Günün Tarihi:26 Şubat 2021

Sezaryenle doğumda düşüş


Sezaryenle doğumların azaltılmasına yönelik çalışmaları değerlendiren Genel Sekreter Sağlam, Sakarya’da kamu hastanelerinde sezaryen oranının, Sağlık Bakanlığı’nın il bazında hedeflediği yüzde 20’nin altına düşerek, ağustos ayında yüzde 17 olarak gerçekle

Tıbbi gereklilik

Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği (Sakarya KHB) Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, anne ve çocuk sağlığı için sezaryenle doğum oranlarının azaltılmasına yönelik çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Tıbbi gereklilik olmadan keyfi olarak yapılan sezaryene değinen Sağlam, son yıllarda yapılan araştırmalarda sezaryenin anne ve doğacak olan bebeğin tüm hayatını etkileyecek çeşitli rahatsızlıklara neden olduğunun ortaya konduğunu dile getirdi.

Bağışıklık sistemi

Bebeklerin normal doğumla anneden aldığı birçok bakteri sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetli olduğunu ve buna bağlı olarak ilerleyen yaşantısında hastalıklara karşı daha dirençli olduğunu kaydeden Sağlam, sezaryenle dünyaya gelen bebeklerin bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle alerji, bronşit, astım gibi birçok hastalıkla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Eğitimler verildi

Normal doğumun yaygınlaşması, sezaryenle doğumun olumsuz ektileri konusunda yapılan çalışmalarda anne adaylarının bilgilendirilmesine yönelik ebelere güncelleştirilmiş eğitimler verildiğini belirten Sağlam, gebe eğitim sınıflarıyla anne adaylarının normal doğuma yönelik ücretsiz eğitimler almasının faydalarından bahsetti.

Anne adayları

Sağlam “Gereksiz sezaryenin bebek ve anne için olumsuz sonuçlarının olduğunun her fırsatta söylüyorduk ancak sahada bizzat işin içinde olan hekimlerimiz ve ebelerimiz verdikleri eğitimlerle anne adaylarını bu konuda daha bilgili hale geldi. Görüyoruz ki bu bilgilendirmeler işe yaramaya başladı. Bakanlığın hedefi il bazında sezaryen oranını yüzde 20’ye düşürmekti” dedi.   

Yüzde 17’ye düştü

Sağlam, “Sakarya’da kamu hastanelerinde ağustos ayında sezaryen oranı yüzde 17’ye düştü. Bu durum hekimlerimizin, ebe ve hemşirelerimizin bu işi sahiplendiğinin ve anne adaylarını doğru yönlendirdiğinin göstergesidir. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

12 Eylül 2017 , Salı Bu haber toplam 2051 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU