölgede sürdürülebilir ve modern tarımın desteklenmesi

-Balıkçılık gibi alternatif sektörlerin geliştirilmesi teşvik edilmesi

-Hayvancılığın desteklenmesi

-Mesleki eğitim kurslarının açılması ve okuma yazma seferberliğinin başlatılması

 

Kalıcı projeler var mı ? Varsa yeterli mi ?

Kalıcı projeler ver tabii. Sağlık bakanlığımıza bağlı Recep Tayip Erdoğan Hastanesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı Mogadişu Sağlık Hizmetleri MYO, İHH ile TİKA ortak kuruluşu olan Ziraat Fakültesi, yine Mogadişu ve çevresinde açılan Yetimhane ve okullar, şu ana kadar açılmış olan 36 derin su kuyusu kalıcı projeler olarak değerlendirilebilir ancak yeterli olduğu söylenemez.

 

Kurban Bayramında yine insani yardım amacı ile Somali’ye gideceksiniz. Bu kez hangi duygularla yola çıkıyorsunuz?

Duygularımı tarif etmem çok zor. Kardeşlerimize Sakarya halkının yardımlarının ulaştırmak, selamlarını götürmek, onlar adına kucaklaşmak. Şimdiden çok heyecanlıyım. Somali ile olan tarihsel bağlarımız neredeyse 500 yıl öncesine uzanıyor. Bugün pek çok Osmanlı eserine ev sahipliği yapan Somali’nin başkenti Mogadişu’da halen Osmanlı’nın inşa ettiği kanalizasyon sistemi kullanılıyor. İnancımızın gereği nerede bir mağdur ve mazlum varsa orada olmalıyız.25 yıldır olduğu gibi bu yıl yeniden yola çıkıyoruz. Sloganımız: “25 Yıldır Ümmete Kurban” Bağışçıların kurbanlarını 106 ülke ve bölgede yaklaşık 2 milyon ihtiyaç sahibine ulaştırmayı hedefliyoruz. Somali’deki kardeşlerimizle kucaklaşmak için sabırsızlanıyorum. 

 

Buradan Sakaryalılara ne demek istersiniz?

2011’deki krizde binlerce insanın hayatını kaybettiği acı tarihin bir kez daha tekerrür etmemesi için Somali’de olacağız inşallah. Buradaki Müslüman kardeşlerimizin daha çok yardıma ihtiyacı var, çünkü yeteri kadar yiyecek yok.  Sakaryalı hayırseverlerimizi kurbanlarını Somali’deki kardeşleri için kesmeye davet ediyorum.

29 Ağustos 2017 , Salı Bu haber toplam 931 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU