PISA 2015 Sonuçları yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

PISA 2015 Sonuçları13 Aralık 2016, Salı

PISA sonuçları açıklandığında bu yıl kadar ses getirmedi. Sonuçlar açıklandığında oldukça dar çerçevede, gazetelerin orta sayfalarında küçük haber olarak yer alırdı. Eğitimci, eğitim konularında yazılar yazmaya gayret eden bir kişi olarak her PISA sonucu açıklandığında anlamaya, analiz etmeye, kamuoyunun dikkatine sunmaya çalıştım. Geçmiş yıllarda gazetelerde küçük haber halinde geçiştirilen PISA sonuçlarının 2015’i çok ses getirdi. Ulusal basının birçoğunda manşet haber olarak verildi. Sosyal medyada oldukça ses getirdi. Bir haftadır hala tartışılıyor. Görsel medyada haberlerinde de iki, üç gün yer aldı; açıkoturumlarda tartışıldı. Bu yönüyle çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Yoğun siyasi gündemde eğitim sorunumuz üç, beş gün de olsa ön sıralara çıktı, tartışıldı. Eğitim diye önemli bir sorunumuz olduğunu fark ettik. PISA 2015’in ülkemize böyle bir katkısı oldu.

 

PISA, OECD tarafından yapılan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın adıdır. Üç yılda bir, 15 yaş öğrencilere uygulanır. PISA’nın ilki 2000 yılında yapıldı. Türkiye 2006 da katıldı. PISA 2015’e 72 ülke katıldı. Dünya genelinde 540 bin öğrenci katıldı. Türkiye’de 187 okuldan 5 bin 895 öğrenci katıldı. PISA’nın Türkiye’de uygulamasının ikisinde ben de bulundum. Şunu söylemek isterim; Ölçme-değerlendirme yöntemi bizi anladığımız ortaokul ya liselerde sorulan bilgiye, ezbere dayalı bir uygulama olmadığını söylemek isterim. Daha çok okuma-anlama ve açık uçlu soruları kapsamaktadır. Böyle bir ölçme-değerlendirmeyi de kendi adıma okullarımızda görmedim. PISA eğitimin başarısını ölçen yegane ölçüt olmamasına rağmen, özelikle gelişmiş ülkelerde oldukça önemsenen bir değerlendirme olduğunu söyleyebiliriz.

 

2015 PISA’da Matematikte en iyiler: 1.Singapur, 2.Hong Kong, 3.Çin, 4.Tayvan, 5.Japonya; Fen Bilimlerinde: 1.Singapur, 2.Japonya, 3.Estonya, 4.Finlandiya, 5.Çin; Okuma-Anlama: 1.Singapur, Hong Kong, 3.Kanada, 4.Finlandiya, 5. İrlanda

 

Türkiye açısından duruma bakıldığında, Matematik 32, Fen Bilimleri 34, Okuma-Anlama da 34. Sıradayız. Tabi bu sonuçların çok parlak olmadığı, hatta OECD ülkeleri arasında son beşin içinde olduğumuzu söyleyebiliriz.

 

Yazıyı yazdığım gün milli eğitim bakanımız konuyla ilgili sorulan soruya: “Fen liselerinde başarılıyız. Eğer sadece fen lisesi öğrencileri girmiş olsaydı ilk beşteydik. Biz bir önceki yıla göre dört, beş sıra geriledik, asıl siz Finlandiya’ya bakın sekiz sıra geriledi” dedi.