Günün Tarihi:8 Nisan 2020

‘Sakarya yıldız olacak’


Hizmette 1 asrı geride bırakan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, 100. yılın gururunu düzenlediği ödül töreni ile taçlandırdı.

Törene katılım

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO), 100. Kuruluş Yılını düzenlediği bir törenle kutladı. Ev sahipliğini SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve Yönetim Kurulu Üyelerinin gerçekleştirdiği törene, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci başta olmak üzere Vali İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekilleri; Recep Uncuoğlu, Şaban Dişli, Mustafa İsen ve Ali İhsan Yavuz, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, MHP Sakarya Milletvekili Zihni Acba, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şinasi Bayraktar, SGK Yönetim Kurulu Üyesi Salih Kılıç, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Bülent Tunç, ilçe belediye Başkanları, daire müdürleri, STK temsilcileri, SATSO Eski Başkanları, meclis ve komite üyeleri ve çok sayıda davetli iştirak etti.

 

Türkiye’nin özeti

Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen 100. Yıl Ödül Töreninin açılış konuşmasını yapan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Sakarya’nın birliği ve kardeşliği ile örnek bir ticaret şehri olduğunu vurgulayarak, “Bizim köklerimiz emekle yoğrulmuş, alın terinin ne kadar kıymetli olduğunu göstermiştir.  Semerciler, Tığcılar, Hasırcılar, Yağcılar, Papuçcular ve Çıracılar mahallelerimizle, Uzun Çarşı, Kapalı Çarşı, Kömür Pazarı, Soğan Pazarı, Ayakkabıcılar Çarşısı ve Aynalı Kavak Çarşılarımızla, Anadolu’dan, Kafkaslar’dan, Balkanlardan gelen insanlarımızla, tüm farklılıklarımızla değerini koruyabilen, bu zenginliği ile hamdolsun Türkiye’nin özeti olan, örnek bir şehirde yaşıyoruz.” diye konuştu.

 

Yerli otomobili istiyoruz

Hizmette 1 asrı geride bırakmanın gururunu yaşadıklarını belirten Kösemusul, tarihi bilip örnek alarak zamanın ruhu ile geleceği tasarlamak için ortak akıl ve kapsamlı iş birlikleri ile çalıştıklarının altını çizdi. Her alanda örnek çalışmaları hayata geçirdiklerini aktaran Başkan Kösemusul, “100. Yıl onurumuzu milli üretimlere, milli tanka, milli trene, milli ve yerli otomobile ev sahibi olarak taçlandırmak istiyor; 2023 yılında Türkiye’nin lokomotif şehri olmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu. Kösemusul, konuşmasının sonunda birlik ve beraberliğe vurgu yaparak SATSO’yu destekleyen tüm dinamiklere ve Oda Camiasında görev alan başkan, yönetici ve çalışanlara ile tüm üyelere teşekkür etti.

 

Sakarya özel şehir

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete geçirdiği ufak rahatsızlık nedeniyle programa katılamayan TOBB Başkanı M. Rİfat Hisarcıklıoğlu’nun selamlarını ileterek “Odalarımızın 100. yılına erişerek halkının önüne çıkmasından gurur duyuyoruz. 100 yıldır il ve ülke ekonomisine katkı veren Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nı kutluyorum. Sakarya benim için özel bir şehir.  Bu kentle bir gönül bağım var. Atalarımın izlerini taşıyor. SATSO’nun 100 yılı içinde 20 yılında ben de varım. 20 yıldır Sakarya’yı dinleyip sorunlarını yetkililere iletmeyi görev edindim. Bundan sonra da devam edeceğim. 100 yıllık bir Oda’nın hizmet parçalarından biri olmak gurur verici. Bu bağlamda SATSO Başkanımız sevgili Mahmut Kösemusul’u tebrik ediyor emeğinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi,

 

SATSO’yu  kutluyorum

Sakarya’nın sevgi ve kardeşlik şehri olduğunu belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çalışkan insanların girişimcilik ruhu ile önemli başarılara Sakarya’da imza attığına vurgu yaptı. Kısa zamanda Sakarya’nın sahip olduğu potansiyeli ve avantajları ile Türkiye’nin yıldız şehirlerinden olacağına olan inancını kaydeden Bakan Tüfenkci, “100. yılını kutlayan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’na, Sakarya’mıza da bu başarılar yakışır. Oda Başkanımız Mahmut Kösemusul’u ve iş dünyamızı kutluyorum” dedi.

 

Şehrin sorunları

Kösemusul, “Tarihten gelen tecrübeye sahip olmak bir ayrıcalıktır. İthalat fazlası veren bir Sakarya’dan ihracat fazlası noktasına gelen Sakarya, ülke ekonomisine de ciddi katkı sağlayan bir il oldu. Sakarya’nın hem tarımda hem sanayide ilerlemesi Türkiye’nin vizyonu açısından da önemli.  Kurumsal işbirliği çerçevesinde birlik ve beraberlik içerisinde şehri önceleyen çalışmalarından dolayı milletvekillerine de teşekkür ediyorum. Şehrin sorunlarını meclise taşıyarak çözümü noktasında gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Sakarya’nın ve tüm şehirlerin büyümesiyle Türkiye’nin büyümeye devam edeceğini belirten Tüfenkci, “Biz istiyoruz ki; siz üretin, biz destekleyelim. Önerdiğiniz projeleri yapmaya hazırız. Türkiye’yi uçurur dediğiniz projeleri yüzde 80-90’ına kadar destekliyoruz. Ne tedbir teşvik gerekiyorsa planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Okullar hayırlı olsun

SATSO Arifiye ve TOBB Serdivan Mesleki Teknik Anadolu Liseleri Hayırlı Olsun

Program kapsamında açılışı yapan TOBB Serdivan ve SATSO Arifiye Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri için emeği geçen kurum ve kuruluşları tebrik eden Bakan Tüfenkci, “Okullarımız hayırlı uğurlu olsun. Eğitime katkılarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Ödül alacak firmalarımıza başarılarının devamını diliyorum. Biz ülke olarak artık daha kaliteli ve daha çok üreteceğiz. Siz gücünüzü ortaya koyuyorsunuz, biz yolunuzu açıyoruz. Yolunuz, yolumuz açık olsun.” ifadelerini kullandı.

 

İki okul açıldı

Konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci sahneye gelen protokol ile birlikte TOBB Serdivan ve SATSO Arifiye Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nin Sakarya’ya hayırlı olmasını dileyerek açılış kurdelesini kesti.

 

Örnek teşkil edecek

Açılıştan sonra konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SATSO ile ortak akılda önemli ve örnek çalışmalar yaptıklarını aktararak, “SATSO ile uzun yıllardır ortak akıl ve güç birliği ile çok iş yaptık. Türkiye’ye örnek teşkil edecek birlikteliğimiz ile Türkiye’ye örnek çalışmalarımız var. İş adamlarının enerjisine ve azmine güveniyorum. Şehrimizi iş dünyamızla birlikte büyütüyoruz.” diye konuştu.

 

Güzel günler bekliyor

Şehrin ticari hayatının ve ekonomisinin geleceğini düşünerek hareket ettiklerini ve hassas bir çalışma yaptıklarını belirten Başkan Zeki Toçoğlu, “Şehrimizin ticari hayatı tertipli, düzenli olsun diyerek örnek kümelenme çalışmaları gerçekleştirdik. Kamyoncular Garajı, Galericiler Sitesi başta olmak üzere sektör kümelenmelerini de hayata geçiriyoruz. Katma değerli üretim için sanayi, ticaret ve tarımda bu örnek projeleri yine birlikte hayata geçirmeye devam edeceğiz. Bu kapsamlı çalışmaların meyvelerini şehrimiz almaya başladı. İhracat rakamları, yeni sanayi bölgeleri, milli yatırımlar bu gelişmeyi net bir şekilde gösteriyor. İnşallah daha da iyi olacağız. Sakarya iş dünyası zamanın ruhuyla çalışıp rekabet için şart olan yenilenmeye ihtiyaç duyarsa, kendini yeniler, güçlü ortaklıklar kurarsa, şehrimizin ekonomik gelişiminde söz sahibi olmaya devam edecektir. Biz iş dünyamıza inanıyoruz. Her alanda Sakarya'mızı çok daha güzel günler bekliyor” dedi.  

 

Bir adam önde

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya’nın birlik ve beraberlik içinde yaşayan bir kent olduğuna vurgu yaparak, “Sakarya çok güzel bir kent, burada birlik ve beraberlikle, el birliği ile çalışıyoruz. SATSO ailesinden biri olarak geçmiş dönem başkanlarımdan çok şey öğrendim. Odamın değerli büyüklerinden kent kültürünü öğrendim. Tüm farklılıklarına rağmen insanların birbirileriyle hoşgörü ve uyum içinde yaşamalarını öğrendim. Sakarya hem coğrafyası hem hoşgörülü ve birlik için olan insanları ile özel bir kent. Biz de şehrimizi, Sakarya’yı bir adım öne götürmek için birlikte çalışıyoruz. Aynı misyonla çalışmaya, ilimize hizmet etmeye birlik ve beraberlik içinde devam edeceğiz.”

 

Büyümeye devam

Türkiye’nin ve Sakarya’nın büyümesinde iş dünyasının başarısı olduğunu aktaran AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, emeği geçen iş dünyasını tebrik ederek, “Türkiye de Sakarya gibi aynı şekilde büyüyor. 2017 yılı büyüme rakamlarına baktığımızda ülkemiz ikinci çeyrekte %5 büyüdü. Yılsonu ortalamasına bakıldığında yüzde 5’in üzerinde bir rakamla yılı kapatacağız. Çin ve Hindistan’dan sonra en hızlı büyüyen ekonomiyiz. Bu ciddi bir başarı. Bu büyümede emeği geçen iş dünyamıza teşekkür ediyor başarılarından dolayı iş adamlarımızı tebrik ediyorum. SATSO’nun 100 yıllık mazisinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Sakarya’mız iş dünyamızla birlikte büyüyor.” diye konuştu.

 

İyi şehre atanmışım

SATSO’nun 100. yılını kutlayarak başladığı konuşmasında şehrin Valisi olmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Sakarya’nın imkân ve kabiliyetlerini tanıdıkça ‘İyi ki beni bu şehre atamışlar.’ diyorum. Sakarya için toprağına insan ekseniz, insan çıkar diyorlar, gerçekten doğru. Sakarya, hem sanayide hem tarımda, hem turizm ve ticarette ciddi kabiliyetleri olan bir il. Örneğin fındıkta Giresun’dan sonra en çok üretim yapan il. Fındık ihracatında söz sahibi illerden biriyiz. Bunun dışında hem yaz turizmine, hem kış turizmine hizmet edebiliyor” dedi.

 

Artık öyle değil

Balkanlıoğlu, “Yaylaları, termal turizmi, sağlık turizmi büyük fırsatlar sunuyor. Tüm bu doğal gücün yanı sıra sanayi de doğaya zarar vermeden bir yandan büyüyor. Deprem felaketine rağmen hızla büyümüş ve gelişmiş bir şehir. Büyük iller sıralamasında 7. Sırada. Bu bir başarıdır. Üretim ve sanayide de işgücü yoğun nitelikli işgücüne sahip olmasının yanı sıra teknoloji yoğun üretimlere de ağırlık veren çağı takip eden bir bölge. Milli üretim konusunda da başarılı. İnanıyorum ki yeni atılımlar burada olacak. Müteşebbisleri bu anlamda tebrik ediyorum. Bugün geldiğimiz noktayı onlara borçluyuz. Biz önceden temel atıp açılışlarına şahit olmazdık. Artık öyle değil. Her şey hızla ilerliyor hizmetler de öyle. İş dünyası sürekli pedal çevirmek zorunda ve bizler de destek oluyoruz. Gelecekte daha başarılı olmayı diliyorum.” şeklinde konuştu

17 Eylül 2017 , Pazar Bu haber toplam 579 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU