Günün Tarihi:13 Temmuz 2020

Arıcılık tarihinde bir milat


Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği, dünyanın en prestijli 10 kongresinden biri olarak kabul edilen APIMONDIA Dünya Arıcılık Kongresi’ne katılacak. Konuyla ilgili konuşan Ör, “Bu kongreyi arıcılık tarihimizde bir milat olarak görüyoruz” dedi.

Fırsat

29 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında İstanbul yapılacak olan kongre Türkiye’de ilk defa düzenleniyor. Bugüne kadar dünyanın çeşitli ülkelerinde 44 defa düzenlenen kongreye Türkiye ilk defa ev sahipliği yapacak. Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği başkanı Mustafa Ör, kongre ile ilgili olarak yaptığı açıklamada İstanbul kongre merkezinde yapılacak olan 45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi’nin Türkiye arıcılığının hak ettiği konuma gelebilmesi için önemli bir adım olduğunu söyledi. Mustafa Ör, bu kongreyi aynı zamanda Türkiye’de üretilen balların, propolis, arı zehiri, polen, arı sütü ile anadolu, karadeniz ve kafkas ırkları arıların tüm dünyaya yeniden tanıtılması noktasında önemli bir fırsat olarak gördüklerini ifade etti.

Bilim insanları

Ör şöyle devam etti; “Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi 2005 yılından buyana süren adaylık süreci ve bu süreçteki yoğun mücadelesi sonucunda ezici bir üstünlükle, Türkiye’de yapılması konusunda Avrupa oy vermemesine rağmen ülkemizde gerçekleşecektir. Bu kongreye ülkemizden ve 104 farklı ülkeden 12 bin kişiden fazla yoğun bir katılım beklemekteyiz. Dünya arıcılığının tüm yönleriyle ele alınacağı kongrede konusunda seçkin üst düzey bilim insanları konuşmacı olarak yer alacak. Ayrıca bal ve bal ürünleri, bal mumu, fotoğraf, logo, yenilikler, buluşlar ve bunun gibi konularda yarışmalar yapılacak. Bu kongreyi arıcılık tarihimizde bir milat olarak görüyoruz.”

Fuar

Mustafa Ör, bu kongrenin Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin organizasyonuyla Türkiye’de ilk defa gerçekleştirileceğini belirterek, “Ayrıca Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından Apimondia kongresinden il birliklerimizin ve arıcılarımızın daha fazla faydalanması için ilave hizmetler sunacaktır. Kongre süresince eş zamanlı olarak Kongre Merkezi giriş alanında halka açık bir fuar alanı kurulacak. Bu alandaki standlar ile il birliklerimiz kendi balarını ve arı ürünlerini tüm dünyaya sunabileceklerdir. Ayrıca kongre süresince ülke arıcılık sorunlarını gündemde tutabilmek ve çözüm üretmek adına ‘Sektör Konuşuyor’ ve ‘Arıcı Konuşuyor’ toplantıları düzenlenecek ve arıcılıkta saha uygulamalarının, alanında uzman bilim adamları ve araştırmacılarca her gün farklı konularda toplantılar yaparak tartışılabilmesi ortamı da sağlanacak” diye konuştu.

Bilgi

Mustafa Ör, kongre hakkında daha fazla detaylı bilgi almak ve katılmak isteyen arıcıların Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliğine müracat edebileceklerini de ifade ederek, arıcılıkla ilgili son gelişmeleri görmek, dünya arıcılarıyla tanışmak, farklı balları tatmak, farklı ekipmanlar tanımak, yeni teknikler öğrenmek, arıcılık sorunlarını tartışmak ve Türkiye arıcılığını dünyaya tanıtmak için tüm arıcıları ve Sakaryalıları Dünya Arıcılık Kongresi’ne beklediklerini de sözlerine ekledi. 

22 Eylül 2017 , Cuma Bu haber toplam 593 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU