Günün Tarihi:6 Aralık 2021

Bulvar kadınlarda şenlendi


Bisiklet kullanan kadınlara saygı gösterilmesi için farkındalık yaratmak amacıyla Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun ikincisi önceki gün gerçekleştirildi.

Bisiklet turu

Avrupa Hareketlilik Haftası ve Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında birçok ilde eş zamanlı düzenlenen 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' Pazar günü ilimizde de gerçekleştirildi. Ressam Fatoş Çelebi öncülüğünde ikincisi düzenlenen 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'na birçok kadın katıldı.  Demokrasi Meydanı’nda başlayan bisiklet turu, Çark Caddesi, Kent Park ve Altınova güzergahından geçildikten sonra Demokrasi Meydanı’nda son buldu. Etkinliğe Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği de destek verdi.

‘Yaşamın parçası’

 Etkinlikte yapılan açıklamada, bisikletin yalnızca spor aracı değil, aynı zamanda ulaşım aracı olduğunu anlatmayı ve günlük kıyafetleriyle bisiklet kullanan kadınlara saygı gösterilmesi için farkındalık yaratılmasının amaçlandığı belirten Fatoş Çelebi,  “Süslendik çünkü dikkat çekmeye çalışıyoruz! Neye dikkat çekmek istiyoruz? Neden toplandık buraya? Bisiklet Yaşamın bir parçası olabilir. Eğer uygun bisiklet politikası olursa, işe veya ulaşacağımız yere bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Biz kadınlar korkmadan, çekinmeden yollarda olmalıyız” dedi.

‘Saygı istiyoruz’

Çelebi, “ Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılan “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne vurgu yapmak için buradayız. Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Çünkü kadınız, görünür olmak istiyoruz, görünür olamayan binlerce kadın var ülkemizde… Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır! Kadın korkmadan yollarda olmalı, kadın toplumun her alanında görünür olmalı. Neden toplandık buraya? Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz. İşte bu yüzden buradayız” ifadelerini kullandı. 

26 Eylül 2017 , Salı Bu haber toplam 954 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU