Günün Tarihi:26 Eylül 2020

‘Adli Yıl’ açılışında sert sözler


Bayram tatilinin ardından dün itibariyle başlayan 2017 – 2018 yılı Adli Yıl açılış töreninde konuşan Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan yaptığı konuşmasında çok sert ifadelerle uyarılarda bulundu.

Tek adam yönetimi

Valilik Kampüsündeki Sakarya Adliyesi binası önünde düzenlenen açılış törenine Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfü Dursun, Savcılar ve hakimler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan açılışta konuşan Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan, “Tarihe not düşerek ve tekrar ederek hukuk dedik, Adalet dedik, savunma hakkı dedik, tüm işlev ve kurumlarıyla demokrasi dedik, kuvvetler ayrılığı dedik. Ancak hukuk dedikçe kanunsuzluğa, demokrasi dedikçe tek adam yönetimine mahkûm edildik” dedi.

İlköğretim müfredatı

Ülkemizin başına bela edilen din tüccarları ve tarikatların nelere yol açtığını 15 Temmuz’da acı bir tecrübe ile gördüğümüzü belirten Başkan Kazan yaşanılan bu felaketten ders çıkarılması gerektiğine vurgu yaptı. Ülke olarak yegâne ortak değerimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve inkılâplarına çok daha sıkı sarılmamız gereken bu süreçte “Atatürkçülük ve İnkılapları” derslerin ilköğretim müfredatından kaldırılmış olmasına da tepki gösteren Başkan Kazan: “İlköğretim müfredatından Atatürkçülüğün ve İnkılaplarının çıkarılması gençlerimize ve çocuklarımıza unutturulmaya çalışılması geleceğimiz için büyük bir talihsizlik ve ihanet olacaktır!” şeklinde konuşarak bu yanlıştan acilen vazgeçin mesajı verdi.

Adliye binası çürüyor  

Sakarya Barosu olarak şehrimizin sorunlarına da duyarsız kalmadıklarını belirten Kazan Adliye Binası ve çürümeye terk edilen Bölge Adliyesi Mahkemesi konusuna da değindi.  Özellikle hukukçu milletvekillerinin bu hususta sorumluluk almadıklarını ve arada gündemi geçiştiren konuşmalarla ‘ipe un serdikleri’ benzetmesinde bulunan Başkan Kazan ilimiz vekillerinden artık bir umudu olmadığını “Umalım ki Ankara’dan birileri bir hayır eli uzatsın ve bölge mahkememizi faaliyete geçirsin” diyerek ifade etti.

Sapanca gölü

Adli yıl açılış konuşmasının sonunda Sapanca Gölü’nün doldurulması ile ilgili de açıklama yapan Başkan Kazan, İçişleri Bakanlığı tarafından belediye yetkilileri hakkında soruşturma izninin verildiğini ve sürecin takipçisi olacakları bilgisini de verdi.

Bayramlaşma töreni

Törenin ardından Adliye binası içinde düzenlenen Bayramlaşma törenine katılan Avukatlar Hakim Savcı ve adliye personeli ile bayramlaştılar. Baro Başkanı Av. Zafer Kazan ve Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun’un da katıldığı bayramlaşma töreninde bir araya gelen hakim savcı ve avukatlar bir süre sohbet etme imkanı buldular.

6 Eylül 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 704 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU