Günün Tarihi:3 Haziran 2020

Bakan beklenen projeyi onayladı


Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin dünkü toplantısında Pekşenler’den yeni stadın bulunduğu 15 Temmuz Bulvarı’na bağlanacak olan yeni yol ve köprü projesi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından onaylandığı duyuruldu.

71 madde görüşüldü

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste 9 ilave gündem maddesi ile birlikte 71 madde görüşülerek karara bağlandı.

15 Temmuz Bulvarı’na

İlave gündem maddelerinden 71. madde ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Toçoğlu, “Daha önce 15 Temmuz Bulvarı’nı Sakarya Nehri’nin üzerinden bir köprü ile doğrudan Pekşenler Kavşağı’na bağlamak için bir proje hazırlamıştık. 15 Temmuz Bulvarı’ndan çıkılarak direkt karşıya geçilecekti. Yeni projemizle birlikte Güneşler tarafından yeni stat istikametine gelirken nehrin üstünden yeni bir köprü inşa edilerek Pekşenler’e, D-100’e bağlantı sağlanacak” dedi.  

Projeyi onayladılar

Toçoğlu, “Aynı şekilde Yeni Cami’den stat istikametine doğru gelen araçlar da yine bu köprüyü kullanarak Pekşenler’e bağlanmış olacak. Konuyu dün şehrimizde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan ve Karayolları Genel Müdürümüz ile görüştük. Kendileri desteklerini ileterek projeyi onayladılar. Kamulaştırma çalışmalarımızı başlatıyoruz. Bakanlığımızla birlikte en yakın zamanda ihalesini gerçekleştireceğiz. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Komisyona havale

Toplantıda İmar Komisyonu’ndan gelen 1-15. maddeler, Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen 16. madde ve Plan, Bütçe ve Ulaşım ortak komisyonundan gelen 17. madde birlikte oylandı. 10. ve 17. maddeler tekrar görüşülmek üzere komisyonlara iade edilirken, diğer maddeler komisyonlardan geldikleri şekliyle kabul edildi. 18-45. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilirken, 46. madde Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Oy birliğiyle kabul

47. madde ile Maltepe Park’ın yapıldığı alanda yer alan su depolarının bulunduğu SASKİ’ye ait parsellerin Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi için Başkan Toçoğlu ve Büyükşehir Encümenine oybirliğiyle yetki verildi. 48, 50, 51. maddeler oybirliği ile kabul edildi. 52. madde oybirliğiyle geri çekildi. 53, 54, 55. maddeler oybirliğiyle kabul edildi. SASKİ’nin projelerine Büyükşehir kefaletini içeren 56-62. maddeler oybirliğiyle kabul edildi. 63-70. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

 

Trafik tabelaları

Toplantıda gündem dışı olarak söz alan MHP Grup Başkan Vekili Erkal Etçioğlu, “Bugün birkaç konudan bahsetmek istiyorum. Bunlardan bir tanesi, ‘Adapazarı’ meselesidir. Trafik levhaları ile ilgili geçtiğimiz hafta Adapazarı Belediye Meclisinde yaptığımız toplantıda hepimiz oy birliği ile birtakım kararlar aldık. Karayolları Genel Müdürlüğünden ilgili arkadaşlar, bizim ulaşım daire başkanımızı aramışlar. Özellikle Karasu ve Kaynarca’dan gelen istikametlerde ilk ilçe Adapazarı olduğu için oralara Adapazarı isminin ilave edileceği müjdesini verdi arkadaşımız” dedi.

Kabul ediliyor gibi

Etçioğlu, “Bu hafta içinde herhalde gerekli çalışmalar yapılacak. Diğer ilçeler için de aynı şey geçerli. Erenler İlçemiz Ankara’dan gelişte ilk ilçe. Mutlaka yasaya ve yönetmeliklere göre onun isminin yazılması lazım. Çünkü şehir merkezi yazıyor. Evet her yerde bir şehir merkezi var. Adapazarı da yazabilir, şehir merkezi ile birlikte yazılabilir. Bunu Karayolları ile görüşmek lazım. Daha çok Karayollarının problemi bu. Şimdilik kabul ediliyor gibi gözüküyor ama hakikaten Adapazarı ismi hiçbir yerde geçmiyordu kuzeyden gelirken. Sonuç itibari ile bir düzelme yoluna gidildi. Bu işle ilgili bütün taraflara teşekkür ediyorum” dedi.

70 milyon liralık

Etçioğlu, “İkinci konumuz; geçen hafta yine bir sevindirici haber aldık. Çöp değerlendirme tesisi ile ilgili yaklaşık 70 milyon liralık bir yatırım yapılacak. Çöpten enerji elde eden, gübre elde eden yeni bir sektör için yatırım ihalesi yapıldı. Bu konuda geçen meclis toplantısında benim de uyardığım gibi SASKİ’nin de bir planlaması vardı. Herhalde bunlarla ilgili tasarruf yönünde bir şey alınmış olacak. Bu konuda da sevindiğimi ifade ediyorum” dedi.  

Sanayi’de asfaltlama

Etçioğlu, “Özellikle Adapazarı için gerçekten gerekli bir tesistir. Bu tesisin Adapazarı’na kazandırılması önemli. Biz bugün Atatürk Sanayi’nde bir açılışa katıldık. Orada hem altyapı iyileştirildi hem asfalt hizmeti görüldü hem de elektrik tesisatı değiştirildi. Bunun için başkanımıza herkes teşekkür etti ama ben Ayhan Kardan Beyle asfaltlama şubesindeki Haydar Beye özellikle teşekkür ediyorum. Onlar bu mesele ile hakikaten ilgilendiler. İyi bir hizmet olduğu kanaatindeyim” dedi.

Toplu taşıma araçları

Trafik ve ulaşım ile ilgili de değerlendirmede bulunan Etçioğlu, “Trafik ve ulaşımla ilgili de birkaç şey söylemek istiyorum. İzmit malum bu raylı sistemle ilgili konuyu bitirmek üzere. İzmit’te baktıkça hakikaten biraz içim gidiyor. İzmit biliyorsunuz demiryolunu denizden tarafa aldı. Biz de bir vakit bunu yapmak zorundayız. Çünkü ben Serdivan’dan buraya geliyorum arabayla. Park edecek yer bulamıyorum. Bir yerlere kendimi atıyorum. Sonra aynı arabaya binip Serdivan’a gidiyorum. Halbuki toplu taşıma araçlarını geliştirmemiz lazım” dedi.

Trafik altyapısı

Etçioğlu, “Troleybüs mü olacak, raylı sistem mi olacak, bu sürekli gündemimizde. Dolayısıyla toplu taşımacılığı geliştirmeden, bu araba sayısındaki artış ve trafik altyapısındaki sıkıntıları aşamayız. Bu konuda özellikle kavşaklarla ilgili belediyemizde belirli proje çalışmalarının yapıldığını öğrendim. Çünkü özellikle Gar Meydanı’ndan itibaren Maltepe’nin altına kadar olan kısım, çok iyi bir şekilde, mühendislik hesapları ve projeleriyle iyi planlanmış olması gerekir. Önemli bir trafik sorunu yaratan o aksın sorununun çözülmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Pekşenler kavşağı

Etçioğlu, “Şehirde birkaç tane imarından söz edeceğim. Serdivan’ın bir merkez meydanı, bir Erenler’in belirli noktalarında cazibe merkezleri oluşturup bunlar arasındaki akımı da kuvvetlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Tabi bu toplantıda Karayollarının da bir teklifi var. O da hayırlı bir hizmet. O da Karasu aksının Maden, Pekşenler kavşağı ile ilgili yeni bir düzenlemesidir. O konuda da belediyemiz bizim grubumuza belirli arkadaşları gönderip bilgi verdiler. O bilgi için de buradan imar müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Çünkü bu hepimizin problemi” dedi.  

Birlik ve beraberlik

Etçioğlu, “Biz yararlı her konuda, olumlu kararların arkasındayız. Hatalı gördüğümüz her şeyi de uyarmak ve doğru çözümü de göstermek gibi kendimizi sorumlu hissediyoruz. Zaten memleketin şu anki durumu, birlik ve beraberlik içinde durmayı ifade ediyor. Çünkü dünyanın iki büyük gücü sınırımızda bize komşu oldular. Bu ortamda bazı konuları, artı yönlerde geliştirip, işleri mecrasından çıkarmamak gerekir diye düşünüyorum” dedi. 

12 Eylül 2017 , Salı Bu haber toplam 665 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU