Günün Tarihi:23 Şubat 2020

Denetimler sürüyor


Kapalı yerlerde tütün tüketimi denetimleri sürekli kolluk kuvvetleri eşliğinde Sakarya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından yirmi dört saat sürdürülüyor.

Denetleniyor

Geçtiğimiz yıllarda kapalı alanlarda tütün tüketimi yasağı gelmişti. Birçok vatandaş bundan memnun olurken birçoğu da karara karşı çıkmıştı. Özellikle işletme sahipleri müşterilerini kaybetmemek için ne yapayım cezayı öderim deyip razı olmuştu. Yasağa rağmen işletme sahipleri kapalı mekanlarında tütün tüketimine izin veriyor. Bu durumdan rahatsız olan bir çok vatandaş bu mekanlar denetlenmiyor mu diye isyan ediyor.  Yetkililer vatandaşların denetim yapılmıyor diye şikayetleri karşısında, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekiplerin yirmi dört saat sürekli bu mekanları denetlediğini ve masada içi boş kül tablası bile görse hemen cezai işlem başlattığını belirtti.

ALO 184

Denetim ekiplerinin takipte olduğunu belirten yetkililer, 16 ilçede de Sakarya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Tütün ve Tütün Mamulleri Denetim Ekiplerinin olduğunu hatta bunun için ihbar hattının olduğunun (ALO 184), buraya gelen ihbarların anında olaya en yakın ekibe iletildiğini ve ekiplerinde anında olay yerine gidip ortamın fotoğraflandırıldığını ve  yaptırım(ceza) uygulandığını aktardı.

Şartlar  

Sabit veya seyyar bir tavanı ve çatısı olan, kapıları, pencereleri kapatılmış alanlar ile aynı şekilde üç duvarı kapalı olan mekanlar, resmi kurumların içinde ve kapı önlerinde, pasajlarda, iş merkezlerinde, kafelerde ve bu kurallara aykırı bütün alanlarda, tütün ve tütün mamulü tüketimi yasaklandı. Hatta devlet bu kapsamda tütün tüketimi alanını genişleterek parklarda ve bahçelerde, statlarda, özel araçlarda tütün tüketimini de yasaklıyor. Artık Sakarya vatandaşı Kent Parkta, Sakarya parkta ve birçok vatandaşın yoğun bulunduğu ortamlarda istediği gibi bu ürünleri tüketemeyecek.

Kolluk kuvveti şart

Denetime giden ekiplerinin can güvenliğinin olmadığını belirten yetkililer,  “Denetim anında bazen şiddete maruz kaldığımız da oluyor. O yüzden sürekli denetimlerde yanımızda kolluk kuvveti olması şart. Ama biz bu konuda destek istediğimizde ekip yetersiz cevabı aldık. Bize bir kolluk ekibi vermeleri bizi de memnun eder. Çünkü ihbar geliyor mekana gidiyorsun rapor için yargı bizden fotoğraf ve görsel doküman istiyor. Bizde bu raporu hazırlayabilmek için baya zorluk yaşıyoruz. Bize kolluk kuvveti şart” dediler. 

18 Eylül 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 580 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU