Günün Tarihi:13 Temmuz 2020

Hedef 750 girişimci


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ve Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ortaklığıyla 3 yıldır girişimci adaylara verilen eğitimler devam ediyor. 750 girişimciye eğitim vermeyi hedeflediklerini belirten SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Köse

Eğitim sürüyor

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, girişimciliğe çok önem veriyor. Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ortaklığında 3 yıldır devam eden ve bu yılda yenilenen protokol kapsamında girişimci adaylarının eğitimleri sürdürülüyor. Bu yıl içinde toplam 750 girişimciye eğitim verme hedefiyle yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul “Günümüzde  girişimcilik  katma değer yaratma, üretkenliği artırma,  ekonomik büyüme, yenilikçi düşünme  ve yeni istihdam alanları oluşturma  bakımından oldukça önemlidir. Bundan dolayıdır birçok ülke girişimciliği politik bir öncelik haline getirmiştir” şeklinde konuştu.  

 

Hedef 

Başkan Kösemusul, “Globalleşme uluslararası ekonomiyi yeniden şekillendirirken ve hızla ilerleyen teknoloji dünya ekonomisinde her gün beklenmedik belirsizliklere sebep olurken, girişimcilik bu yeni ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlara çözüm üretme de çok önemli bir unsurdur. Ülkemiz ve birçok ülke girişimciliği politik bir öncelik haline getirmiştir. Bu noktadan hareketle, SATSO girişimciliğin bir zihniyet haline gelmesi konusunda deneyim ve girişimcilerin ihtiyaç duyduğu temel eğitimlerle ve iş fikirlerinin çalışır bir işletme haline gelmesi hedefiyle çalışıyor” diye ifade etti.

5 gün 32 saat eğitim

Eğitim programıyla ilgili bilgi veren Kösemusul,“Girişimci  adayları için, Odamız ve Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında bu yıl için 750 kişiye yönelik Girişimcilik eğitimi programı düzenlenmesi hususunda imzalatılan protokol kapsamında kendi işini kurmak isteyen ve girişimcilik eğitimlerine katılan girişimci adaylarına yönelik, toplamda 5 gün-32 saatlik ücretsiz eğitimler Odamız bünyesinde devam ediyor. Yılsonuna kadar toplam 25’şer kişilik 30 grup ve toplam 750 katılımcı katılacak olup girişimci adayının faydalanacağı eğitim programları hızla devam ediyor. Şu ana kadar 20 grup eğitimi yapıldı ve 500 girişimci eğitimlerini başarıyla tamamladılar.”

Ücret desteği

Kösemusul, “Eğitimi başarıyla tamamlayan Girişimciler KOSGEB’ten 50 bin TL Hibe, 100 bin TL Faizsiz Kredi İmkânından yararlanmaya hak kazanmak için gereken bilgi ve tecrübeye sahip olmuş oldular. Girişimcilik eğitiminin bir parçası olan İŞKUR girişimcilere hem girişimcilik eğitiminin düzenleyicilerinden biri olarak hem de eğitime katılan girişimci adaylara 20 TL Günlük Kursiyer Ücreti vererek destek oluyor” diye belirtti.

Eğitim

Eğitim süreçleri ile ilgili bilgi veren Girişimcilik Kursu Eğitmeni Muharrem Demircan, “Her grup için toplam 5 gün süren eğitimlerde; 1’nci gün-KOSGEB Girişimcilik Desteğinin süreç ve kuralları, girişimcilik kavramı ve girişimcide olması gereken kişilik özellikleri tartışılır. Ayrıca işletme kavramı, işletme fonksiyonları, türleri, kuruluş şekilleri, mali ve hukuki sorumluluklar gibi konularda genel bilgi verilir. 2’nci gün-İş Planında olması gereken, pazar araştırması, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan konularında bilgilendirme yapılır. Bu bilgilendirmede tecrübe paylaşımı da yapıldığı için bu kavramların önemi kavranmış olur. Bu öğrenmeyi daha da pekiştirmek için Cıı-Girişimcilik Simülasyonu kullanılır, bu simülasyonda sanal ortamda belirli bir sanal sermaye ile bir yatırım yapılır, yatırım sürecinde belirli dönemlerde pazarlama, üretim, finansal konularda kararlar alınır. Bu kararların neticeleri simülasyonda ortaya çıktığında kafamızda sonuçlarla simülasyonda çıkan sonuç karşılaştırılır.”

Uygulama

Eğitmen Demircan, “ Kişiler bu değerlendirmelerden yola çıkarak kendi iş fikirlerinin güçlü ve zayıf yönlerini görüp çözüm arayışına girerler. Böylece gerçek hayata geçmeden önce yatırım ve girişimciliğin süreçlerini, riskli durumları, uygulanan pazarlama-üretim-büyüme vb. stratejilerin sonuçlarını anlık değerlendirmeye tabi tutmuş olur. Yani Girişimci İş fikrini gerçek hayata taşımadan önce bir testten geçirmiş olur. Bizi yönlendiren temel felsefeyi şöyle ifade edebiliriz: İnsan uygulamayla öğrenir. Öğrenme için deneyimlemek gerekir çünkü gerçek eğitim, deneyimdir. Normalde MBA derslerinde kullanılan CII-Girişimcilik Simülasyonu, girişimcilere uygun hale getirilerek eğitimin bir parçası haline getirilmiştir. 3-4-5.gün-Geri kalan 3 günde Girişimcinin İş Fikrinin Fizibilitesi çıkarılır: satış planı-varsa üretim planı-işletme giderleri planı-kar zarar planı. Son eğitim gününe geldiğimizde girişimcilerin iş planının taslağı bitmiş olur. İş Fikrinin girişimcilik fizibilitesi çıkarılmalı, bir yalın üretim tekniği uygulaması olan kağıt üstünde KAİZEN yöntemiyle projedeki açıklar ortadan kaldırılır.”

Girişimcilik kültürü

Bu süreçte yaşanılan ilk sıkıntı, kişinin ilk sorunda iş fikrine olan inancını kaybetmesidir diyen Demircan, “ Bu 3 günde gerekli olan motivasyon desteğini grupta ki diğer girişimci adayları sağlayacaktır. Bir girişimcilik eğitiminde ki aşamalar bunlardır. Girişimcilik bir tarafıyla teknik bir konu, bir tarafıyla da bir ruh durumudur. Bir kişiye sadece pazardaki boşluğu göstererek ve ona pazar araştırmasını, web sitesi kurmayı, marka oluşturmayı öğreterek onu girişimci yapamayız. Girişimciye önce kişisel farkındalık kazandırılmalıdır. Girişimcinin kendini tanıması, güçlü yönlerinin tespit etmesi sağlanmalıdır.  Ancak böylece bir Girişimcilik Kültürü oluşabilir.

22 Eylül 2017 , Cuma Bu haber toplam 785 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU