Günün Tarihi:19 Nisan 2021

‘Çiftçi tarlasını ekemez durumda’


Benzin ve Mazot fiyatları ile ilgili açıklamada bulunan Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül, “fiyatların üst üste yükselmesi ne çiftçimize ne de araç sahiplerine yarıyor. Çiftçimiz ürettiği ürünlerin fiyatlarının düşük olması nedeniyle araziler

Fiyatlar

Ergül, “Petrol fiyatlarının yükselmesi yalnız çiftçimizi değil, enflasyon yükselttiğinden, işçimizi, emeklimizi ve esnafınızı etkilemektedir. İşçimize ve emeklimize verilen farklar işçimizin ve emeklimizin cebine girmeden erimektedir. Gübre, mazot, ilaç, tohum ve hayvancılık yapanlar için yem fiyatına yetişmek mümkün değil. Ürettiği ürünle girdi alamaz duruma gelince çiftçiliği bırakıyor. Fiyat artışının birçok nedeni var. Birincisi, Türkiye’nin girdilerin tamamında dışa bağımlı olması” diye konuştu.

İthal

Türkiye, tarımsal girdilerini ithal etmek zorunda. İthal edilen bir ürünün fiyatını kontrol etmeniz her zaman mümkün olmuyor. İkincisi, bu ürünler üzerindeki vergiler. Özellikle, mazotta katma değer vergisi, özel tüketim vergisi nedeniyle Türkiye’de çiftçiler dünyanın en pahalı mazotunu kullanmak zorunda kalıyor. Üçüncü bir neden de tarımsal girdilerde çok uluslu şirketlerin egemenliği. Tohumda, ilaçta birkaç şirket tüm dünyayı elinde tutuyor. Böyle olunca fiyatı da istedikleri gibi belirleyebiliyorlar.

14 Eylül 2017 , Perşembe Bu haber toplam 938 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU