Günün Tarihi:27 Kasım 2020

‘Sakarya en güçlü aday’


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, SATSO’nun 100. Yıl kutlamaları için dün geldiği ilimizde Sakarya’nın yerli otomobil üretimi yapacak en güçlü aday illerden biri olduğunu söyledi.

Tüfenkçi karşılandı

Bakan Tüfenkçi’nin ilimize geldiğinde ilk durağı Sakarya Valiliği oldu. Bakan Tüfenkçi’yi valilik girişinde Vali İrfan Balkanlıoğlu, Milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Ali İhsan Yavuz, Mustafa İsen, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul ve bazı belediye başkanları karşı. Ziyaret anısına şeref defterini imzalayan Bakan Tüfenkçi daha sonra Vali Balkanlıoğlu’ndan kısa bir brifing aldı.

 

Ülkelere özeniyorduk

Ziyaret nedeniyle Bakan Tüfenkçi’ye teşekkür eden Vali Balkanlıoğlu, ““SATSO töreni için ilimize teşrif eden bakanımıza teşekkür ederiz. Türkiye son dönemde ticaret hacmini gittikçe arttıran ülke konumunda. Bundan 15 sene önce ihracat rakamları 20 milyar doları bulmuyordu. Birçok ülkeye özeniyorduk. Günümüzde 150 milyar doları aşıyoruz. 2023’te 500 milyar dolarlık hedefimize ulaşacağız” dedi.

 

Dev adımlarla ilerliyor

Balkanlıoğlu, “Sakarya potansiyeliyle hedefine dev adımlarla ilerleyen bir vilayet.  Ümidimiz, talebimiz yerli otomobilin burada yapılması. Sakarya’nın otomobil sanayisine yatkınlığı, yan sanayinin oluşu ve ihracat, ithalat rakamlarına verilen katkı ortada. İhracatta Türkiye 7nci olan bir ilimiz ve daha da çok mesafe alacağımıza inanıyoruz” dedi.

 

Güçlü büyüme sürüyor

Sıcak karşılama için teşekkür eden Bakan Tüfenkçi, “Türkiye her alanda büyüyerek yoluna devam ediyor. Hain darbe girişimine, meydana getirilmeye çalışılan ekonomik teröre, şer güçlerinin lobilerine rağmen ekonomimiz ve refah seviyemiz iyiye gidiyor. 2016 yılı sıkıntılıydı. Ancak Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin aldığı tedbirler ile 2017’ye güçlü başladık. İlk çeyrekte 5.2, ikinci çeyrekte 5.1 gibi ve Avrupa’dan güçlü bir şekilde büyüdük. Bu durum bir çok ülkeyi kıskandırıyor. Türkiye ciddi altyapısıyla, girişimci sermayesiyle, birlik ve beraberlikle yoluna devam edecek. Yapılanları tabi ki yeterli görmüyoruz. Daha fazla üretmek için gece gündüz çalışmalıyız” dedi.

 

Sakarya güçlü aday

Sakarya’nın yerli otomobil üretimi konusunda da konuşan Bakan Tüfenkçi, “Sakarya bölgenin parlayan illerinden biri. 2023 hedeflerini yakalayacak bir ilimiz. Büyümesiyle, sanayisiyle, üretimiyle, insan kaynaklarıyla, lojistik konumuyla çok farklı bir il olan Sakarya elbette yerli otomobil konusunda en güçlü güçlü adaydır. Üretim konusunda daha belli olmadı ama bakıldığında Sakarya bu işi en güçlü şekilde istiyor. Sakarya’nın bu isteği bizi sevindiriyor. İnşallah önümüzdeki günlerde güzel şeyler olacak. Biz yeter ki, birlik ve beraberliğimiz bozmayalım” dedi.

 

Büyükşehir ziyareti

Valilik temaslarının ardından Sakarya Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden Bakan Tüfenkçi’yi şehirde yaşanan değişime ve dönüşüme şahit olduğunu belirtti. Bakan Tüfenkci’yi Sakarya’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Başkan Toçoğlu, “Sakaryamız büyük şehirlerin kavşak noktasında, 1 milyona yaklaşan nüfusa sahip bir il. 16 ilçemiz ile her alanda gelişmeye çok açığız. Bizler de valimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız ve ilgili tüm birimlerimizle şehrimizi daha fazla geliştirmek için çalışıyoruz” diye konuştu. Şehirdeki çalışmalarla ve teşkilatın uyum içerisindeki birlikteliğiyle çalıştıklarını söyleyen Başkan Toçoğlu, Bakan Tüfenkçi’ye şehre gelişi nedeniyle teşekkür etti.

 

2023 hedefleri

Sıcak karşılama için teşekkürlerini ileten Bakan Tüfenkci, “Sakarya’nın değişimi noktasında büyük emekleriniz var. Sakarya bölgenin önemli illerinden birisi. 5 yıl sonra Sakarya’nın çok farklı yerlere geleceğini düşünüyorum. Özellikle sanayi birimlerinin üretime geçtiği, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Sakarya’ya kazandırılacak yolların entegre edilmesiyle önemli noktalara gelecek. Liman ile de bu gelişim daha da ilerleyecektir. İller arasında 2023 hedeflerini yakalama noktasında Sakarya’yı 3-4 ilden birisi olarak görüyorum. Bizde hükümet olarak Sakarya’ya gereken desteği vermeye devam edeceğiz” dedi. Ziyaret sonunda Başkan Toçoğlu, Bakan Tüfenkçi’ye hediyeler verdi. Bakan Tüfenkçi programının devamında İmam Hatipliler Platformu Toplantısına katıldı. 

16 Eylül 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 769 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU