Günün Tarihi:6 Haziran 2020

TMO oyunu bozdu


Fındık fiyatlarına TMO aracılığı ile devletin müdahale etmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Erdinç Eryılmaz, “ Eğer devlet müdahale etmeseydi fındık tüccarın elinde 4-5 lira olurdu” dedi.

Bin 400 ton

Adapazarı TMO’nun bugüne kadar 400 ton fındık aldığını belirten Erdinç Eryılmaz, “ Karasu TMO şubesi ise 800 ton fındık almış. TMO’ya fındık vermek isteyen çiftçilerimiz çiftçi kayıt sistemi ile ilgili sorunları yaşıyorlar. Eğer bu sıkıntı da olmasaydı bu rakamlar çok daha fazla olabilirdi” dedi.

 

Randımana göre

Randımanı yüksek olan fındığın değerinin de yüksek olduğunu hatırlatan Eryılmaz, “56 randıman fındığın TMO alım fiyatı şu anda 10 lira 75 kuruş. Randıman düştükçe fiyat da düşüyor. 50 randıman fındığın fiyatı ise 10 liraya geliyor. Tüccarda ise fiyat 8 lira. Üreticinin ilk tercihi şu anda Toprak Mahsulleri Ofisi” şeklinde konuştu.

 

4-5 lira olurdu

Üreticileri fındıklarını emanete vermemeleri konusunda bir kez daha uyaran Eryılmaz, “Fındık emanete verilince kozlar da tüccarın eline geçiyor. Bu aşamadan sonra da fiyat giderek düşüyor. Devlet devreye girmemiş olsaydı fındık fiyatı şu anda 4-5 lira civarında olurdu. TMO’nun 10 liradan alım yapması üreticinin yararına oldu” dedi. 

26 Eylül 2017 , Salı Bu haber toplam 1007 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU